543

تحلیل طنزآمیز بی‌بی‌سی از مردم‌سالاری در ایران

هم رسانی

   تصویری از سایت بی بی سی فارسی

به‌تازگی بی‌بی‌سی فارسی در بخش ناظران می‌گویند یادداشتی در مورد دموکراسی و مردم‌سالاری دینی منتشر کرده است که نویسنده در این یادداشت می‌کوشد سکولاریسم را با دموکراسی پیوند دهد.
آنچه در این یادداشت بسیار خنده‌آور و مضحک به نظر می‌رسد این است که بی‌بی‌سی در تلاش است تا مفهومی را که خودباور دارد و به‌غایت در کشورهای غربی و آمریکایی اجرا می‌شود را در دستور کار حاکمیت اسلامی ایران قرار دهد و مخاطب خود را این‌گونه اقناع کند که سکولاریسم جزء لاینفک دموکراسی است همان‌طور که درجایی می‌نویسد:" دموکراسی و سکولاریسم تلازمی منطقی با یکدیگر دارند."و بعد این‌گونه نتیجه‌گیری می‌کند که چون سکولاریسم در فضای سیاسی و اجتماعی ایران اجرا نمی‌شود، پس مفاهیم مردم‌سالاری و دموکراسی در ایران یک دروغ و توهم است.
حال‌آنکه چطور می‌شود یک حاکمیت بر مبنای اسلام پیش برود یا لااقل تلاش کند که عنوان اسلام را با هر سختی و کاستی به دوش بکشد و مردم یک کشور بکوشند تا با فدا کردن جان و مال و عزیزانشان حاکمیت چند صدساله‌ی سکولار و شاهنشاهی نظیر انگلیس را براندازند و شعائر اسلامی را در تمام شئونات زندگی اعم از سیاست وزندگی فردی خود پیاده کنند، حالا بعد از حدود چهار دهه یک رسانه‌ی غربی دم از عدم دموکراسی دینی در ایران بزند و مردم‌سالاری را در ایران انکار کند و تعریفش از دموکراسی دینی در ایران این باشد که چون در ایران دین از سیاست جدا نیست پس خبری از مردم‌سالاری هم نیست.
در قسمتی از این یادداشت آمده است:
"دموکراسی بدون سکولاریسم به فضای متشنجی از رقابت‌های قومی و دینی منجر شده و به‌خصوص انتخابات فروکاست می‌شود. ازاین‌رو به‌دشواری می‌توان از وجود دموکراسی مستقری بدون سکولاریسم یادکرد. آنچه با عنوان دموکراسی اسلامی با عناوینی چون مردم‌سالاری دینی از آن یاد می‌شود، از نوعی تناقض مفهومی برخوردار بوده و موانع تحقق ماهوی دارد."
در واقعیت کشور ما چیز دیگری به چشم می‌خورد از اولین مقام سیاسی کشور هم که مثال بیاوریم می‌توانیم به احترامی که ایشان به خانواده‌های مسیحی و زردشتی در گفتار و کردار خود می‌گذارند اشاره‌کنیم و اینکه در مجلس شورای اسلامی نیز نمایندگانی از اقلیت‌های مذهبی وجود دارند.
نکته‌ی بعدی اینکه اگر بخواهیم سکولاریسم را در کشورمان پیاده کنیم ناچاریم که از عبارت"جمهوری اسلامی ایران" واژه‌ی دومش را به‌کل حذف کنیم و بخش مهمی از هویت سیاسی و اجتماعی خود را نادیده بگیریم؛ یعنی همان مفهومی که نقطه‌ضعف حکومت‌های غربی و نقطه‌ی قوت کشور ماست و البته پاشنه آشیلی است که رسانه‌هایی امثال بی‌بی‌سی در تلاش‌اند تا با حذف این نام از تاریخچه‌ی ذهن مردم ایران به سبک زندگی غربی نزدیکمان کنند و به‌طریق‌اولی مردم را به صلاحیت و شایستگی حاکمیت اسلامی مشکوک و بدبین کنند.
سؤالی که بد نیست مخاطبان بی‌بی‌سی از خود بپرسند این است که چطور ممکن است که جامعه‌ای بدون یک باور واحد دینی واله‌ی مشترک بین اکثریت مردمش، اداره شود اما شهروندانش به درجات بالایی از تعالی فکری و روحی و معنوی برسند؟ آیا حاکمیت یک کشور در ایجاد زمینه‌ی تعالی روحی انسان‌ها وظیفه‌ای ندارد؟
به نظر می‌رسد که نظام سرمایه‌داری و حکومت مکتب‌های فکری اومانیسم و مدرنیسم آن‌قدر جوامع غربی را بیمار کرده که گمان می‌کنند اداره‌ی یک حکومت بر اساس یک باور مشترک دینی یعنی مرگ مردم‌سالاری. چراکه تنها چیزی که انسان غربی و غرب‌گرا به عمق آن فرورفته است، سیاه‌چال قدرت و ثروت و است. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

یک سال قبل