ایران اینترنشنال
514

چرا بی‌بی‌سی تحریم اسرائیل را غیراخلاقی می‌داند؟

2 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از برنامه پرگار بی بی سی فارسی

اخیراً برنامه پرگار بی‌بی‌سی فارسی به مسئله کمپین تحریم اسرائیل در اروپا پرداخته است. بی‌بی‌سی که از این کمپین‌ها ناخرسند است برای تحت تأثیر قرار دادن آن‌ها در برنامه‌ای مفصل به آن‌ها پرداخت و مخاطب خود را با این سؤال مواجه کرد که «آیا کمپین تحریم اسرائیل که توسط مدافعان حقوق فلسطینی‌ها در اروپا در سال‌های اخیر رشد کرده، ازنظر سیاسی و اخلاقی قابل دفاع است؟»
چند ماه اخیر ازنظر دیپلماتیک برای اسراییل ماه‌های خوشایندی نبوده است. ابتدا دولت‌های اروپایی از اسرائیل خواستند که روی کالاهایی صادراتی‌اش برچسب بزند تا مصرف‌کنندهٔ اروپایی بداند کالای اسرائیلی از کجا آمده، از شهرک‌هایی که اتحادیه اروپا و سازمان ملل غیرقانونی می‌خوانند یا از نقاط دیگر. بنیامین نتانیاهو در توضیح این اقدام اتحادیه اروپا به پارلمان اسرائیل گفت روابط ما با اروپا دچار بحرانی است که نمی‌شود آن را دستکم گرفت. چندی پس‌ازآن شورای امنیت سازمان ملل در پاسخ به آقای نتانیاهو که گفته بود بلندی‌های جولان برای همیشه در دست اسرائیل خواهد ماند اعلام کرد که کماکان اشغال بلندی‌های جولان را غیرقانونی می‌داند.
اخیراً در اشاره به همین تحریم‌ها وزیر دارایی رژیم صهیونیستی گفته بود اگر اتحادیه اروپا به این نتیجه برسد که امکان حل مناقشه با فلسطینی‌ها از طریق مذاکره وجود ندارد و تهدید به تحریم اسراییل را عملی کند بلافاصله ده هزار شغل در اسراییل از بین خواهد رفت.
بی‌بی‌سی در این برنامه تحریم‌ها علیه اسرائیل را به جهت اخلاقی غیرموجه می‌داند و مجری برنامه دلیل آن را این‌گونه بیان می‌کند که شما مردمی (اشغال گران مناطق اشغالی) را زیر موشک‌باران (موشک‌های حماس) می‌باشد نمی‌توانید تحریم کنید و همچنین بی‌بی‌سی این تحریم‌ها را به جهت سیاسی غیرموجه می‌داند به جهت اینکه دولت‌هایی که در مقابل دولت اسرائیل ایستاده‌اند حتی گروه‌هایی هم چون حماس خود رکورددار جرم و جنایت هستند.
به نظر مسئولان بی‌بی‌سی باید کلاه‌خود را اندکی بالاتر بگذارند، این شبکه در حالی از رژیم جنایتکار و حامی تروریسم صهیونیستی دفاع می‌کند که اخیراً آمریکا و اروپا حزب‌الله لبنان را تحت شدیدترین تحریم‌های مالی قراردادند اما بی‌بی‌سی نه‌تنها خم به ابرو نیاورد بلکه به‌عنوان رسانه حامی اسرائیل به مدح این تحریم‌ها پرداخت. باید از این شبکه وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس پرسید جرم حزب‌الله چه بوده است؟ آیا جز دفاع از خاک و ناموس خود که به‌صورت غریزی هر فردی حتی حیوانات آن را انجام می‌دهند. آن‌هم دفاع در مقابل تجاوزت ظالمانه صهیونیست‌ها، تجاوزاتی که فرقی بین مدرسه و بیمارستان و یک پایگاه نظامی قائل نیست. جالب است که این شبکه حملات موشکی حماس را که در پاسخ به تجاوزت روزانه صهیونیست‌ها صورت می‌گیرد را دلیلی بر غیراخلاقی بودن تحریم‌ها عنوان می‌کند اما این را نمی‌گوید صهیونیست‌ها بیش از ده سال است که غزه با بیش از یک و نیم میلیون نفر جمعیت را به‌طور کامل محاصره کرده و حتی اجازه خروج بیماران را از این باریکه برای انجام درمان را نمی‌دهد.
بی‌بی‌سی در این ده‌پانزده سال گذشته که دولت‌های غربی شدیدترین تحریم‌های ممکن را علیه مردم ایران اعمال کردند کجا بود؟ تا سخن از اخلاق و سیاست بزند؛ و بی‌بی‌سی را چه شده است که این‌گونه از تحریم چند گروه حقوق بشری برآشفته است. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

20 روز قبل