ایران اینترنشنال
511

بی بی سی و باز هم اعتیاد نوجوانان در ایران

2 سال قبل

هم رسانی

   سیاه نمایی های تکراری بی بی سی در خصوص اعتباد در بین نوجوانان ایرانی ...

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی در یکی از گزارش‌های اخیر خود، بار دیگر به طرح موضوعاتی در خصوص وضعیت اعتیاد در بین نوجوانان ایرانی پرداخته و از این موضوع برای سیاه نمایی علیه کشورمان بهره برداری نموده است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

سیاه نمایی در خصوص وضعیت داخلی ایران اسلامی در حوزه‌ها و بخش‌های مختلف، یکی از اصلی‌ترین اهداف و سیاست‌های ابزارهای رسانه ای ضد ایرانی، از جمله شبکهٔ فارسی زبان وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس بوده است؛ سیاستی که هر روزه، می‌توان آن را در میان گزارش‌ها و برنامه‌های این رسانهٔ ضد ایرانی به وضوح مشاهده کرد.

بی بی سی فارسی در یکی از گزارش‌های اخیر خود، در همین راستا، بار دیگر به موضوع اعتیاد در بین نوجوانان ایرانی پرداخته و با بهانهٔ ایجاد مراکزی جهت درمان اعتیاد در سنین پایین توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان، از این فرصت برای سیاه نمایی های ضد ایرانی خود بهره برداری نموده است.

بی بی سی در این گزارش با اعلام این موضوع که «وزارت بهداشت ایران در برخی استان‌ها مراکز درمان اعتیاد نوجوانان راه اندازی می‌کند»، این گونه می‌نویسد: «احمد حاجبی، مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت از راه‌اندازی مراکز درمان اعتیاد نوجوانان در برخی از استان‌های پرخطر از نظر اعتیاد خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، آقای حاجبی همچنین گفت که بیشترین گروه سنی درگیر با اعتیاد در دهه سوم تا چهارم زندگی هستند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران ماه گذشته گفت که یکی از بیمارستان‌های دانشگاه شهید بهشتی در تهران برای درمان دانش آموزان معتاد در نظر گرفته شده است.

محمدرضا آذرنیا، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران در مصاحبه با روزنامه شهروند، شیوع اعتیاد در مدارس تهران را ۱.۲ درصد خوانده و گفته است دانش‌آموزان معتاد در این مرکز به رایگان درمان خواهند شد.

آقای آذرنیا درباره اقدامات وزارت بهداشت در پیشگیری از مصرف مواد مخدر گفت: "ما همچنان اعتقاد داریم که یکی از مهم‌ترین نقاطی که می‌توان در آن مداخله کرد مدارس هستند. وزارت بهداشت به عنوان یک وزارتخانه فنی، عمل می‌کند. وزارت آموزش و پررش یک وزارتخانه مستقل است و مداخلات این حوزه را در اختیار دارد. وظیفه وزارت بهداشت در همکاری با سایر دستگاه‌ها به عنوان یک دستگاه تخصصی حمایت‌های فنی است. ما توان و امکانات لازم برای ورود به هر محیط و اقدام مستقیم را نداریم." »

این شبکهٔ دولتی انگلیسی در ادامه نیز آورده است: «در همین حال ستاد مبارزه با موادمخدر نیز با اشاره به اقدمات صورت گرفته برای مقابله با اعتیاد دانش آموزی اعلام کرد که به دلیل کمبود منابع تنها موفق به پوشش ۱۳ درصد از مدارس شده است.

پرویز افشار، معاون کاهش تقاضا و مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر سال گذشته با ارائه آماری در باره اعتیاد دانش آموزان در یک دهه اخیر گفت: "افزایش سوء مصرف و دو برابر شدن شیوع مصرف در ۱۰ سال نشان از این نیست که مدرسه محل مصرف مواد است بلکه موید این موضوع بوده که مدرسه گلوگاهی است که می‌توان مداخلات مؤثر و برنامه‌های پیشگیرانه را انجام داد و از این فرصت بایست استفاده کرد.‌"

براساس اعلام وزارت آموزش و پرورش ۱۵ سالگی سن شیوع و تجربه مصرف مواد مخدر در ایران است.

در همین حال پزشکی قانونی اعلام کرد که در دو ماهه نخست امسال ۴۳۷ (۳۹۴ مرد و ۴۳ زن) نفر بر اثر سو مصرف مواد جان خود را از دست داده‌اند که در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل ۱.۲ درصد افزایش یافته است. »

اما همانطور که در پی انتشار گزارشی تکراری در حدود یک ماه پیش توسط بی بی سی فارسی نیز مطرح کردیم، علاوه بر این که حرکت انجام شده توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان کاملاً پسندیده و قابل تقدیر است که درمان و ریشه کنی اعتیاد را از سنین نوجوانی در جامعه آغاز کرده است، باید به این نکته نیز توجه شود که جامعهٔ انگلیس، بسیار بحرانی تر از ایران در خصوص اعتیاد به مواد مخدر، مشروبات الکلی و داروهای اعتیادآور و مخدر بوده که از سوی مقامات مسئول این کشور نیز چندان توجهی به آن صورت نمی‌گیرد.

بر اساس آمارهای موجود، در طول سال 2012 تا 2013 میلادی بیش از شش هزار و 500 کودک و نوجوان زیر 18 سال به دلیل مصرف افراطی الکل در بیمارستان‌های انگلیس پذیرش شده‌اند که این آمار نسبت به سال قبل خود با افزایش همراه بوده و پس از آن نیز روند افزایشی‌اش را حفظ کرده است.

تحقیقات دیگری که روزنامه دیلی میرور انگلیس نتایج آن را منتشر کرده است نیز نشان می‌دهد که بیش از سه هزار کودک زیر دوازده سال انگلیسی در طول هر سال برای ترک اعتیاد به مصرف مشروبات الکلی در این کشور به کمک نیازمند هستند و درخواست کمک می‌کنند.

این تحقیقات اذعان دارد که از هر سه دختر زیر سیزده سال در انگلیس، یک نفر به الکل اعتیاد دارد.

گذشته از این‌ها باید توجه داشت که انگلیس در دوران اشغال بیش از یک دهه ای خاک افغاتنستان، بر اساس شواهد و اسنادی که بارها در گزارشات مختلف به مرورشان پرداخته‌ایم، بر مناطقی تسلط داشته است که بیشترین میزان کشت تریاک را در خود داشته و این میزان در ایام اشغال سال به سال نیز افزایش یافته است؛ بنابر این بر اساس این اسناد، هم اکنون انگلیس در کنار آمریکا، نقشی کلیدی در تولید و قاچاق مواد مخدر در جهان ایفا نموده و درامد هنگفتی را از این مسیر به دست آورده است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

این روزها با شدت گرفتن جنگ داخلی در لیبی که نتیجه شوم دخالت نظامی غرب در این کشور بعد از بهار عرب بود، بی‌بی‌سی فارسی در حال پوشش نبردهای ویرانگر در لیبی آن هم بدون اشاره به علل واقعی شکل گیری این تراژدی ویرانگر است.

16 روز قبل