527

چرا بی‌بی‌سی ناراحت افزایش قدرت اردوغان است؟

هم رسانی

   رجب طیب اردوغان

یک هفته از کودتای نافرجام در ترکیه می‌گذرد؛ کودتایی که بخشی از ارتش ترکیه که وابسته به جریان فتح‌الله گولن بودن آن را راه‌اندازی کردند و در همان ساعات ابتدایی با هوشیاری مردم ترکیه و حضور به‌موقع آن‌ها و نقش پررنگی که مساجد ایفا کردن در این جمع شدن مردم با شکست مواجه شد.
از همان لحظات ابتدایی کودتا بسیاری از عوامل کودتا شناسایی شدند و نیروهای امنیتی ترکیه به کمک مردم اقدام به دستگیری آن‌ها کردند. این دستگیری‌ها که تا به امروز ادامه دارد تنها شامل ارتشیان و کودتاچیان نشده است بلکه وابستگان به تفکر گولن در سازمان‌ها و مراکز مختلف از مراکز آموزشی گرفته تا قضات این کشور را شامل شده است.
در این روزهایی که از کودتای نافرجام ترکیه می‌گذرد مشخص‌شده است طرف‌های غربی به‌ویژه آمریکا و برخی طرف‌های منطقه‌ای همچون عربستان سعودی از وقوع کودتا مطلع بوده و حتی آن را هدایت کرده‌اند. از همین روی که این روزها بحث دستگیری‌ها و تصفیه نیروهای وابسته به گولن در ترکیه داغ است سران غربی به‌شدت این برخوردها را زیر سؤال برده و آن را غیر دموکراتیک مطرح می‌کنند و البته آن‌ها به این سؤال پاسخ نمی‌گویند که آیا حرکت کودتا گران دموکراتیک بوده است؟
دراین‌بین رسانه‌هایی همچون بی‌بی‌سی هم به سهم خود در زیر سؤال بردن این برخوردها نقش ایفا می‌کنند. تمام تلاش این شبکه این است که اسلامی بودن جریان اردوغان را زیر سؤال ببرد به‌خصوص اینکه در این چند روز اخیر زمزمه‌های بازگشت حکم اعدام به قوانین ترکیه شنیده می‌شود.
حکم اعدام که به‌طور کامل از سال 2004 از قوانین ترکیه حذف‌شده است این روزها به‌واسطه کودتا زمزمه‌هایی مبنی بر بازگشتش شنیده می‌شود و اردوغان در سخنانی از بازگشت این حکم حمایت کرده است.
اما به‌واقع چرا رسانه‌هایی همچون بی‌بی‌سی اردوغانی را که بسیاری از سیاست‌های منطقه و داخلی وی منطبق باسیاست‌های غرب هست را هم تحمل نکرده و به وی حمله می‌کنند؟ و یا چرا این رسانه به‌جای پرداختن به نقش کودتا گران و غیر دموکراتیک بودن حرکت آن‌ها دائماً به مسائل بعد از کودتا پرداخته است؟
پاسخ به این سؤالات چندان سخت نیست این شبکه به تبعیت از سیاست‌های کشورهایی همچون آمریکا و انگلیس اردوغانی که دارای تمایلات حداقلی به اسلام در عرصه حکومت می‌باشد را هم قبول ندارند و حتی برای کودتا علیه وی تلاش می‌کنند و پس‌ازآنکه کودتا با شکست مواجه می‌شود حمله به احکام اسلامی همچون اعدام را آغاز می‌کنند. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

یک سال قبل