558

موج‌سواری بی‌بی‌سی فارسی در شرایط بحرانی آب

هم رسانی

   کاریکاتوری با موضوع بی بی سی

اگرچه کمبود آب به نظر موضوعی غیرسیاسی میاید اما برخی رسانه‌ها قادرند تا از هر موضوعی برای سیاست‌های خود استفاده کنند. در این متن به بررسی گزارش بی‌بی‌سی فارسی در قبال این موضوع پرداخته‌شده است.
اگرچه کمبود منابع آبی در ایران پدیده جدیدی نیست اما با جدی‌تر شدن ابعاد آن، هراز چند گاهی اخبار مربوط به آن مطرح می‌شود. در این میان رسانه‌های سیاسی تلاش می‌کنند تا این چالش زیست‌محیطی را دستمایه اهداف سیاسی قرار دهند و آن را تبدیل به چالش سیاسی کنند.
یک مورد مثال برای دیدگاه فوق گزارش تهیه‌شده توسط بهرنگ تاجدین است که در گزارشی درباره بحران آب از "نیک آهنگ کوثر" چهره اپوزیسیون خارج نشین به‌عنوان "کارشناس حوزه آب و منابع آبی" دعوت می‌شود. چهره‌ای که تنها لیسانس زمین‌شناسی دارد و به کاریکاتورهای توهین‌آمیز علیه جمهوری اسلامی مشهور است.
از سوی دیگر با عبارت " از میانه قرن بیستم به این‌طرف، گفته می‌شود که جنگ بزرگ بعدی ممکن است بر سر منابع آب باشد" تلاش می‌کند تا یک زمینه اختلاف بین کشورهای منطقه را در ذهن مخاطب فارسی‌زبان برجسته کند کما اینکه این سیاست بزرگنمایی در موضوعاتی مثل اختلاف ایران و عربستان بر سر یمن و بحرین و سوریه یا اختلاف ایران و ترکیه در مورد سوریه نیز انجام می‌شود.
این در حالی است که افغانستان کشور همسایه ایران دارای منابع آبی مازاد بوده و در سفر اخیر دولتمردان این کشور قول همکاری مساعد از سوی رئیس‌جمهور این کشور داده‌شده است، نکته‌ای که در این گزارش سانسور شده است.
همچنین گزارش گر بی‌بی‌سی گریزی به موضوع جمعیت زده و در اظهاراتی غیر کارشناسی افزایش جمعیت را عامل کمبود آب می‌داند: "کاهش منابع آبی در کنار رشد جمعیت وضعیت را بحرانی کرده است". مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

یک سال قبل