5221

تشدید بی سابقه بحران در انگلستان بر سر خروج از اتحادیه اروپا

هم رسانی

   خروج انگلیس از اتحادیه اروپا "بزگزیت"

این روزها بحران سیاسی در انگلستان در قالب درگیری ها میان دولت و مجلس بر سر مساله برگزیت یا همان خروج از اتحادیه اروپا اوج گرفته است.

پس از برگزاری راهپیمایی کم سابقه مخالفان خروج از اتحادیه اروپا و جمع آوری طور چند میلیون برای ماندن در اتحادیه اروپا در تازه ترین اتفاق که خود باعث تشدید گسل های در انگلستان شد، در رای گیری که شامگاه چهارشنبه برگزار شد 441 نماینده انگلیس به نفع تمدید مهت خروج از اتحادیه اروپا رای دادند و 105 نماینده نیز با این اقدام مخالفت کردند.


این اقدام مجلس با واکنش خشمگینانه دولت ترزا می مواجه شد و از آن به عنوان نوعی دخالت در وظایف و اختیارات قوه مجریه یاد شد. با توجه به رای‌گیری انجام شده، مهلت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تا آوریل یا ماه می می‌تواند تمدید شود.


همچنین برخی رسانه های انگلیسی گزارش کردنند که ترزا می نخست‌وزیر انگلیس گفت است که اگر به طرح وی برای برگزیت رای داده شود، وی استعفا می‌کند.


در شرایطی که فشار‌ها بر ترزا می به منظور استعفا افزایش یافته است، او به نمایندگان قول داده است که اگر در این طرح از وی حمایت کنند، از سمت خود کناره‌گیری خواهد کرد. نخست‌وزیر انگلیس به تازگی پیشنهاد داده بود که در ازای موافقت با طرح برگزیت از سمت خود استعفا کند.


همچنین لیام فاکس وزیر بازرگانی انگلیس هم در قالب بیانیه‌ای اعلام کرد که اختلافات در زمینه برگزیت ابعاد بیشتری یافته است. وی در این مورد به شبکه خبری بی. بی. سی گفت: ما یا اتحادیه اروپا را با یک توافق ترک می‌کنیم... یا اینکه بدون توافق که احتمال آن هم وجود دارد اما بعید است که پارلمان با آن موافقت کند و یا اینکه اصلا اتحادیه اروپا را ترک نمی‌کنیم که از دید من چنین شرایطی به یک بحران دموکراتیک و بحران قانون‌اساسی منجر خواهد شد.


برگزیت، کوتاه شده عبارت انگلیسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا است (Britain exits the EU). در واقع فرآیند برگزیت، خارج شدن بریتانیا (انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلندشمالی) از اتحادیه‌ایست که قواعد تجاری، سیاسی و قضایی کشورهای عضو را رقم می‌زند. بریتانیا اولین کشور در این اتحادیه است که قصد خروج از آن را دارد، از این رو فرآیند خروجش با پیچیدگی‌هایی مواجه شده و دارای مولفه‌های متعددی است.


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل