538

بی‌بی‌سی چه می‌گوید؟ دخالت و دهن‌کجی به بهانه اظهارنظر؟

هم رسانی

   بی بی سی فارسی - نوبت شما

بی‌بی‌سی فارسی موضوع برنامه‌ی زنده‌ی خود را " لباس رژه کاروان ورزشی ایران در المپیک ریو، نظرات شما " قرار داده است. موضوعی که ظاهراً قصد دارد در مورد طراحی لباس تبادل‌نظر کند اما ذیل آن به مسائل ظریف دیگری برمی‌خوریم که توجه به آن‌ها نیز خالی از لطف نیست.
تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی موضوع برنامه‌ی زنده خود را تحت عنوان " لباس رژه کاروان ورزشی ایران در المپیک ریو، نظرات شما " روی سایت قرار داده و در مورد آن به‌صورت زنده در برنامه‌ی "نوبت شما" از بینندگان سؤال و تبادل‌نظر می‌کند. این موضوع در پی اعتراض مردم به لباس‌های طراحی‌شده برای افتتاحیه المپیک انتخاب‌شده است.
پس‌ازاینکه بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی از لباس‌های رژه کاروان ایران در المپیک ریو انتقاد کردند، کمیته ملی المپیک ایران لباس تازه‌ای برای تیم ملی معرفی کرد. البته که لباس‌های جدید الطرح نیز کماکان منتقدان و طرفداران خودش را دارد.

رسانه‌ی انگلیسی نیز برنامه زنده خود را به این موضوع اختصاص داده است. برنامه‌ای که ظاهراً قصد دارد نظر بینندگان را جویا باشد و در مورد این‌که آیا لباس‌های المپیک مناسب هستند یا خیر به تبادل‌نظر بپردازد.

با توجه به گسترش فعالیت رسانه‌ها این طبیعی است که اظهارنظرهای مختلف به طرق گوناگون بیان شوند و حتی سروصدایی ایجاد کنند اما آیا همه حق‌دارند در هر موردی نظر بدهند؟ قطعاً منظور از این سؤال این نیست که مردم چنین حقی نداشته باشند زیرا مردم مالک اصلی کشورند و کاملاً حق اظهارنظر دارند؛ بلکه منظور رسانه‌های بیگانه است؛ آیا یک شبکه‌ی خارجی مانند بی‌بی‌سی چنین حقی را دارد که در مورد مسائلی که به کشور ایران و ایرانیان مرتبط است به اظهارنظر بپردازد و تئوری بدهد؟! مخصوصاً که تم و زمینه‌ی اظهارنظر خیرخواهانه هم نباشد زیرا زمانی "نقد" و "انتقاد" معنا پیدا می‌کند که نقاط قوت و ضعف یک مسئله به منشأ منتقل شود و نتیجه‌ی آن ارتقای کمی و کیفی موضوع موردبحث باشد؛ و نه صحبتی در حد دهن‌کجی و مسخره کردن!

همواره رسانه‌ی دولتی انگلیس ایران را به بی‌توجهی به صدای مردم متهم کرده است؛ بااین‌حال موضوع برنامه‌ی بی‌بی‌سی فارسی این بار دقیقاً در نقطه‌ی مخالف موضع قبلی‌اش قرار دارد زیرا در توضیح مضمون برنامه‌ی خود و در سایت این‌طور آورده: "... آیا به نظر شما با توجه به زمان کوتاهی که تا المپیک مانده،‌ مسئولان برای تغییر لباس رژه کاروان ایران تصمیم درستی گرفته‌اند؟‌..." همان‌طور که مشاهده می‌شود این بار بی‌بی‌سی فارسی دقیقاً در قبال "توجه" مسئولان کشور موضع گرفته و "توجهی" که به اعتراضات شده (ولو اعتراضاتی که برای موضوعی کم تأثیر در روند کلی کشور باشد) ؛ سؤال اینجاست که آیا بی‌بی‌سی فارسی روی یک نکته‌ی مثبت دست گذاشته و آن را منفی جلوه می‌دهد؟

نکته‌ی دیگری که در مطلب بی‌بی‌سی فارسی و در توصیف برنامه‌ی "نوبت شما" مشاهده می‌شود انتشار نظرهای توهین‌آمیزی است که علیه این طراحی و تصمیمات اظهارشده؛ شکی نخواهد بود که سلیقه‌ها متفاوت هستند و هر طرحی ممکن است نقاط قوت و ضعف داشته باشد اما چه اجازه‌ای برای یک رسانه‌ی خارجی وجود دارد که به ایرانی‌ها توهین کند؟ مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

یک سال قبل