542

ایران، عامل بیشترین پولشویی در جهان!

هم رسانی

   ادعای موسسه گلوپ مبنی بر انجام بیشترین میزان پولشویی جهان در ایران ...

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی در یکی از گزارش‌های اخیر خود، بار دیگر با طرح اتهاماتی علیه جمهوری اسلامی ایران در خصوص پولشویی، کشورمان را جزو عاملین بیشترین پولشویی در جهان معرفی کرده است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی در گزارشی که اخیراً بر روی وبسایت خود منتشر کرده است، بار دیگر به طرح اتهاماتی علیه کشورمان در حوزهٔ "پولشویی" پرداخته و بر اساس ادعاهایی غیر قابل اثبات، جمهوری اسلامی ایران را جزو کشورهایی معرفی می‌کند که دارای بیشترین "پولشویی" در جهان هستند.

بی بی سی فارسی در گزارشی که با تیتر «ایران، افغانستان و تاجیکستان 'بیشترین احتمال پولشویی را دارند'» منتشر کرده است، این گونه می‌نویسد: «یک موسسه تحقیقاتی بین‌المللی در گزارشی اعلام کرده است که معاملات مالی در ایران، افغانستان و تاجیکستان بیشترین احتمال پولشویی و یا فعالیت‌های تأمین مالی تروریسم را دارند.

موسسه تحقیقات حکومت‌داری بازل با بررسی مولفه‌های مختلف سیاسی و مالی در ۱۴۹ کشور جهان آن‌ها را بر اساس "شاخص ضدپولشویی" رتبه‌بندی کرده است که در این جدول ایران، افغانستان و تاجیکستان به ترتیب در جایگاه‌های اول تا سوم قرار گرفته‌اند.

گینه بیسائو، مالی، کامبوج، موزامبیک، اوگاندا، سوازیلند و میانمار هفت کشور دیگری هستند که بیشترین ریسک پولشویی در آن‌ها وجود دارد.

به گزارش موسسه بازل کمترین خطر پولشویی به فنلاند، لیتوانی و استونی مربوط می‌شود.

از نظر این موسسه در سال گذشته میلادی کویت بیش از هر کشور دیگری از نظر مبارزه با پولشویی بهبود داشته و چین، صربستان و ترکیه از کشورهای عمده‌ای بوده‌اند که وضعیت مبارزه با پولشویی در آن‌ها بدتر شده است. »

این شبکهٔ وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در بخشی دیگر نیز ادامه می‌دهد: «ایران، که در گزارش سال گذشته موسسه بازل نیز بالاترین ریسک پولشویی را داشت، در گزارش‌های مختلف موسسه‌های دیگر نیز دچار فساد مالی و پولشویی دانسته می‌شود.

ریسک بالای پولشویی در نظام بانکی ایران یکی از دلایل اصلی این است که بانک‌های اروپایی با وجود رفع تحریم‌های بین‌المللی هنوز در معامله با ایران محتاطانه عمل می‌کنند.

البته حدود یک ماه پیش گروه ویژه اقدام مالی، سازمان بین‌المللی مبارزه با پولشویی، اعلام کرد مقام‌های ایرانی متعهد شده‌اند پیشنهادهای این سازمان برای مبارزه با پولشویی را عملی کنند. به همین دلیل این سازمان محدودیت‌های وضع‌شده علیه ایران را یک سال معلق کرده است. »

این در حالی است که بر اساس گزارشی که روزنامهٔ ایندیپندنت منتشر کرده است، گروه ضربت مالی (گروهی که اعضای کشورهای موسوم به گروه هفت برای مقابله با پولشویی آن را تشکیل دادند)، در اطلاعاتی که افشا نموده است، اذعان داشته است که " گروه‌های تروریستی فعال در عراق و سوریه به وسیلهٔ اجرای طرح‌های پیچیدهٔ پولشویی، از جمله با استفاده از شگردهای کلاهبرداری بانکداری تلفنی در جنوب انگلیسو یا صادرات ماشین از انگلیس به آفریقا، منابع مالی مورد نیاز خود را تأمین می‌کنند.

سربازرس تری نیکلسون، رئیس پلیس آگاهی و فرماندهی پلیس ضد تروریسم لندن، نیز به این حقیقت اذعان داشته و در گفتگویی تأکید کرده است که: «بازپرسی‌ها و پرونده‌هایی در جریان است که با تأمین مالی گروه‌های تروریستی مرتبط است.»

بسیاری از کارشناسان اقتصادی جهان، بر اساس شواهد موجود، "لندن"، پایتخت انگلیس را "بهشت پولشویی" جهان معرفی می‌کنند و معتقند که افراد برای اقدام به پولشویی، در این شهر می‌توانند به راحتی و با دسترسی به تمامی ابزارهای مادی و غیر مادی لازم، به این کار اقدام نمایند.

در همین راستا، "پیتر لیلی" کارشناس حوزه پول‌شویی و نویسنده کتاب معروف "معامله کثیف: واقعیت ناگفته درباره پول‌شویی جهانی" به این حقیقت تأکید نموده و اذعان می‌کند: «لندن هر نوع خدمات ممکن را در اختیار افرادی قرار می‌دهد که می‌خواهند پول‌شویی کنند. چند عامل در این‌جا مؤثر هستند: مهم‌ترین آن‌ها بازار املاک و مستغلات لندن است که بسیار بزرگ و فوق‌العاده با ارزش است. عامل دیگر، بازارهای آثار باستانی و هنری است.»

"روبرتو ساویانو" نویسنده کتاب مشهور "گوموراه" نیز در خصوص این واقعیت عنوان می‌کند: «بانک‌ها و شرکت‌های خدمات مالی انگلیس قانون ساده "مشتری‌تان را بشناسید" را نادیده گرفته‌اند. مکزیک "قلب" تجارت بین‌المللی مواد مخدر است و لندن، "سر" این تجارت است. ارزانی و سادگی پول‌شویی از طریق بانک‌های مستقر در انگلیس، نقشی کلیدی در تجارت بین‌المللی مواد مخدر به لندن داده است.»

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

یک سال قبل