55

خیلی دور، خیلی نزدیک؛ فیلم دیگری از غرب، با درج تبلیغات در بی بی سی فارسی

3 سال قبل

هم رسانی

در پی انجام مذاکرات هسته ای در وین و ابراز امیدواری تیم ایرانی، بی بی سی فارسی متقابلا به نقل قول از "کری" پرداخته و از زبان "کری" می نویسد همواره آمریکا ممکن است مذاکرات را ترک کند. آیا چنین روالی که همواره در حالت تعقیب و گریز و بیم و امید باشد شبیه به فیلم های هالیوودی نیست؟ در حال حاظر این فیلم توسط آمریکا در حال اجرا شدن است که رسانه ی انگلیسی نیز بخشی از بازی را به عهده گرفته!
بی بی سی پرشین گزارش می دهد:

هنوز مدت زمان زیادی از ابراز امیدواری تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات هسته ای وین نمی گذرد که برخی رسانه های خارجی فارسی زبان مانند بی بی سی فارسی شروع کرده اند به و پراکندن یاس و نا امیدی و اصطلاحا آب به آسیای دشمنان ایران می ریزند.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا گفت که در چند روز اخیر در مذاکره با ایران پیشرفت های واقعی به دست آمده، اما تأکید کرد که بعضی اختلافات جدی هنوز باقی است.

به نقل از بی بی سی فارسی،«وزیر امور خارجه آمریکا که در مقابل هتل محل مذاکرات در برابر خبرنگارانی که حاضر شده بودند، در پاسخ به پرسش های مکرر آنان در مورد مهلت مذاکرات گفت: "تلاش می کنیم تا هفتم ژوئیه (سه شنبه) به نتیجه برسیم. مهلت تا آن روز است."

او گفت که با این سخن محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران موافق است که "هرگز تا این اندازه به توافق نزدیک نبوده ایم"، اما تأکید کرد که آمریکا تأکید دارد که "چهار مسیر دستیابی احتمالی به سلاح اتمی" باید مسدود شود.»

هر چه ظریف با امیدواری از نزدیک شدن به توافقات بلند مدت صحبت می کند اما بی بی سی فارسی به انتشار اخباری با محوریت "کری" می پردازد و اخبار مربوطه اش را پوشش می دهد و به نقل از "کری" می نویسد :"کری تأکید کرد که اگر در روزهای آینده تصمیم های سخت گرفته شود، توافق به دست خواهد آمد، اما اگر "توافق خوب" به دست نیاید و ایران "سرسختی مطلق" نشان دهد، آمریکا آماده است که مذاکرات را ترک کند." این یعنی انتقال این دو حس متضاد به مخاطب که نتواند کشف کند رسیدن به نتیجه در مذاکرات دور است یا نزدیک؟!

پتانسیل رسانه ها و ظرفیت ابزاری رسانه بر کسی پوشیده نیست؛ اما برای مخاطب این مهم است که بداند کدام رسانه در راستای آرمان ها و اهداف کدام کشورش گام بر می دارد.
بی بی سی فارسی همانند سایر بخش های این رسانه ی انگلیسی همواره ادعای بی طرفی داشته. اما اگر به تیتر اخبار منتشر شده در بی بی سی فارسی توجه کنیم متوجه خواهیم شد محور اطلاع رسانی بی بی سی فارسی ایرن نیست بلکه غرب و در مصداق فوق الذکر آمریکاست. سند این ادعا را از تیتر این رسانه می توان استخراج کرد؛ جایی که در راستای اهداف آمریکا تیتر اول سایت بی بی سی فارسی می شود :" هشدار وزیر امور خارجه آمریکا در مورد 'سرسختی مطلق' ایران در مذاکرات اتمی". ادبیات تهدید آمیز در مقابل ایران. حتی بی بی سی در اغلب مواردی که "کری" را مورد خطاب قرار می دهد از لفظ "آقای کری" استفاده می کند؛ اما در مقابل، در نام بردن از مقامات ایرانی صرفا به نام کوچک و فامیل، یا سمت مسئولیت بسنده می شود. چنین ریزه کاری هایی هستند که سمت و هدف یک رسانه را مشخص می کنند.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در ادامه واکنش‌های متناقض خود، با هم از تروریستی خواندن انفجار اخیر در چابهار خودداری می‌کند.

5 روز قبل