ایران اینترنشنال
52

ماه رمضان و پخش تصاویر نیمه برهنه در بی بی سی فارسی

3 سال قبل

هم رسانی

ماه رمضان از جمله مهم ترین ماه های مسلمانان است. روزهایی که تمام نهادهای نظامی و انتظامی نیز خبر می دهند از کاهش بزهکاری های اجتماعی و تخلفات در جامعه. این همه اثرات ماه رمضان است و البته پایبندی هایی که به هر حال در نهاد مردم و عقاید مردم نهفته است و حتی برای معدود متخلفین نیز حرمت دارد. اما همین ماه رمضان و حرمت آن توسط بی بی سی فارسی هدف قرار گرفته.
بی بی سی پرشین گزارش می دهد:

اتمام دهه ی اول ماه رمضان. ماهی که برای مسلمانان اهمیت ویژه ای دارد. هر آئین و مذهبی مراسمات و قوانین مربوط به خود را دارد؛ همچنین در بین ادیان الهی بسیاری وجوه تشابه مشاهده می شود و قاعدتا مذهب فرد مومن را به فعلی ملزم یا از آن بر حذر می دارد؛ مانند روزه گرفتن.

در مورد روزه گرفتن بسیار بحث شده و اجماع نظر اکثریت بر آن است که چیزی در حدود یک ماه استراحت برای بدن ضروریست. فواید روزه گرفتن را بارها شنیده ایم. البته در این زمینه همواره فرافکنی هایی نیز صورت می گیرد و در راستای دین زدایی از راه تخریب افکار و عقاید مردم استفاده می شود.
در سایت بی بی سی فارسی سه مطلب در حاشیه ی صفحه ی اصلی قرار گرفته؛ مطلب اول در مورد موسیقی تحت عنوان "آلبوم عکس: آغاز جشنواره موسیقی گلاستنبری" ؛ مطلب دوم در مورد ماه رمضان و تحت عنوان "روزه‎داری در روزهای بلند؛ 'به تعداد ساعات روز در مکه روزه بگیرید' و مطلب سوم هم در مورد مسابقات فوتبال جام جهانی زنان.

اما پس از بررسی ظاهر سایت، وارد محتوای مطالب می شویم؛ مطلب اول در مورد جشنواره موسیقی است و با محتوای گزارش تصویری و اغلب از زنان نیمه برهنه؛ که در ماه رمضان این قبیل حرکات در بی بی سی قبلا نیز اتفاق افتاده است که در ماه رمضان انتشار تصاویر نیمه برهنه رواج می یابد. مطلب دوم در مورد سختی های روزه گرفتن در هوای گرم؛ و مطلب سوم نیز در رابطه با جام جهانی زنان و انتشار عکس های مربوط به این مسابقات.

درج مطلبی در مورد ماه مضان اما صرفا یادآوری سختی ها (و نه بررسی فواید) در بین دو مطلبی که هر دو حاوی تصاویر زنان نیمه برهنه باشد اتفاقی نیست. در تلویزیون بی بی سی فارسی نیز همواره در ایامی که برای مسلمانان و علی الخصوص شیعیان اهمیت ویژه ی مذهبی دارند، مجریان زن و کارمندان شبکه که به هر صورت در تصاویر پخش شده برای بینندگان مقابل دوربین قرار می گیرند معمولا در ظاهری زننده تر و برهنه تر از همیشه قرار می گیرند.
معمولا تاثیر گذاری چشم بیش از دیگر حواس است. تاثیری که چشم و تجربیات بصری بر انسان دارد قابل مقایسه با تاثیر از طریق مباحث شنیداری یا تحیلیلی نیست.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

در تازه ترین قسمت پخش شده برنامه پرگار، دومین قسمت برنامه ای در خصوص مناظره های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با دعوت از عبدالکریم سروش و فرخ نگهدار بر روی آنتن شبکه ماهواره ای بی‌بی‌سی فارسی رفت.

11 روز قبل