ایران اینترنشنال
510

بی‌بی‌سی در مقابل جانسون دیپلمات

2 سال قبل

هم رسانی

   آلکساندر بوریس دو ففل جانسون

بوریس جانسون وزیر خارجه جدید کابینه دولت انگلیس پر بحث‌ترین عضو کابینه این روزهای انگلیس است. پس از برگزاری همه‌پرسی جدا شدن انگلیس از اتحادیه اروپا و رأی مردم انگلیس مبنی بر خروج از اتحادیه اروپا دیوید کامرون نخست‌وزیر این کشور که از حامیان باقی ماندن در اتحادیه اروپا بود از سمت خود کناره‌گیری کرد. جایگزین وی خانم «ترزا می» می‌باشد که رهبر حزب محافظه‌کار انگلیس است.
آقای جانسون احتمالاً از آن دست سیاست‌مدارانی است مواضع زیگزاگی و پایین و بالای فراوانی دارد. آن چیزی که در مورد گذشته این فرد مشخص است بی‌پرده سخن گفتن در خصوص شخصیت‌های سیاسی و حتی بعضاً استفاده از ادبیات توهین‌آمیز در خصوص آن‌ها می‌باشد. تا جایی که بی‌بی‌سی فارسی در این خصوص نظر جالبی دارد و به آقای جانسون پیشنهاد می‌کند که پیش از شروع به کار یک تور عذرخواهی از سران کشورها برگزار کند.
از دیگر نکات شخصیت جانسون به گفته بی‌بی‌سی روحیه نژادپرستانه وی است که بی‌بی‌سی در این خصوص به چندین مورداشاره می‌کند ازجمله به این‌که آقای جانسون در سال ۲۰۰۲ زمانی که تونی بلر به آفریقا سفرکرده بود، گفت: « می‌گویند ملکه به این دلیل از کشورهای مشترک‌المنافع خوشش می‌آید که آنجا بچه‌های کوچک سیاه‌پوست برایش صف می‌کشند و پرچم تکان می‌دهند.» البته جانسون در سال ۲۰۰۸ و در جریان مبارزات انتخاباتی شهردار لندن عذرخواهی کرد.
هر دو نامزد احتمالی ریاست جمهوری آمریکا هم در مقطعی موردعنایت بوریس جانسون قرارگرفته‌اند.
آقای جانسون سال ۲۰۰۷ درباره هیلاری کلینتون گفته بود «او موهای رنگ‌شده بلوند و لب‌های بیرون زده دارد و نگاه خیره محزون و سردی که او را شبیه یک پرستار سادیستیک در یک بیمارستان روانی می‌کند.»
آقای جانسون که به شباهت ظاهر و باطن به دونالد ترامپ، نامزد احتمالی جمهور خواهان هم شهره است، چندی پیش آقای ترامپ را متهم کرد که «عقلش را ازدست‌داده» و گفت که نگران آن است که او رئیس‌جمهور آمریکا شود. بوریس جانسون گفت تنها دلیلی که به نیویورک، محل تولدش، نمی‌رود خطر دیدار احتمالی با دونالد ترامپ است.
اما به نظر عصبانیت بی‌بی‌سی فارسی از تکیه زدن بوریس جانسون بر صندلی وزارت تنها به دلیل این مواضع خارج از عرف دیپلماتیک وی نیست بلکه به این دلیل است که وی خارج از عرف سیاسی در انگلیس به این جایگاه دست‌یافته است. بوریس از نزدیکان خاندان سلطنتی نیست و همین است که بی‌بی‌سی را ناراحت می‌کند تنها پست حاکمیتی بوریس تا پیش‌ازاین شهرداری لندن است؛ اما وی با رهبری جریان خروج از اتحادیه اروپا و گرفتن رأی از مردم مبنی بر این خروج به‌یک‌باره به این جایگاه رسیده است و این عصبانیت بی‌بی‌سی را دوچندان می‌کند. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

26 روز قبل