ایران اینترنشنال
508

بی بی سی و منع صادرات بوئینگ به ایران

3 سال قبل

هم رسانی

   تلاش نمایندگان جمهوری خواه برای منع صادرات بوئینگ به ایران ...

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی در گزارشی که اخیراً منتشر کرده است، با پرداختن به منع صادرات بوئینگ به ایران، این موضوع را از نگاه خود مورد بررسی قرار داده است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

در پی توافقات صورت گرفته میان جمهوری اسلامی ایران و شرکت هواپیماسازی بوئینگ آمریکا، تلاش‌های صورت گرفته در این کشور به منظور منع صادرات این شرکت به ایران، کاملاً رفتارهای دوگانهٔ غرب در خصوص برنامهٔ جامع اقدام مشترک هسته ای (برجام) را به نمایش گذاشته است.

در همین راستا، شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی با انتشار گزارشی، ضمن پرداختن به این موضوع، در کنار این که به نوعی بر این رفتار متناقض در آمریکا اذعان نموده است، برای قانونی نشان دادن آن تلاش کرده است.

بی بی سی فارسی در این گزارش با اشاره به اعتراض مدیر شرکت بوئینگ در خصوص زیان مالی وارده بر این شرکت در اثر منع صادرات به ایران، از لزوم اعمال این محدودیت‌ها برای سایر شرکت‌های هواپیمایی جهان از جمله ایرباس و ... خبر داده و می‌نویسد: «پس از آنکه مجلس نمایندگان کنگره آمریکا به منع فروش هواپیماهای بوئینگ به ایران رأی داد، مدیر این شرکت می‌گوید که در این صورت سایر شرکت‌های آمریکایی ساخت قطعات که نیازهای ایرباس را تأمین می‌کنند هم نباید مجوز فروش دریافت کنند.

ایران پیش از توافق با بوئینگ با شرکت اروپایی ایرباس هم برای خرید هواپیمای مسافربری قرار داد امضا کرده بود. اما بیش از ۱۰ درصد قطعات ایرباس هم ساخت آمریکا و در نتیجه نیازمند مجوز صادراتی از آن کشور است.

بنابه گزارش‌ها براساس تفاهمی که میان ایران و بوئینگ امضا شده قرار است ایران ۸۰ هواپیما از این شرکت بخرد و ۲۹ هواپیمای دیگر را با حمایت بوئینگ اجاره (لیسینگ) کند. تحویل آن‌ها قرار است از ۲۰۱۷ شروع شود و تا ۲۰۲۵ ادامه یابد.

ری کانر مدیر بوئینگ گفت که هرگونه مصوبه ای در این زمینه نباید بوئینگ را به طور غیرمنصفانه ای در برابر رقبایش تضعیف کند.

او گفت:‌ "اگر ما اجازه اجرای این توافق را پیدا نکنیم، در آن صورت هیچ شرکت دیگر آمریکایی هم نباید اجازه مشابهی داشته باشد. این یعنی همه تأمین کنندگان آمریکایی قطعات برای سایر سازندگان." »

بی بی سی ادامه می‌دهد: «گفته می‌شود که اگر طرح تازه در مجلس نمایندگان تبدیل به قانون شود - یعنی در سنا هم تصویب شود و رئیس جمهور آمریکا آن را امضا کند - می‌تواند بر سایر شرکت‌هایی که قصد فروش هواپیما به ایران را دارند اثر بگذارد چون تقریباً همه جت‌های امروزی حاوی بیش از ۱۰ درصد قطعات آمریکایی هستند و بنابراین به مجوز صادراتی آمریکا نیاز دارند.

ایران قراردادی برای خریداری ۱۰۰ فروند هواپیمای اروپایی ایرباس امضا کرده که آن هم در انتظار دریافت مجوز صادراتی از آمریکاست.

ری کانر مدیر بوئینگ در شرایطی اظهار نظر می‌کند که میزان تقاضای جهانی برای خرید بوئینگ درحال کاهش بوده است.

آقای کانر به خبرنگاران گفت که این وضعیت اطمینان از تولید روان نمونه کنونی بوئینگ ۷۷۷ را "کمی سخت تر می‌کند."

اکثریت جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا هفته پیش تدابیری را با هدف مسدود کردن فروش هواپیماهای مسافربری بوئینگ به ایران تصویب کرد. »

در شرایطی لایحه منع فروش هواپیمای بوئینگ به ایران، با 239 رأی موافق در مقابل 185 رأی مخالف، توسط مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسیده است که می‌توان این لایحه را در ادامهٔ تلاش‌های این مجلس و به ویژه حزب جمهوری خواه در ایالات متحده برای برخورد با "برجام" و مانع تراشی در مسیر اجرای آن مورد بررسی قرار دارد.

تحریم‌های اعمالی آمریکا در صنعت هواپیمایی علیه ایران، یکی از موضوعاتی است که در کنار تحریم دارو و تجهیزات پزشکی، به طور مستقیم بر زندگی مردم کشورمان اثر می‌گذارد که به این دلیل می‌توان ان ها را جزو تحریم‌های بیشتر ضد حقوق بشری آمریکایی‌ها نیز برشمرد.

پس از امضای توافق هسته ای میان جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 و اجرایی شدن برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) توسط طرفین، و در حالی که بر اساس اظهارات و گزارش‌های مقامات غربی، سازمان ملل متحد و البته آژانس بین المللی انرژی اتمی، کشورمان نه تنها تمامی تعهدات خود در این خصوص را انجام داده بلکه رفتارهای اعتمادسازی بسیاری بالاتر از حد این تعهدات را نیز اجرایی کرده است، طبیعی‌ترین موضوع ممکن در مقابل، رفع تحریم‌های اعمالی علیه ایران، به ویژه تحریم‌هایی مانند صنعت هوایی بوده است که بایستی توسط آمریکا و دیگر کشورهای غربی صورت می‌گرفت.

اما از زمان آغاز مذاکرات میان ایران و شرکت‌های هواپیمایی مختلف جهان از جمله ایرباس و بوئینگ، موضع گیری‌های تند مقامات و شخصیت‌های مختلف ایالات متحده در خصوص لزوم عدم فروش هواپیما و تجهیزات آن به کشورمان همواره در صدر اخبار رسانه‌های مختلف قرار داشته است که در خصوص لایحهٔ اخیر نیز، نمایندگان مجلس امریکا با این توهم بچگانه که هواپیماهای مسافربری فروخته شده به ایران، در اختیار سپاه پاسداران قرار گرفته و با تغییر کاربری در حوزه نظامی مورد استفاده قرار خواهند گرفت، به دنبال مانع تراشی در جهت انجام مبادله میان این شرکت‌ها و کشورمان هستند.

هرچند با توجه به اذعان مدیر شرکت بوئینگ و دیگر اسناد موجود، عدم وجود این مبادله، بیشتر از ایران به این شرکت‌ها صدمه می زند و آن‌ها را از سود بالای این تجارت محروم می‌سازد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

13 روز قبل