ایران اینترنشنال
501

سناریوی بی‌بی‌سی فارسی در خصوص فعالیت‌های سایبری ایران

2 سال قبل

هم رسانی

   نگاره ای از عملیات سایبری ایران

با گسترش فناوری‌های نوین ارتباطی در قالب اینترنت و کامپیوترهای شخصی از اواخر دهه ی 1990 قرن گذشته به این‌سو، شاهد مطرح‌شدن مقوله‌ی لزوم حفظ امنیت و حریم خصوصی افراد و نهادها در این محیط‌ها در سطحی وسیع هستیم.
در فضای پس از دهه 1990 بستر فضای مجازی به عرصه ای تمام‌عیار برای جاسوسی سرویس‌های جاسوسی از افراد و سازمان‌های دولتی و خصوصی بدل شده است. لذا با مطرح‌شدن مقوله‌ی هک در فضای مجازی در چند سال اخیر شاهد افزایش دل نگرانی ها و دغدغه در این زمینه در بیشتر کشورهای جهان هستیم.
باید پذیرفت که در عصر حاضر اطلاعات افراد و نهادهای خصوصی و دولتی به‌عنوان گنجی تمام‌نشدنی موردتوجه هکرها است. بر همین اساس، در سراسر کره زمین بسیاری از دولت‌ها برای حفظ امنیت فضای مجازی و اطلاعات شهروندان و سازمان‌های وابسته به خود در تلاش هستند. برخی از کشورهای پیشگام با جذب نخبگان جوان کامپیوتری و فضای مجازی عملاً به دنبال حفظ اطلاعات در قلمروی امنیت ملی خود و مقابله با تهدیدهای رقبای خود هستند. دراین‌بین چند سالی است که ایرانی‌ها با درک اهمیت و لزوم مقابله با تهدیدهای ناشی از هک در فضای سایبری از کشورهای پیشگام برای مقابله با این تهدیدات به شمار می روند. در این کشور، مجموعه‌ای به نام ارتش سایبری برای مقابله با تهدیدات حوزه هک از سوی کشورهای غربی در چهارچوب رویکردهای دفاعی تهران در فضای مجازی مشغول به فعالیت هستند. این دوراندیشی ایرانی-ها با عنایت به فعالیت‌های خرابکارانه‌ی غربی‌ها علیه این کشور در قالب هک در فضای مجازی، امری منطقی و عقلانی بود که در عمل در بسیاری از موارد موجبات ناکام ماندن اقدام‌های خرابکارانه‌ی غربی‌ها را در فضای مجازی علیه تهران فراهم کرده است.
اما تهران این روزها به علت شکست اقدام‌های خرابکارانه‌ی و سازماندهی‌شده‌ی هکرهای غربی باخشم اسرائیلی ها و آمریکایی‌ها مواجه شده است. این کشورها با درک ناکامی‌های خود در عرصه‌ی فضای مجازی چند سالی است که به پروژه ایران هراسی در این فضا علیه جمهوری اسلامی ایران رو آورده اند. این تاکتیک عملیات روانی که پیشتر در فضای سیاسی مورداستفاده قرارگرفته بود به دنبال معرفی برنامه‌های دفاعی تهران در فضای مجازی به‌عنوان پروژه ای هجومی و تهدیدکننده امنیت ملی سایر کشورها است. بخشی از این رفتار ایران هراسانه از سوی رسانه‌ها اجرایی شده است. به‌طور مثال تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی از بدو شکل‌گیری خود در سال 1387 در نوک پیکان تبلیغات ایران هراسنه علیه ایرانی ها در قالب فضای مجازی قرار دارد. اتاق فکر این بنگاه رسانه ای وابسته به انگلستان، ارتش سایبری ایران را به‌عنوان مجموعه‌ای که به دنبال هک و تهدید منافع دیگر کشورها و ازجمله کشورهای اروپایی و آمریکایی هستند به مخاطبان خود معرفی می کند. بی‌بی‌سی فارسی هم‌داستان با مقامات آمریکایی برخی حملات سایبری در قبال منافع این کشورها را به ایران نسبت می دهد. درست در همین چهارچوب بود که اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی چند قبل گزارشی را در خصوص امنیت سایبری به بهانه بازداشت هکر 19 ساله یکی از اپراتورهای تلفن همراه در ایران بر روی آنتن برد که در آن ارتش سایبری را به‌عنوان نیرویی تهاجمی و وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی معرفی می کند.
جالب آنکه روایتگر این گزارش یک طرفه عیناً ادعاهای مقامات کاخ سفید را در خصوص ارتش سایبری ایران و برخی هک‌های نسبت داده‌شده به این کشور در خاک آمریکا تکرار کرد. اعجاب‌آورتر آنکه مشابه رفتار بی‌بی‌سی فارسی در قبال فعالیت‌های دفاعی ایران درست با تکرار همین سناریو در برخی دیگر از رسانه‌های عربی منطقه مانند العربیه (رسانه وابسته به آل سعود) نیز دیده می شود. پس می‌توان ادعا کرد که این سناریو از اتاق فرمانی واحد دنبال می‌شود. اتاق فرمانی که به دنبال معرفی کردن فعالیت‌های دفاعی طبیعی تهران در فضای سایبری را به‌عنوان فعالیت هایی تهاجمی و تهدید زا برای سایر کشورها را دارد. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

20 روز قبل