ایران اینترنشنال
532

کودتای ترکیه و فرصت‌های پیش روی جبهه مقاومت

2 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از شرایط نابسامان جامعه ترکیه

پس از گذشت بیش از یک هفته از کودتای نافرجام 15 جولای ترکیه ابعاد تازه‌ای از نقش طرف‌های غربی به‌ویژه آمریکایی‌ها و همچنین برخی طرف‌های منطقه‌ای به‌خصوص سعودی و مصر در فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود؛
اما برخلاف مواضع دوپهلو آمریکایی‌ها و سعودی‌ها، ایران از همان ساعات ابتدایی به مخالفت با کودتاچیان و تائید دولت ترکیه پرداخت و در این خصوص ذره‌ای درنگ به خود راه نداد. علاوه بر این نکته که در آینده یقیناً تأثیر جدی بر روابط ایران و جبهه مقاومت با دولت ترکیه خواهد گذاشت و تأثیرات آن را باید در سوریه و احتمالاً برخی تغییر مواضع ترکیه در این خصوص شاهد باشیم. به نظر سه عامل تأثیرگذار جدی بر آینده جنگ سوریه به‌ویژه منطقه حلب وجود دارد.
1. با توجه به تغییراتی که این روزها در ارتش ترکیه در جریان است و همچنین آشفته‌بازار تصفیه‌حساب‌های داخلی و درنتیجه کاهش توان ترکیه برای حمایت‌های نظامی از تکفیری‌ها در سوریه باید شاهد تضعیف جدی این گروه‌ها در سوریه باشیم.
2. پس از کودتا تحلیل‌ها و نشانه‌هایی مبنی بر حمایت و دخالت‌های جریان ضد اخوانی در منطقه به‌ویژه عربستان سعودی از جریان کودتا در ترکیه وجود دارد که به نظر در آینده نه‌چندان دور ضربه جدی و مهلکی به هماهنگی‌های اطلاعاتی که سابق بر این بین سرویس اطلاعاتی ترکیه و عربستان در موضوع سوریه وجود داشت وارد خواهد شد.
3. یقیناً نمی‌توان از نقش پررنگ این روزهای روسیه در سوریه و به‌ویژه در پیروزی‌های اخیر به‌راحتی عبور کرد. به همین دلیل نزدیک شدن ترکیه به روسیه و برقراری مجدد روابط پس از یک دوره اختلافات بر سر جریان سوریه و انتخاب مسکو از سوی اردوغان به‌عنوان اولین سفر خارجی پس از عبور از کودتا می‌تواند نشانه‌هایی از تغییر اوضاع در سوریه باشد تغییری که «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه اخیراً در سمینار جوانان روسیه این‌گونه از آن سخن گفت: «اوضاع در سوریه به‌طورجدی تغییر کرده است و نشانه‌هایی بروز کرده است که بسترساز بیرون راندن تروریست‌ها و برگزاری گفت‌وگوی واقعی بین سوری‌ها است.»
با توجه به عوامل فوق و تحولات میدانی اخیر سوریه به‌ویژه تسلط ارتش سوریه بر جاده استراتژیک «کاستیلو» که تنها جاده منتهی به حلب است که گروه‌های مسلح داخل شهر می‌توانند از طریق آن تجهیزات و نیرو و مهمات از ترکیه دریافت کنند. به نظر فرصت استثنایی برای جریان مقاومت جهت ضربه زدن به تروریست‌ها فراهم آمده است. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

28 روز قبل