ایران اینترنشنال
507

سکوت معنادار بی‌بی‌سی در قبال تأثیرات برکسیت برزنان

2 سال قبل

هم رسانی

   نگاره ای با موضوع برکسیت

اگرچه زنان اروپا تا قرن 18 حق مالکیت نداشتند اما نهادهای قانون‌گذاری در اروپا وجود آمدند که خود را مدافع حقوق زنان معرفی می‌کردند و در طول سال‌ها قوانینی را تصویب کردند که برای کشورهای اروپایی عضو اتحادیه اروپا لازم‌الاجرا بوده است.
حالا بعد از جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا این قوانین در این کشور معلق می‌شوند. اما سیاست‌های ادیتوریال بی‌بی‌سی فارسی نسبت به این موضوع، بی‌توجهی است درحالی‌که در قبال اخبار مربوط به زنان کشورهای خاورمیانه رفتاری کاملاً متفاوت دارد.

اگرچه زنان اروپا تا قرن 18 حق مالکیت نداشتند (زنان مسلمان 1400 سال قبل حق مالکیت داشتند) اما به‌تدریج نهادهایی در اروپا به وجود آمد که تلاش می‌کرد برخی از قوانین گذشته را تغییر دهد. این قوانین توسط نهادهایی تصویب و اجرا می‌شد که مورد وفاق تمام کشورهای اروپایی بود که در اتحادیه اروپا نیز دورهم جمع شده بودند و این قوانین را در سراسر کشورهای قاره اروپا اجرا می‌کردند.

حالا که کشور انگلیس از اتحادیه اروپا جدا می‌شود این سؤال مطرح است که این کشور در قبال برخی نهادهای اروپایی چه رفتاری خواهد داشت؟ آیا مانند موضوع پناه جویان سوریه، از پذیرش مهاجران امتناع خواهد ورزید ولو با تصویب اتحادیه اروپا باشد؟ حالا که این کشور خود را از جامعه اروپایی جدا می‌کند با سایر فستیوال‌های اروپایی چه نسبتی خواهد داشت؟ این موضوع نسبت به دیگر موضوعات اهمیت بسیار بیشتری دارد. زیرا پدیده جنسیت حجم عمده‌ای از اخبار و تحلیل‌های بی‌بی‌سی را در 2 سال گذشته به خود اختصاص داده است.

یکی از نهادهای مربوط به این موضوع، دیوان عدالت اروپا است که در مقابل آن دادگاه عالی بریتانیا قرار دارد. در یک مصوبه مربوط به این نهاد در سال 2012، دیوان عدالت اروپا قانونی تصویب کرد که بیمه بر پایه جنسیت قیمت‌گذاری نشود. یعنی قیمت بیمه رانندگی برای زنان و مردان یکسان باشد. اما حال باید پرسید: آیا این قانون در انگلیس ادامه خواهد یافت یا نه؟ سؤالی که بی‌بی‌سی به آن توجهی نمی‌کند.

در همین راستا می‌توان به مسابقه‌ی موسیقی "یورو ویژن" اشاره کرد. سال قبل فردی که برنده‌ی این مسابقات شد درحالی‌که لباس زنانه داشت دارای موهایی در صورت بود و هم به زنان شباهت داشت و هم مردان. بی‌بی‌سی فارسی پیروزی او را پیروزی مدارا خواند و مدعی شد تساهل و تسامح در جامعه اروپایی کلیشه‌های جنسیتی را پشت سر گذاشته و مرزهای جدیدی از آزادی را تثبیت کرده است. حالا باید پرسید چرا انگلیس از جامعه‌ای که کلیشه‌های جنسیتی را پشت سر گذاشته می‌خواهد خود را جدا کند؟ آیا این پشت کردن به اروپایی که این‌گونه توصیف‌شده است سیاست فرهنگی بی‌بی‌سی فارسی را به چالش نمی‌کشد؟ موضوعی که بی‌بی‌سی به آن هرگز نخواهد پرداخت.

به نظر میاید جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا بحران‌های جنسیتی در این کشور را تعمیق می‌کند ولی این موضوع سانسور می‌شود. استفاده سیاسی از زنان در بی‌بی‌سی و سایر رسانه‌های غربی، البته محدود به این موضوع نیست و موارد فراوانی وجود دارد.نمونهٔ روشن این موضوع، سوژه سیاسی ساختن از ملاله یوسف زی‌ است؛ یک قهرمان محلی تبدیل شد به یک ابزار سیاسی و تبلیغاتی برای توجیه جنگ و اشغال مداوم که درنهایت صدمه آن‌ بیش از هر کس دیگری به زنان وارد می‌شود؛ پروژه‌ای‌ که از آموزش و تحصیل زنان به‌عنوان یک توجیه و بهانه برای امپریالیسم بهره می‌برد.

مثال ملاله صرفاً در خدمت اعتباربخشی به این القا است که زنان خاورمیانه نیاز به «نجات‌بخشی» دارند، زنانی که دریافت‌کننده و سپاسگزار مداخلات خارجی‌ هستند. باوجودآن همه توجیهات از مداخلات در افغانستان، امروز آمار مرگ‌ومیر مادران وزنان در افغانستان از بالاترین‌ها در دنیاست. مشابه همین جریان جاهای دیگر دنیا هم بازسازی‌شده است: وقتی‌ بوکوحرام ۲۰۰ دختر نیجریه‌ای را ربود، به‌جای اینکه روی موضوع پیدا کردن و بازگرداندن دختران تمرکز شود، از این داستان بهره‌برداری سیاسی شد تا جنگ مداوم به بهانه‌ی تروریسم را توجیه کنند.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

20 روز قبل