ایران اینترنشنال
498

توافق سران ناتو بر ادامه اشغال افغانستان

2 سال قبل

هم رسانی

   نشست سران ناتو در ورشو ...

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی در گزارشی که اخیراً منتشر کرده است، با بازتاب نشست سران ناتو، از توافق آن‌ها برای ادامهٔ حضور و فعالیت در افغانستان خبر داده است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

در پی برگزاری نشست سران پیمان نظامی آتلانتیک شمالی (ناتو) در ورشو که دومین روز آن به بررسی وضعیت فعالیت‌های این سازمان نظامی در افغانستان اختصاص داشت، شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی با انتشار گزارشی ضمن بازتاب این نشست، از تصمیم سران ناتو برای ادامهٔ حضور و فعالیت خود در خاک این کشور خبر داده است.

بی بی سی در این گزارش با استفاده از تیتر «سران ناتو بر ادامه مأموریت افغانستان تا ۲۰۲۰ توافق کردند»، این حضور را نوعی ایثار و لطف در حق مردم افغانستان نشان داده و می‌نویسد: «سران ناتو در دومین روز نشست خود در وارسا/ورشو توافق کردند تا شمار نیروهای این سازمان در افغانستان را تا سال ۲۰۲۰ در سطح کنونی نگه دارند و سالانه ۴.۵ میلیارد دلار به نیروهای امنیتی افغانستان کمک کنند.

در حال حاضر ۱۳ هزار سرباز ناتو که بیشترشان آمریکایی‌اند، در چارچوب مأموریت حمایت قاطع در افغانستان حضور دارند و ینس اشتولتنبرگ، دبیرکل ناتو امروز اعلام کرد "ناتو تا زمانی که نیاز باشد، در افغانستان حضور خواهد داشت."

او گفت: "دلیلی وجود ندارد که در مورد زمان پایان این مأموریت گمانه‌زنی کنیم. چیزی را که ما امروز شاهد بودیم، تعهد دراز مدت ناتو در قبال افغانستان است."

هزینه مأموریت ناتو در افغانستان سالانه ۵ میلیارد دلار است که براساس نتایج نشست امروز، ۳.۵ میلیارد دلار را آمریکا، ۱ میلیارد دلار را دیگر کشورهای عضو ناتو و ۵۰۰ میلیون دلار را هم دولت افغانستان فراهم می‌کند. »

این شبکهٔ سلطنتی انگلیسی برای اثبات حرکت قهرمانانهٔ ناتو در افغانستان نیز ادامه می‌دهد: «براساس اعلامیه نشست ورشو، ناتو نیز در برابر کمک‌هایش از دولت افغانستان خواهان اصلاحات در نهادهای امنیتی این کشور است.

در این اعلامیه آمده که دولت افغانستان باید اصلاحات در زمینه ریشه‌کن ساختن فساد، ایجاد شفافیت و حسابدهی و تقویت توسعه اقتصادی را پی‌گیری کند و اقدامات بیشتری را برای حفاظت از کودکان، حقوق بشر و حقوق زنان انجام بدهد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان که همراه عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی این کشور در نشست سران ناتو شرکت داشت، در سخنرانی خود از تعهد مجدد ناتو به افغانستان سپاسگزاری کرد و گفت: "ممنونم از سرمایه‌گذاری روی نهادهای امنیتی افغانستان. من و داکتر عبدالله با اطمینان می‌توانیم بگوییم که نقش رزمی ناتو در افغانستان به صورت کامل و برای همیشه پایان یافته است."

مأموریت رزمی ناتو در آخر ۲۰۱۴ پایان یافت ولی آمریکا در کنار حضور نیروهایش در مأموریت حمایت قاطع، شمار کوچک نیروهایش را برای مبارزه با "گروه‌های القاعده، داعش و شبکه‌های بین‌المللی تروریستی" در افغانستان نگه داشته است.

در یک سال گذشته نبرد نیروهای امنیتی افغانستان و طالبان شدت بی‌سابقه یافته است و تلفات نیروهای امنیتی افغانستان نیز پس از گرفتن مسئولیت کامل امنیت افغانستان در سطح "نگران‌کننده" افزایش یافته است.

باراک اوباما گفته است که دلیل ادامه حضور ناتو و آمریکا در افغانستان "متزلزل" بودن وضعیت در این کشور است و جامعه جهانی دیگر هرگز اجازه نخواهد داد که افغانستان دوباره به "پایگاه تروریستان" تبدیل شود.

هرجیت ساجن، وزیر دفاع کانادا در گفت‌وگویی اختصاصی به بی‌بی‌سی گفت که ناتو به این نتیجه رسیده که استراتژی این سازمان در افغانستان نتیجه بخش بوده، به همین دلیل بر ادامه حمایت از مردم افغانستان تاکید دارد. »

اما این تصمیم در حالی گرفته می‌شود که همان طور که چند هفتهٔ پیش نیز در گزارشی مشابه به بررسی این موضوع پرداخته‌ایم، با بررسی رفتارها و البته جنایات پر تعداد نظامیان ناتو در طول سال‌های اشغال افغانستان از سال 2001 میلادی تا کنون، درک خواهیم کرد که بیشتر از دلسوزی و نگرانی برای امنیت و آرامش ملت افغان، موقعیت جغرافیایی از جمله نزدیکی به ایران و همچنین نقش آفرینی در تجارت جهانی مواد مخدر بر روی اخذ این تصمیم اثر داشته است.

از حملهٔ چند وقت پیش جنگنده‌های ناتو به بیمارستان متعلق به سازمان پزشکان بدون مرز در شهر قندروز افغانستان گرفته تا استفادهٔ این سازمان در طول این سال‌ها از تسلیحات ممنوعه آلوده به "فسفر سفید" که در قوانین بین المللی جنایت جنگی محسوب می‌شود و رسانه‌های مختلف جهان از جمله روزنامه دانمارکی اینفورمیشن بر آن اذعان داشته‌اند، همگی واقعیت‌های این حضور را برای ما به نمایش می‌گذارد.

آمارها نشان می‌دهند که از سال 2001 میلادی تا اواسط سال 2014 میلادی، بیش از بیست هزار غیر نظامی افغان به دست این نیروهای تحت امر ناتو جان خود را از دست داده، هزاران نفر دیگر مجروح شده و اکثر زیرساخت‌های این کشور نیز با خاک یکسان شده است که در تنها یکی از این موارد در پی حمله جنگنده‌های سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به منطقه "دره شلتن" ولایت کنر،بیش از بیست و دو غیر نظامی افغان، از جمبه بیش از 11 کودک افغانی جان خود را از دست دادند و این در حالی است که بهانهٔ این حمله مبارزه با طالبان و مواضع آن‌ها بوده است که در حقیقت هیچ نشانی از این گروه دران منطقه یافت نشده است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

20 روز قبل