ایران اینترنشنال
51

در نقد بی بی سی فارسی:مشکلات بیوه‌ها و فرزندان آنها

3 سال قبل

هم رسانی

طبق اعلام سایت بی بی سی فارسی، برنامه زنده ی تلویزیون بی بی سی فارسی اختصاص خواهد داشت به موضوع " مشکلات بیوه‌ها و فرزندان آنها؛ تجربیات و مشاهدات شما" . اما شاید لازم باشد قبل از بررسی مشکلات بیوه زن ها، سوال شود که چرا بیوه زنان در افغانستان آمار بالایی دارد؟!
بی بی سی پرشین گزارش می دهد:

برنامه "نوبت شما" بی بی سی فارسی که قرار است به صورت زنده روی آنتن برود ظاهرا اختصاص یافته به یک موضوع اجتماعی تحت عنوان " مشکلات بیوه‌ها و فرزندان آنها؛ تجربیات و مشاهدات شما" . جامعه هدف و بررسی و بحث در این برنامه بیشتر مردم افغانستان را در بر می گیرد که بر اساس آمار وزارت کار افغانستان، ۵۰۰ هزار بیوه در سراسر افغانستان وجود دارد که همه آنها تقریبا زیر خط فقر زندگی می‌کنند. دولت تنها از ۳۰ درصد آنها حمایت غیر مستقیم می‌کند.

موضوع این برنامه قبل از پخش در تلویزیون، بر روی سایت رسمی بی بی سی فارسی قرار گرفت و در ابتدا صرفا در فضای مجازی به بحث گذارده شد. آن چه در سایت از مردم نظرسنجی صورت گرفته مربوط می شود به تجربیات و مشاهداتی که در مورد بیوه زن ها وجود دارد.

همانطور که مشاهده می شود آمار تعدادی بیوه زنان در افغانستان بیش از حد معمول است. برای کشوری که طبق آخرین سرشماری ها جمعیتی کمتر از 30 میلیون نفر دارد، تعداد 500 هزار بیوه بسیار بیش از حد معمول است و جای تامل دارد. دلایل این اتفاق و به وقوع پیوستن شرایط بحرانی را در کجا می توان جستجو کرد؟

این منطقی است اگر در کل یک جامعه تعداد زنانی که همسر خود را از دست داده اند بیش از تعداد مردانی باشد که به هر دلیلی همسر خود را از دست داده اند؛ زیرا اصولا و عموما مردان در اکثر جوامع با توجه به شرایط ویژه تری که نسبت به زنان دارند بیشتر هم در معرض خطرات جانی اند (از قبیل کار در معادن، رانندگی و ...) این ها مثال هایی ساده از دلایل بیشتر بودن تعداد بیوه زنان است نسبت به مردان.

اما پس از مسائل و ویژگی های شغلی مردان که اشاره شد، باید به عامل مهم تر و موثر تری نیز اشاره شود که در افزایش تعداد بیوه زنان موثر بوده؛ عاملی که در جامعه افغانستان بیشتر مصداق پیدا می کند، عاملی به نام "جنگ"؛ اصولا خطرات جنگ بیشتر متوجه مردان می شود. جنگی که از شروع آن بیش از 10 سال گذشته و سال هاست افغانستان به جرم بی گناهی با نیروهای آمریکایی و غربی، ناتو و انگلیسی دست و پنجه نرم می کند. هر چند در مورد افغانستان اندک تفاوتی وجود دارد! و آن این که گاه و بی گاه غیر نظامیان، کودکان، زنان و بچه ها نیز طعمه ی آتش جنگ می شوند اما قدر مسلم این است که خطرات و تلفات جنگ بیشتر متوجه مردان باشد.

قرار است تلویزیون بی بی سی فارسی در مورد مشکلات بیوه زنان (و البته با اشاره ای ویژه تر به مشکلات بیوه زنان افغان) برنامه ی زنده ای روی آنتن ببرد و در مورد آن به نظر سنجی بپردازد؛ اما آیا در مورد دلایل این که تعداد بیوه زنان در افغانستان بسیار زیاد هستند نیز بحث خواهد کرد و اجازه صحبت به مخاطبین در تلویزیون بی بی سی فارسی در مورد "جنگ" داده خواهد شد؟ یا باز هم کمافی السابق...؟
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

«فرهاد میثمی» زندانی زندان اوین که چند روز پیش وزیر خارجه‌ی آمریکا از او حمایت کرده بود، در نامه‌ای به وزارت خارجه آمریکا به ترامپ و دولت او تودهنی زد و نوشت: «از امثال جنابان ترامپ، پمپئو، بولتون خواهشمندم اشک تمساح حقوق بشری‌شان را جای دیگری بریزند.»

9 روز قبل