539

محکومیت بوکوحرام بدون توجه به عوامل پشتیبان!

هم رسانی

   گروه تروریستی بوکوحرام در آفریفا ...

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی در گزارشی که اخیراً منتشر کرده است از محکومیت جنایات گروه تروریستی "بوکوحرام" توسط سازمان ملل متحد خبر داده است؛ در حالی که به عوامل پشتیبان این جنایات هیچ توجهی نشده است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی در گزارشی که اخیراً بر روی وبسایت خود منتشر کرده است، در حالی از محکومیت شدید جنایات گروه تروریستی "بوکوحرام" در مناطقی از آفریقا به ویژه کشور نیجریه خبر داده است که در این محکومیت نیز همانند گذشته هیچ گونه توجهی به عوامل پشتیبان این تروریست‌ها و جنایاتشان صورت نگرفته است.

بی بی سی فارسی در این گزارش با استفاده از تیتر «سازمان ملل رفتار 'وحشیانه' بوکو حرام را محکوم کرد»، این گونه نوشته است: «سازمان ملل متحد گروه افراط گرای بوکو حرام را به خشونت و بی رحمی "تقریباً غیرقابل تصور" در نیجریه متهم کرده است.

استفان اوبرایان هماهنگ کننده کمک‌های سازمان ملل گفت که اقدامات این گروه پیکارجو هزاران نفر را وادار به فرار از خانه‌هایشان کرده و شمار بی سابقه ای را نیازمند کمک کرده است.

سازمان ملل تخمین می زند که بیش از ۹ میلیون نفر در منطقه نیاز به کمک‌های انساندوستانه دارند.

بوکوحرام به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) اعلام وفاداری کرده است. »

این شبکهٔ سلطنتی انگلیسی ادامه می‌دهد: «آقای اوبرایان به شورای امنیت سازمان ملل گفت که نیجریه متحمل "بیشترین آسیب در این بحران شده است"، و ۷ میلیون نفر از نیازمندان کمک در این کشور زندگی می‌کنند.

او گفت که خشونت‌های "فجیع، وحشیانه و خلاف وجدان" بوکو حرام باعث نقض جدی حقوق بشر در این کشور شده است.

او گفت:‌ "از ژانویه تا ژوئن ۲۰۱۶ بیش از ۵۰ کودک وادار به انجام بمبگذاری های انتحاری در چهار کشور شده‌اند."

جفری فلتمن سرپرست امور سیاسی سازمان ملل گفت که بوکو حرام هرچند در برخی نواحی عقب رانده شده اما همچنان تهدیدی برای ثبات در منطقه است.

هر دو مقام سازمان ملل به شورا هشدار دادند که مبارزه با این گروه از کمبود منابع رنج می‌برد.

این گروه شبه نظامی همچنان کشورهای منطقه از جمله نیجریه و کامرون را با بمبگذاری و حملات انتحاری هدف می‌گیرد.

یونیسف، صندوق کودکان سازمان ملل، هفته پیش هشدار داد که تقریباً ۲۵۰ هزار کودک در بخش‌هایی از ایالت بورنو در نیجریه که قبلاً در کنترل بوکو حرام بود از سوءتغذیه رنج می‌برند.

بوکو حرام در زبان هوسا یعنی "آموزش غربی ممنوع" و این گروه در سال ۲۰۰۲ با تمرکز بر ضدیت با آموزش سبک غربی اعلام موجودیت کرد.

بوکو حرام در سال ۲۰۰۹ عملیات نظامی برای ایجاد حکومت اسلامی را آغاز کرد. »

اما در حالی این گونه بی بی سی از محکومیت جنایات گروه تروریستی "بوکوحرام" سخن می‌گوید که هیچ اشاره ای به دلایل قدرت گرفتن این تروریست‌ها در آفریقا نداشته است و این بی توجهی در شرایطی صورت می‌گیرد که همان گونه که پیش‌تر نیز در گزارش‌های متعددی به بررسی آن پرداخته‌ایم، اسناد و شواهد بسیاری که در این خصوص در دسترس قرار دارند، نشن می‌دهند که باز هم پای آمریکا در میان بوده و این کشور در پشت پردهٔ قدرت بوکوحرام نقش آفرینی می‌کند.

در همین راستا پایگاه اینترنتی ویکی لیکس، اسنادی را منتشر کرده است که به ما نشان می‌دهد سفارت آمریکا در نیجریه بطور پنهانی سلسله اقدامات خرابکارانه ای را طراحی و اجرا می‌کند که هدف نهایی آن تضعیف و حذف نیجریه به عنوان یک رقیب استراتژیک بالقوه در قاره آفریقاست.

بر اساس این اسناد، اقداماتی مانند شنود ارتباطات مقامات دولتی، جاسوسی اقتصادی و شنود افراد شاخص در این حوزه، حمایت مالی از گروه‌های شورشی و معارض و پیشنهادهای مالی در قالب رشوه و یا اقامت و حق شهروندی آمریکا به مقامات ارشد نیجریه در قبال عمل در راستای منافع آمریکا، از جمله برنامه‌هایی بوده است که سفارت آمریکا در قبال نیجریه دنبال کرده و می‌کند.

یکی از این موارد، حمایت و هدایت گروه تروریستی بوکوحرام بوده است که بر اساس این اسناد در دسامبر سال ۲۰۱۱، دفتر سیا در الجزایر در حدود ۴۰ میلیون نایرا (واحد پول نیجریه) به گروهک بوکوحرام برای همکاری بلندمدت با این سازمان کمک مالی کرده است؛ این اسناد همچنین به ما می‌گوید که سیا دو ماه پیش از آغاز تحرکات تروریستی بوکوحرام، این سلسله اقدامات تروریستی را پیش‌بینی کرده است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

یک سال قبل