ایران اینترنشنال
515

بی‌بی‌سی: ایران مجبور به پذیرش برجام بود!

2 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از پرچم کشورهای 5+1 و ایران - "برجام"

به‌تازگی در برنامه‌ی شصت دقیقه به بهانه‌ی یک‌ساله شدن برجام تحلیلی در مورد بازتاب برجام در ایران و نحوه‌ی پذیرش برجام از سمت ایران ارائه شد.
در این برنامه که گفت‌وگویی تلفنی با یکی از نماینده‌های سابق مجلس انجام‌شده بود، در مورد اینکه برجام چه تأثیراتی بر روند اقتصاد ایران و وضع کلی کشور و زندگی مردم داشته است بحث شد.
مهمان شصت دقیقه در ابتدای صحبت‌هایش ایران و آمریکا را اصلاً در موضع مساوی ندانست و این‌گونه به مخاطبان بی‌بی‌سی القا کرد که چون ایران از موضعی مساوی نسبت به امریکا بهره‌مند نیست درنتیجه ناچار بود که برجام را بپذیرد و رهبری ایران چاره‌ای جز نوشیدن جام زهر نداشت و البته کار خوبی هم کرد.
مهمان بی‌بی‌سی علاوه بر تبلیغاتی که برای دستاوردهای برجام کرد این‌گونه موضوع را تحلیل کرد که ایران بین بد و بدتر مجبور بود که بد را انتخاب کند چراکه در معرض تهدیدات نظامی و اعتراضات خیابانی مردم قرار داشت.
این چندمین بار است که بی‌بی‌سی به دودستگی میان مردم و حکومت ایران و همچنین رسمیت دادن به توهم اسراییل برای حمله به ایران تأکید می‌کند و سعی دارد این توهم خود را میان مردم ایران بسط دهد.
حال‌آنکه رهبری ایران و مردم به‌خوبی می‌دانند که ایران به خاطر پیشرفت‌های چشمگیر علمی و خودکفایی‌اش در سطح جهانی به‌ویژه در فعالیت‌های هسته‌ای در موضع برتر نسبت به خیلی ابرقدرت‌ها قرار گرفت و همین امر سبب شد که امریکا و قدرت‌های دیگر برای مذاکره با ایران ابراز تمایل کنند و محتاج این مذاکره باشند. پس نمی‌توان این ماجرا را جوری تحلیل کرد که گویی ایران تنها کشوری ضعیف و بیچاره بود که باید برجام را می‌پذیرفت.
درجایی دیگر از این گفت‌وگو مهمان بی‌بی‌سی با لحنی توهین‌آمیز می‌گوید:"رهبری ایران خود را جانشین پیامبر می‌داند ...او ناچار شد که غرورش را بشکند و برجام را بپذیرد چراکه کشورش در آستانه‌ی نابودی قرار داشت."
این نوع ادبیات بی‌بی‌سی در مورد ایران نه‌تنها توهین به رهبر و ملت ایران است بلکه زیر سؤال بردن کل جایگاه ایران در سطح بین‌الملل است و دروغی بیش نیست.
قابل‌ذکر است که اگر تعریف بی‌بی‌سی از نابودی ایران تهدیدات اسرائیل است، باید گفت که نه‌تنها ایران تهدید بزرگ‌تر و روشن‌تری برای اسرائیل محسوب می‌شود، بلکه ثابت‌شده است در چند جنگ اخیر اسرائیل از پس گروه‌هایی همچون حماس و حزب‌الله لبنان برنیامده است.
اگر هم تعریف بی‌بی‌سی از نابودی ایران اعتراضات مردم در خیابان‌ها باشد باید گفت که در فتنه 88 ثابت شد که فتنه گران خیابانی با تمام حمایت‌های رسانه‌هایی همچون بی‌بی‌سی کار به‌جایی نمی‌برند. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

این روزها با شدت گرفتن جنگ داخلی در لیبی که نتیجه شوم دخالت نظامی غرب در این کشور بعد از بهار عرب بود، بی‌بی‌سی فارسی در حال پوشش نبردهای ویرانگر در لیبی آن هم بدون اشاره به علل واقعی شکل گیری این تراژدی ویرانگر است.

16 روز قبل