ایران اینترنشنال
526

واکنش جهانی به کودتای ترکیه، پس از نافرجامی

2 سال قبل

هم رسانی

   اعلام نگرانی وزاری خارجه آمریکا و روسیه در خصوص تحولات ترکیه ...

در پی نافجرمان ماندن کودتای نظامی در ترکیه، پس از قطعی بودن این شکست، شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی با انتشار گزارشی، از واکنش‌های جهانی به آن سخن گفته است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی در یکی از گزارش‌های اخیر خود در خصوص کودتای نظامی ترکیه، در شرایطی که این کودتا به طور کامل با شکست مواجه شده است، از واکنش‌های جهانی در این خصوص خبر داده است.

بی بی سی فارسی در این گزارش که با تیتر «واکنش‌های جهانی به کودتای نافرجام ترکیه» منتشر کرده است، با اعلام این که «رهبران جهان از نزدیک تحولات ترکیه را دنبال می‌کنند و خواهان احترام به نهادهای دمکراتیک این کشور شده‌اند.»، این گونه می‌نویسد: «به گفته کاخ سفید، باراک اوباما، رئیس جمهوری و جان کری وزیر خارجه آمریکا هر دو خواستار " حمایت تمام احزاب سیاسی ترکیه از دولت منتخب این کشور شده‌اند."

باراک اوباما و جان کری همچنین از تمام طرف‌های درگیر در ترکیه خواستار " خویشتن‌داری و پرهیز از خونریزی" شده‌اند.

ترکیه به لحاظ استراتژیک یکی از متحدان مهم آمریکا در مقابله با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) است.

جان کری که در حال حاضر از روسیه دیدار می‌کند اظهار داشت که در گفتگو با وزیر خارجه ترکیه "بر حمایت قاطع از دولت غیرنظامی منتخب و دیگر نهادهای دمکراتیک ترکیه" تاکید کرده است و افزود که کشورش بحران ترکیه را با نگرانی زیاد دنبال می‌کند. »

بی بی سی در ادامه نیز آمریکا را همراه سایر کشورهای جهان نشان داده و با پرداختن به واکنش سایرین به کودتای نافرجام ترکیه، می‌آورد: «سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه هم تاکید کرد که باید از خونریزی در ترکیه پرهیز کرد و افزود:" مشکلات ترکیه باید با پیروی از قانون اساسی این کشور حل شود."

دیم‌تری پسکف، سخنگوی کرملین پس از ابراز نگرانی شدید از وضعیت ترکیه ابراز امیدواری کرد که از شهروندان روسی در ترکیه محافظت شود.

سخنگوی دولت روسیه افزود:" ترکیه یکی از قدرت‌های مهم منطقه است و البته ثبات ترکیه تأثیر زیادی بر وضعیت منطقه خواهد داشت. ما می‌خواهیم آن چه در ترکیه می‌گذرد هرچه زودتر با یک روال قانونی پایان یابد و بار دیگر ثبات و نظم به این کشور بازگردد."

به گفته سخنگوی سازمان ملل متحد، بان کی مون، دبیرکل این سازمان که از نزدیک تحولات ترکیه را دنبال می‌کند خواستار روشن شدن اوضاع و برقراری آرامش در این کشور شده است.

ناتو خواستار خویشتن‌داری و احترام کامل به نهادهای دمکراتیک ترکیه شده است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو از ترکیه به عنوان یک "متحد ارزشمند ناتو" نام برد و خواستار "خویشتن‌داری و احترام کامل به نهادهای دمکراتیک ترکیه شد."

ایران از وضعیت ترکیه ابراز نگرانی شدید کرد و محمد جواد ظریف، وزیر خارجه این کشور در توییتر خود نوشت: " ثبات، دمکراسی و امنیت مردم ترکیه مهم‌ترین أولویت است. حفظ اتحاد و یکپارچگی این کشور ضروری است."

قطر که متحد ترکیه است تلاش برای کودتا در ترکیه را محکوم کرده است.

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، از وقایع ترکیه ابراز نگرانی کرده است و وزارت خارجه بریتانیا از اتباعش در ترکیه خواسته است که از حضور در اماکن عمومی پرهیز کنند و جانب احتیاط را در پیش گیرند.

به گفته سخنگوی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان "به نظام دمکراتیک ترکیه باید احترام گذاشته شود."

سخنگوی خانم مرکل افزود: "برای حفظ جان انسان‌ها از هیچ تلاشی نباید فروگذار کرد." »

اما در این خصوص، تنها تأخیر در محکومیت کودتا توسط غرب و به ویژه ایالات متحده، موضوع بحث نبوده و به اذعان بسیاری از کارشناسان بین المللی، نقش آن‌ها در این کودتا بسیار فراتر است.

گذشته از این حقیقت که با توجه به هم پیمانی ترکیه و آمریکا و عضویت مشترک هر دو در سازمان ناتو، یقیناً اطلاع کامل از تحولات این کشور در اختیار کاخ سفید بوده است و بنابر این عدم واکنش سریع کاملاً معنادار می‌باشد، بایستی به نشانه‌هایی دیگر نیز توجه نمود.

در همین راستا، بر اساس اخبار منتشر شده، نخستین واکنش پس از این کودتا توسط جان کری، وزیر امور خارجهٔ آمریکا صورت گرفته است که در آن زمان برای دیدار با مقامات روسی در مسکو حضور داشته است؛ وی در مواجهه با این موضوع، نه تنها هیچ اعتراض و محکومیتی را علیه کودتا و کودتاگران مطرح نمی‌کند، بلکه حتی برای دوران پس از کودتا، برای ترکیه، ثبات، صلح و استمرار رویه را آرزو می‌کند که این نوع واکنش، با توجه به مقاله ای پیش تر مایکل روبین پژهشگر اندیشکده "امریکن اینترپرایز" و عضو سابق پنتاگون در مقاله‌ای که در ماه مارس سال 2016 میلادی با عنوان "آیا امکان وقوع کودتا علیه اردوغان در ترکیه وجود دارد ) WILL THERE BE A COUP AGAINST ERDOGAN IN TURKEY )" منتشر نموده و در آن از احتمال قوی کودتای نظامی در آینده ای نزدیک علیه دولت ترکیه خبر داده است، به نوعی اعلام چراغ سبز به یک موضوع شناخته می‌شود.

مشارکت غیر قابل انکار پایگاه هوایی انجرلیک در این کودتای نافرجام که هم اکنون برای اجرای ادعای حمله به مواضع داعش در سوریه، در اختیار ارتش آمریکا قرار دارد نیز نمی‌تواند بدون اطلاع دولت این کشور رقم خورده باشد.

حتی فراتر از این، اخباری به گوش می‌رسد که نشان می‌دهند در زمان آغاز کودتا در ترکیه، سفارت امریکا بیانیه ای صادر کرده است که در آن نه تنها این کودتا محکوم نشده است، بلکه وضعیت آن ایام را در این کشور با واژه‌های "انتفاضه" و "انقلاب" توصیف کرده است.

شایان ذکر است که شواهدی دیگر نیز از مشارکت برخی دیگر مانند رژیم اشغالگر صهیونیستی، عربستان سعودی و ... با آمریکا در این کودتای نافرجام حکایت دارند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

20 روز قبل