553

شیون بی‌بی‌سی برای «قمر»

هم رسانی

   تصویری از سایت بی بی سی فارسی

نزدیک به شش دهه از مرگ نخستین خواننده زنی که بدون حجاب بر روی صحنه رفته است می‌گذرد. قمرالملوک وزیری که نام شناسنامه‌اش پیش‌تر «قمرخانم سید حسین‌خان» بود، نخستین زن در دوران تاریخ معاصر ایران بود که بی‌حجاب به خوانندگی در حضور مردان پرداخت.
سالگرد مرگ این خواننده زن بی‌بی‌سی فارسی را بر آن داشت تا در یادداشتی با عنوان «چرا قمر غریب مرد؟» به قلم «مهرداد فرهمند» که غالباً به نوشتن و ارائه گزارشاتی در خصوص اوضاع منطقه می‌پردازد به مدح این خواننده بپردازد.
بی‌بی‌سی در این یادداشت از قمر با عنوان «بزرگ بانوی آواز ایران و شکننده طلسم هنرنمایی زن ایرانی روی صحنه» یاد می‌کند و بخش اعظمی از یادداشت خود را به گله از هنرمندانی اختصاص می‌دهد که به گفته وی این خواننده کاباره‌ای را در روزهای پایان عمرش تنها گذاشته و در مراسم خاک‌سپاری وی حضور پیدا نکردند. فرهمند در یادداشت خود این‌گونه می‌نگارد «امروز قمر همچنان بر قله رفیعی ایستاده که هنوز هیچ خواننده زن دیگری بدان دست نیافته، نامش زنده و بر سر زبان‌هاست و خاکش پر زائر اما چرا جز حسین تهرانی و تنی چند از کسبه محل، هیچ هنرمندی زیر جنازه‌اش را نگرفت؟ چرا قمری که تالارها برای شنیدن صدایش لبریز از جمعیت می‌شد و اعیان و اشراف زر و گوهر به پایش می‌ریختند، پس از مرگش همه‌جا نوشتند که در تنگدستی مرد؟ چرا زنان خواننده هم‌نسل و حتی سالمندتر از او تا سال‌ها بعد بر صحنه ماندند و درخشیدند اما صدای قمر پیش از آنکه به پنجاه‌سالگی برسد، خاموش شده بود؟»
اما به‌واقع چرا بی‌بی‌سی به دنبال مطرح کردن خواننده ایست که به بسیاری از فرهنگ‌ها و سنت‌های مردم خود پشت کرده و به گفته فرزندخوانده وی به مواد مخدر اعتیاد داشته؟
چرا بی‌بی‌سی هنرمندان معاصر را رها کرده و به سراغ مطرح کردن هنرمندی می‌رود که 57 سال پیش از دنیا رفته؟ به نظر این شبکه به دنبال اسطوره‌سازی از افرادی است که حتی در عصر خود آن‌گونه که باید اسطوره نبودند. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

یک سال قبل