ایران اینترنشنال
530

انتقاد بی‌بی‌سی از آمریکا و انگلیس به دلیل عدم اعطای پناهندگی به شاه

2 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از سایت بی بی سی فارسی

بر اساس گزارشی که اخیراً آرشیو ملی انگلیس آن را در اختیار عموم گذاشته، محمدرضا پهلوی، شاه مخلوع ایران، بعد از خروج از ایران قصد داشته به بهانه تحصیل فرزندانش به انگلیس برود.
این اسناد در ادامه مدارکی است که ۷ سال پیش، مشمول قانون منع محدودیت دسترسی شده بود و حالا جزئیات بیشتری از آن منتشرشده است. در این استاد محرمانه همچنین، جزئیات بیشتری درباره رد درخواست پناهندگی شاه توسط مارگارت تاچر، نخست‌وزیر وقت انگلیس ارائه می‌دهد.
پس‌ازآنکه در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی در دی‌ماه 1357 شاه به همراه خانواده‌اش از ایران خارج شد تقریباً هیچ‌یک از کشورهای متحد وی حاضر به اعطای پناهندگی به او نشدند و مصر تنها کشوری بود که شاه اجازه اقامت در آن کشور را داد. اما در میان کمتر نامی از انگلیس به‌عنوان یکی از آن کشورهایی که حاضر به اعطای پناهندگی نشدند به میان می‌آمد. اما اخیراً اسنادی منتشرشده است که نشان می‌دهد انگلیس هم به‌مانند بسیاری از کشورها هم چون آمریکا حاضر به اعطای پناهندگی نشده است.
در همین زمینه بی‌بی‌سی فارسی گفتگویی را با «عباس میلانی» نویسنده کتاب شاه گفتگویی می‌کند. وی در این گفتگو ادعا می‌کند که طبق اسناد موجود خانم تاچر پیش ازنخست‌وزیری به شاه این قول را می‌دهد که من در صورت نخست‌وزیری قطعاً به شما پناهندگی می‌دهم اما همان‌طور که در این اسناد موجود است این اتفاق نمی‌افتد. در این گفتگو آقای میلانی با انتقاد از رفتار انگلیس و آمریکا به دلیل عدم اعطای پناهندگی به محمدرضا پهلوی، وی را متحد 37 ساله و قابل‌اعتماد این دو کشور می‌داند که این دو کشور حتی حاضر نشدند جایی برای مرک در اختیار وی بگذارند.
در اینکه آمریکا و انگلیس به متحدان و زیردستان خود به‌مانند دستمالی می‌نگرند که وقتی کار آیی خود را ازدست‌داده آن را به زباله‌دان انداخته شکی نیست. اما به نظر این رفتار آمریکا و انگلیس با شاه‌نشان دهنده جنایت‌ها و پرونده سیاه وی می‌باشد که اتفاقاً با همکاری و کمک همین کشورها علیه مردم ایران در دوران سلطنت وی اتفاق افتاده است. آن‌ها به گمان خودشان با عدم اعطای پناهندگی به شاه به دنبال حفظ منافعشان بودند که البته با هوشیاری مردم ایران دست آن‌ها از منافع ایران کوتاه شد. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

26 روز قبل