520

اعترافی دیگر در خصوص اشتباهات تاریخی غرب

هم رسانی

   حملات تروریستی یازدهم سپتامبر 2001 میلادی به برج های تجارت جهانی در نیویورک ...

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی در یکی از گزارش‌هایی که اخیراً بر روی وبسایت خود منتشر کرده است، از اسناد و شواهدی خبر داده است که گویای نقش عربستان سعودی در واقعه یازدهم سپتامبر هستند ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

همانطور که می دانید، حملهٔ تروریستی به برج‌های دو قلوی تجارت جهانی واقع در شهر نیویورک آمریکا در یازدهم سپتامبر سال 2001 میلادی، بهانه و آغازی برای جنگ افروزی همه جانبهٔ غرب در منطقه و آغاز اشغالگری‌های آن‌ها در افغانستان بوده است که همچنان نیز در حال ادامه است.

در این خصوص و پس از این که اعترافات مقامات اسبق انگلیسی در خصوص اشتباه بزرگ غرب در حمله به عراق، در چند وقت اخیر به تیتر نخست اکثر رسانه‌های جهان تبدیل گردید، اینک نیز اسنادی منتشر شده است که انتشار آن‌ها توسط رسانهٔ دولتی انگلیس، به نوعی اعترافی دیگر به این اشتباهات تاریخی غرب، در خصوص جنگ افروزی علیه افغانستان، به حساب می‌آید.

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی در گزارشی که اخیراً بر روی وبسایت خود منتشر کرده است، در همین راستا، از اسنادی خبر می‌دهد که گویای نقش آفرینی حکومت عربستان سعودی در حملات تروریستی یازدهم سپتامبر می‌باشند؛ اسنادی که نشان می‌دهد آمریکایی‌ها با علم بر این موضوع، به دلایلی مختلف، از جمله علاقه مندی به حضور در منطقه از طریق جنگ افغانستان و البته ترس از تیره شدن روابط خود با آل سعود، این حقیقت را سال‌ها نادیده گرفته‌اند.

بی بی سی در این گزارش با اعلام این که «گزارش ارتباط احتمالی عوامل ۱۱ سپتامبر با عربستان منتشر شد»، این گونه می‌نویسد: «کنگره آمریکا بخش‌هایی محرمانه از گزارش حملات ۱۱ سپتامبر را منتشر کرده که در آن به ارتباط احتمالی عربستان سعودی با عاملان حمله پرداخته شده است. در این گزارش ارتباط عوامل حملات با عربستان به طور مستقل تأیید نشده است.

این گزارش در سال ۲۰۰۲ و به درخواست کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان تهیه شده و در ۲۸ صفحه تاکنون محرمانه آن بر احتمال ارتباط هواپیماربایان با سعودی‌ها تمرکز شده است.

۱۵ نفر از ۱۹ هواپیماربایی که حملات به برج‌های تجارت جهانی را انجام دادند شهروند سعودی بودند. در بخش‌های محرمانه گزارش آمده است که بنا به مدارک مختلف سیا و اف‌بی‌آی ظاهراً هواپیمارباها در زمان حضور در آمریکا با افرادی در ارتباط بودند که با حکومت عربستان رابطه داشتند. »

این شبکهٔ سلطنتی انگلیسی در ادامه نیز با اشاره به این که «سخنگوی کاخ سفید اندکی پس از انتشار گزارش کنگره گفت این گزارش نقش داشتن عربستان سعودی در حملات ۱۱ سپتامبر را تأیید نمی‌کند.»، می‌آورد: «در گزارش کنگره از جمله آمده است که یکی از مقام‌های وزارت کشور عربستان سعودی در سپتامبر ۲۰۰۱ در هتلی اقامت داشته که یکی از هواپیماربایان به آن رفته بود.

سفیر عربستان سعودی در آمریکا از انتشار گزارش کنگره استقبال کرده و گفته امیدوار است که با انتشار این گزارش دیگر سایه ابهامی روی اقدامات و انگیزه‌های عربستان وجود نداشته باشد.

عربستان سعودی یکی از متحدان عمده آمریکا در خاورمیانه است و ناظران معتقدند دولت آمریکا نمی‌خواهد گزارش ۱۱ سپتامبر به رابطه بین دو کشور ضربه بزند. »

بر اساس گزارشی محرمانه موسوم به " اسناد 28 صفحه ای " که پس از حدود پانزده سال در برنامه ای مستند و یک ساعته توسط شبکه سیان ان آمریکا پخش گردید، نقش بارز و غیر قابل انکار عربستان سعودی در واقعهٔ یازدهم سپتامبر سال 2001 میلادی کاملاً اثبات گردیده است.

ارتباطات میان هواپیما ربایان و افرادی در بدنهٔ حکومت آل سعود از مدت‌ها قبل از این واقعه و در حین انجامان، کاملاً مشهود و غیر قابل انکار است و این که گزارشی این چنین مهم چرا پانزده سال مخفی مانده، سؤالات بسیاری را در اذهان ایجاد می‌کند.

هر چند در پی انتشار این گزارش نیز، بر اساس اسناد موجود، با تهدید مقامات سعودی مبنی بر این که تمامی دارایی‌های خود را از آمریکا خارج خواهند کرد، به یک باره ورق برمی گردد و مقامات آمریکایی که همواره خود را خون خواه قربانیان آن حمله تروریستی نشان داده اندف خون مردمانشان را نادیده گرفته و در کمال خونسردی با تغییر موضعی آشکار بیان می‌کنند که این اسناد محرمانه هیچ نشانه ای در خصوص نقش عربستان سعودی در یازدهم سپتامبر نداشته است!!!

در این رابطه مقامات مختلف فعلی و پیشین آمریکایی که این اسناد را مطالعه کرده‌اند، به وجود شواهدی مبنی بر نقش عربستان سعودی در این حملات اذعان داشته‌اند که انکاران توسط دولت مردان آمریکایی پس از تهدید آل سعود، کاملاً گویای ضعفان ها و نفوذ عربستان در این دولت است.

سناتور سابق "باب گراهام" ریاست کمیته تحقیقات در سازمان جاسوسی آمریکا و از رؤسای کمیته تحقیقات مشترک با مجلس سنا درباره شکست جاسوسی آمریکا در اثنای حوادث یازدهم سپتامبر، "تیم رومر" سناتور سابق آمریکایی از حزب دومکرات و سفیر آمریکا در هند، "باب کری" دیگر سناتور سابق آمریکایی و یکی دیگر از 10 عضو کمیته حقیقت یاب یازده سپتامبر،"جان لیمان" دبیرکل نیروی دریایی آمریکا در زمان ریاست جمهوری ریگان و ... جزو افرادی بوده‌اند که بر این حقیقت مهر تأیید زده و به ان اذعان داشته‌اند.

لازم به ذکر است که با بهانهٔ حضور القاعده که مسئولیت این حمله به ساختمان تجارت جهانی در نیویورک را در یازدهم سپتامبر بر عهده گرفت، در افغانستان، آمریکا و متحدان غربی‌اش در ناتو، در سال 2001 میلادی جنگی همه جانبه را در خاک افغانستان آغاز کردند که هزاران کشته، مجروح و اواره را به دنبال داشت و بهانهٔ سال‌ها اشغال این کشور را برای غربی‌ها به ارمغان آورد که همچنان نیز ادامه دارد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

یک سال قبل