ایران اینترنشنال
513

سنجش داد و ستد برجام در بی بی سی!

2 سال قبل

هم رسانی

   مراسم اعلام رسمی توافق هسته ای میان ایران و 1+5

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی در سالروز امضای توافق هسته ای (برجام) میان ایران و 1+5، با انتشار گزارشی به بررسی داد و ستدهای کشورمان در قبال برجام پرداخته است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

همزمان با سالروز امضای توافق هسته ای و یا به عبارتی برنامه جامع اقدام مشترک هسته ای (برجام) میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عضو گروه 1+5، با انتشار گزارشی ویژه، ضمن بررسی این موضوع به تحلیل آن چه کشورمان در پی این توافق به طرف‌های غربی داده و آن چه که دریافت کرده است، می‌پردازد.

بی بی سی فارسی در این گزارش که با تیتر "سالگرد برجام: ایران چه داد و چه گرفت؟" بر روی وبسایت خود منتشر کرده است، با اعلام این که «ناقشه هسته‌ای ایران در بیش از یک دهه گذشته یکی از اصلی‌ترین مسائل داخلی و خارجی این کشور بوده است. سرانجام سال گذشته ایران و شش قدرت جهانی (آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان) درباره ابعاد مختلف این مساله به توافق رسیدند.»، محدودیت در غنی سازی و ذخایر اورانیوم، بازطراحی تأسییسات آب سنگین اراک و عدم تولید آب سنگین و انجام فعالیت‌های شفافیت ساز و اعتماد ساز را جزو تعهدات کشورمان قید کرده و در مقابل لغو تمامی قطعنامه‌های سازمان ملل متحد و شورای امنیت علیه کشورمان در خصوص فعالیت‌های هسته ای، لغو تمامی تحریم‌های اتحادیهٔ اروپا و آمریکا علیه کشورمان در این خصوص و ... را جزو تعهدات طرف غربی توافق معرفی می‌کند و تلاش می‌کند تا به نوعی به مخاطبین خود این احساس را منتقل سازد که در این توافق، ایران بوده است که با داده‌هایی کمتر، سود و منفعتی بزرگ تر را دریافت کرده است.

این شبکهٔ سلطنتی انگلیس در ادامه نیز، تلاش می‌کند تا با برشمردن برخی از مشکلات ایجاد شده در مسیر برجام، به نوعی این مشکلات را ناشی از رفتارها و فعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران نشان داده و تمامی تقصیر را بر گردن کشور ما بی اندازد.

بی بی سی در بخشی که به عدم لغو تمامی تحریم‌های اعمالی توسط غرب می‌پردازد، بارها و بارها تدکید می‌کند که این تحریم‌های پابرجا ماندهف به موضوعاتی غیر از فعالیت‌های هسته ای کشورمان مربوط بوده که هیچ گاه در چهارچوب این توافق نمی‌گنجند و قرار نبوده است که لغو گردند و بالافاصله نیز با برشمردن فعالیت‌های موشکی کشورمان در چند وقت اخیر، به مخاطبین خود این موضوع را می‌خوراند که خود ایران با این فعالیت‌ها عامل اعمال تحریم‌هاست.

این شبکهٔ دولتی انگلیسی در این خصوص در بخشی از این گزارش می‌آورد: «س از توافق هسته‌ای ایران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی چند موشک دوربرد جدید را آزمایش کرده و تجهیزات موشکی جدیدی را به نمایش گذاشته است. آمریکا و متحدان اروپایی‌اش می‌گویند این آزمایش‌ها سرپیچی از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل بوده است.

قدرت‌های غربی آزمایش‌های موشکی ایران را خلاف برجام می‌دانند.

به تازگی بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل هم در گزارشی درباره توافق هسته‌ای ایران نوشته است که آزمایش‌های موشکی ایران "با روح توافق هسته‌ای و سازندگی آن سازگار نیست". هرچند او گفته تصمیم‌گیری درباره اینکه این آزمایش نقض برجام محسوب می‌شود یا نه به عهده شورای امنیت است. »

اما همانطور که پیش‌تر نیز بارها و بارها در گزارش‌هایی مختلف که در این خصوص منتشر کرده‌ایم، به آن پرداخته‌ایم، واقعیت‌های موجود در خصوص برجام و داد و ستدهای آن، این حقیقت را به ما نشان می‌دهد که در عمل ایران نه تنها به تمامی تعهدات خود پایبند بوده و به قول معروف تمامی پیش پرداخت‌های خود را در قبال برجام به غرب پرداخته است، بلکه به اذعان شخصیت‌های مختلف غربی از جمله بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و ...، حتی فراتر از این تعهدات نیز توسط کشورمان اجرایی شده است؛ اما در طرف مقابل، غرب با سنگ اندازی های مختلف و با بهانه‌هایی مختلف، در مسیر اجرای تعهدات خود مانع تراشی کرده و هر بار به یک شکل آن را به عقب انداخته‌اند؛ از مشکلات به وجود آمده برای تبادلات بانکی کشورمان با اروپا و آمریکا گرفته که همچنان نیز به شکلی ادامه دارد، تا مانع شدن جدی در برابر فروش هواپیمای مسافربری و قطعات هواپیمایی به کشورمان توسط شرکت‌های غربی و مهم‌تر از این‌ها، دستبرد زدن به دارایی‌های بلوکه شده کشورمان در آمریکا و سرقت دو میلیارد دلاری از این دارایی‌ها و ... همگی این موضوع را به ما نشان می‌دهند.

در همین خصوص، رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران نیز بارها در سخنان خود، از تجربیاتی سخن گفته‌اند که برجام برای ملت و مسئولین کشورمان به دنبال داشته است؛ تجربیاتی که نشان می‌دهد با توجه به حقایق غیر قابل انکار، نباید هیچ گاه به دوستی و عهدشناسی غرب، به ویژه ایالات متحده آمریکا دلخوش بود و به آن تکیه کرد.

رهبری ملت ایران در بخشی از سخنرانی خود به مناسبت بیست و هفتمین سالروز رحلت امام خمینی (ره)، بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، در همین رابطه تأکید فرمودند: «یک تجربه‌ای که ما در مذاکرات هسته‌ای پیدا کردیم؛ این تجربه را نباید فراموش کنیم. این تجربه این است که اگر ما تنازل هم بکنیم، آمریکا دست از نقش مخرّب خودش برنمی‌دارد؛ این را ما در مذاکرات هسته‌ای تجربه کردیم. ما نشستیم در جمع 1+5، و حتّی جداگانه با آمریکایی‌ها مذاکره کردیم برای قضیّهٔ هسته‌ای؛ برادران ما، فعّالان پرتلاش ما به یک نقاط مشترکی رسیدند، به یک نتایجی رسیدند؛ طرف -که آمریکا باشد- یک تعهّداتی کرد؛ جمهوری اسلامی تعهّدات خودش را انجام داد، [ولی] آن طرفِ بدقولِ بدعهدِ بدحساب دارد دبّه می‌کند؛ تا الان دبّه کرده است. خیلی خب، این یک تجربه است، این شد تجربه. حالا خیلی‌ها قبل از این تجربه هم می‌دانستند امّا بعضی هم که نمی‌دانستند، حالا بدانند: در هر زمینهٔ دیگری هم که با آمریکا شما بحث و مجادله کنید، شما کوتاه بیایید، تنازل کنید، باز او نقش مخرّب خودش را حفظ خواهد کرد؛ در همهٔ زمینه‌ها: بحث حقوق بشر، بحث موشک، بحث تروریسم، بحث لبنان، بحث فلسطین؛ در هر قضیّه‌ای که شما به فرض -که البتّه محال است- از اصول خودتان، از مبانی خودتان کوتاه بیایید، صرف‌نظر بکنید، بدانید او کوتاه نخواهد آمد؛ اوّل با زبان و با لبخند و با تبسّم وارد میدان خواهد شد، بعد در عمل، کاری را که باید انجام بدهد، دبّه می‌کند و تعهّد خودش را انجام نمی‌دهد؛ این شد یک تجربه برای ملّت ایران؛ این تجربه را مغتنم بشمرید؛ این توصیهٔ دوّم.»

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

26 روز قبل