ایران اینترنشنال
502

ترور شخصیت مرحوم علی دادمان در بی‌بی‌سی فارسی و افزایش احتمال ترور بیولوژیک

2 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از عیادت دستیار ویژه رییس جمهور از فرزند شهید دادمان

واکنش چهره‌های سیاسی به مرگ علی دادمان به‌قدری زیاد و سریع بود که مشخص شد، آقای دادمان یک شهروند عادی نبوده است.
علاوه بر پیام‌های تسلیت پرتعداد مسئولان، حضور گسترده و البته متنوع چهره‌های سیاسی مطرح هم در مراسم خاک‌سپاری و مجالس ختم علی دادمان قابل‌توجه بود. شرکت حسین شریعتمداری (مدیر روزنامه کیهان) محمدحسین صفارهرندی (وزیر ارشاد دولت اول محمود احمدی‌نژاد) و عزت‌الله ضرغامی (رئیس پیشین صداوسیما) از طیف اصولگرایان هم‌زمان با چهره‌های مشهور اصلاح‌طلب مانند بهزاد نبوی، محمدرضا خاتمی و مصطفی تاج‌زاده، در یک مجلس ختم اتفاق چندان رایجی نیست. حضور مقام‌های نظامی-امنیتی مانند وزرای اطلاعات و دفاع در کنار مدیران بانکی و فعالان اقتصادی هم در یک مجلس ختم شرکت چندان مسبوق به سابقه نبوده است.
این‌ها بخشی از جملات شیطنت آمیز یادداشت اخیر وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی به مناسبت فوت علی دادمان فرزند رحمان دادمان وزیر فقید راه دولت اصلاحات ایران است. وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی که همیشه عادت به فتنه‌گری و جنجال‌سازی در خصوص حوادث جاری در ایران دارد این بار به قلم فردی معلوم‌الحال به نام «رضا رامین» با پرده دری سعی کرده است تا ضمن معرفی تقی رحمان به‌عنوان چهره ای تندرو و غیرانقلابی مسئله ی ترور بیولوژیک فرزند او علی را ساختگی جلوه دهد. نویسنده در خصوص رحمان دادمان پدر علی دادمان می نویسد: "دادمان در اواخر دهه هفتاد خورشیدی و در دولت محمد خاتمی در حالی به وزارت راه رسید که یک عضو اجرایی مؤثر در حزب مشارکت بود. رحمان دادمان، از مقلدان وفادار آیت‌الله حسینعلی منتظری، قائم‌مقام برکنار شده آیت‌الله خمینی محسوب می‌شد". این ادعاها در حالی است رحمان دادمان چهره ای دارای مشی انقلابی و فاقد گرایش‌های لیبرال و مدنظر بی‌بی‌سی فارسی بوده است.
رضا رامین با انتخاب تیتر جهت‌دار "علی دادمان؛ بسیجی اقتصادی که مرگش با ادعای ترور بیولوژیک همراه شد". عملاً در همان خط آغاز به دنبال منحرف کردن اذهان افکار عمومی از فرضیه‌ی ترور بیولوژیک است. اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی می‌داند که مرحوم علی دادمان به علت نقشی که در دور زدن تحریم‌ها داشته است مورد کینه‌ی غرب قرار داشته است و نمی‌توان فرضیه‌ی ترور بیولوژیک او را نادیده گرفت، بااین‌حال، به علت متهم شدن غرب در صورت درست بودن این فرضیه به دنبال خدشه واردکردن به آن در نزد مخاطبان است. نویسنده متن در اقدام شیطنت آمیز دیگر سعی دارد که به مخاطب نشان دهد علی دادمان برای منافع اقتصادی خود فردی ارزشی بوده است. این رفتار کینه توزانه با خانواده دادمان در اینجا نیز متوقف نمی‌شود و نویسنده در پایان این یادداشت مرحوم علی دادمان را «آقازاده» معرفی می کند. با عنایت به بار منفی این واژه در سطح جامعه‌ی ایرانی به نظر می‌رسد که فعالیت‌های علی دادمان در دوران تحریم‌ها برای دور زدن آن‌ها به‌شدت سرویس‌های امنیتی انگلستان را عصبانی کرده است و آن‌ها این روزها در چهارچوب رسانه‌ای از طریق بی‌بی‌سی فارسی به دنبال ترور شخصیت این مرحوم هستند. این رفتار بی‌بی‌سی فارسی می‌تواند خود به‌عنوان یکی از عللی در نظر گرفته شود که احتمال فرضیه ترور بیولوژیک را افزایش دهد. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

26 روز قبل