524

توجیه قتل عام سیاه پوستان و بررسی مرگ سه پلیس

هم رسانی

   پلیس آمریکا در حال محاصره محل تیراندازی ...

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی در گزارشی که اخیراً منتشر نموده است، از بررسی‌های انجام شده در خصوص مرگ سه نیروی پلیس آمریکا خبر داده است؛ آن هم در شرایطی که قتل عام سیاه پوستان به دست پلیس این کشور همچنان در جریان است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی در یکی از گزارش‌های اخیر خود، با پرداختن به خبر قتل سه نیروی پلیس در آمریکا، از بررسی‌های دقیقی خبر داده است که در خصوص این واقعه توسط نهادهای مختلف آمریکایی انجام گرفته و می‌گیرد و این پیگیری‌های جدی و دقیق در شرایطی انجام می‌شود که همچنان قتل سیاه پوستان توسط نیروهای پلیس این کشور ادامه داشته و همواره با سکوت و یا یک اظهار نظر ساده از کنارش عبور می‌شود.

بی بی سی فارسی در گزارشی که به این منظور و با تیتر «مرگ سه مأمور پلیس در حمله ای در لوییزیانا» منتشر نموده است، با اعلام این که «گزارش‌ها از ایالت لوئیزیانای آمریکا حاکی است دست کم سه مأمور پلیس به ضرب گلوله کشته شده‌اند.»، می‌نویسد: «بنا بر گزارش‌ها در این تیراندازی که در نزدیکی دفتر مرکزی پلیس در شهر بتان روژ رخ داد، دست کم سه مأمور دیگر هم زخمی شده‌اند.

پلیس پیش‌تر گفته بود که یک مظنون در ارتباط با این تیراندازی کشته شده و دو مظنون دیگر فراری هستند که جست‌وجو برای یافتن آن‌ها آغاز شده است.

اما یک مقام بلندپایه پلیس لوییزیانا به خبرگزاری رویترز گفته که تصور می‌شود مظنون کشته شده تنها مهاجم در این تیراندازی باشد.

پلیس خیابان‌های اطراف محل تیراندازی را بسته است. همچنین گزارش می‌شود که پلیس با کمک یک روبات مشغول بررسی مواد مشکوک در صحنه است تا از منفجره نبودن آن‌ها اطمینان حاصل شود.

باراک اوباما در بیانیه ای گفت:‌ "من با قوی‌ترین عبارات ممکن این حمله به نیروهای پلیس در بتان روژ را محکوم می‌کنم."

رییس جمهوری آمریکا همچنین گفت خشونت علیه نیروهای حافظ قانون "هیچ توجیهی" ندارد و چنین اقدامات "بزدلانه‌ای" از کسانی سر می‌زند که "نماینده هیچ‌کس نیستند." »

این شبکهٔ سلطنتی انگلیسی در بخشی دیگر نیز با اشاره به این که «بتان روژ شهری است که یک مرد سیاهپوست اخیراً در آن به ضرب گلوله پلیس کشته شد و حدود یک هفته پیش محل تظاهرات معترضان به برخورد پلیس با سیاهپوستان بود.»، ادامه می‌دهد: «دونالد ترامپ نامزد "تقریباً محرز" حزب جمهوری‌خواه در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا، در توئیتر و فیسبوک به این حادثه واکنش نشان داد و آن را نتیجه "خلأ رهبری" در آمریکا خواند.

حدود ده روز پیش هم پنج مأمور پلیس در جریان تظاهرات اعتراضی در شهر دالاس تگزاس به ضرب گلوله کشته شدند.

لورتا لینچ وزیر دادگستری آمریکا گفت که اف‌بی‌آی و سایر سازمان‌های فدرال در صحنه حادثه هستند و "تا جای ممکن" به تحقیقات کمک خواهند کرد.

تصاویری که با تلفن‌های همراه ضبط شدند پلیس را حین ورود به یک چهار راه نشان می‌دهد و بعد صدای چند گلوله شنیده می‌شود.

سخنگوی کلانتری محل به شبکه دبلیو ای اف بی گفت که حادثه به فاصله کوتاهی پیش از ساعت ۹ صبح به وقت محلی (سه بعد از ظهر گرینویچ)‌ شروع شد.

او گفت که ماموران در واکنش به گزارش تیراندازی در محل حاضر شده بودند. یک شاهد عینی در مصاحبه با شبکه محلی گفت که به نظر می‌رسید تیراندازی پیش از ورود ماموران در صحنه شروع شده بود. »

بی بی سی در ادامه نیز به نوعی مسئولیت این تیراندازی‌ها به مأموران پلیس در آمریکا را متوجه سیاه پوستان دانسته و تأکید می‌کند: «یک شاهد عینی دیگر گفت که مرد مسلحی را با یک نقاب سیاه و لباس سبک نظامی دیده.

کیپ هولدن، شهردار بتان روژ گفت که با مقام‌های کاخ سفید صحبت کرده و آن‌ها پیشنهاد کمک داده‌اند. او گفت که این لحظه ای "تعیین کننده" برای روابط اجتماعی در بتان روژ است.

او به رسانه‌های محلی گفت که پس از مرگ آلتون استرلینگ به دست یک مأمور پلیس در بتان روژ "شعارهای بعضی‌ها ضدپلیسی بود" اما نگفت به چه کسی اشاره دارد. باراک اوباما آن تیراندازی و حوادث مشابه را بسیار نگران کننده خوانده بود.

آقای هولدن گفت:‌ "همه علیه پلیس موضع گرفتند."

جان بل ادواردز فرماندار لوییزیانا در توییتر نوشت:‌ "این حمله ای غیرقابل وصف و غیرقابل توجیه به همه ما در زمانی است که نیازمند همبستگی و شفا هستیم." »

درست که واکنش‌های این چنینی به یک تیراندازی غیر قانونی و قتل مأموران پلیس چه در آمریکا و چه در سایر نقاط جهان، کاملاً مورد تأیید بوده و هست، اما نباید این نکته را نیز فراموش کرد که این گونه واکنش‌ها بایستی دو سویه بوده و در برابر خشونت‌های پلیس نیز علیه دیگران، بخصوص سیاه پوستان، شاهد آن باشیم.

در حالی در مواجهه با تیراندازی به این مأموران پلیس شاهد واکنش‌های تند و شدید مقامات و رسانه‌های مختلف هستیم که در مقابله با خشونت همین نیروهای پلیس که غیر قابل انکار است، بارها شاهد سکوت آن‌ها بوده‌ایم.

در حالی که بر اساس آمارهای رسمی، به طور کلی در یک سال گذشته تنها 26 نیروی پلیس امریکا جانشان را از دست داده‌اند که در مقابل به ازای هر یک مأمور پلیس، این نیروها جان بیش از 43 نفر را در این کشور گرفته‌اند.

بر اساس گزارشی که روزنامه گاردین چاپ لندن در این خصوص منتشر کرده است، در طول سال 2015 میلادی بیش از 1134 نفر در امریکا به دست نیروهای پلیس این کشور به قتل رسیده‌اند که این تعداد گویای افزایش 400 نفری قربانیان نسبت به مدت مشابه در سال 2014 میلادی بوده است.

این روزنامهٔ انگلیسی در گزارش خود تأکید می‌کند که سیاه پوستان بیشترین سهم را در بین این قربانیان داشته‌اند، بطوری که هر جوان سیاه پوست، 9 برابر بیشتر از دیگران احتمال قربانی شدن به دست پلیس آمریکا را دارد و به عبارتی از هر 65 سیاه پوستی که در ایالات متحده می‌میرند، یک نفرشان به دست پلیس کشته شده است.

داستان وقتی جالب تر می‌شود که هم قوانین و هم نهادهای قضائی و دولتی در آمریکا، همواره از این خشونت بالای پلیس حمایت کرده‌اند به طوری که بر اساس گزارش منتشر شده توسط دیده بان حقوق بشر در این کشور، با وجود ثبت و بررسی تعداد بیش از 2700 پرونده در خصوص خشونت بی رویه پلیس و استفاده بی دلیل آن‌ها از سلاح و ... در طول سال‌های 2005 تا 2011 میلادی، تنها در 41 مورد، رأی صادر شده از محکومیت و متهم شدن مأموران پلیس حکایت داشته و مابقی همگی تبرئه شده‌اند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

یک سال قبل