559

فرق بی‌بی‌سی با رسانه‌های آمریکایی چیست؟

هم رسانی

   برنامه صفحه 2 تلویزیون بی بی سی فارسی

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، تحولی مهم است که موردتوجه رسانه‌های دنیا قرارگرفته است. برخی اظهارات پخش‌شده از سوی کاندیداها می‌تواند برای کسانی غیر از آمریکائی‌ها هم مفید باشد. برای مثال اظهارات برنی سندرز، سناتور دموکرات درباره سلطه رسانه‌ها برجهان جدید که در متن زیر به مصداق یابی آن در رسانه‌های آمریکائی و اروپایی پرداخته‌شده است.
درحالی‌که سخن از نفوذ قدرتمندان در رسانه‌ها سخن جدیدی نیست، گزینش قسمتی از سخنرانی برنی سندرز یکی از نامزدهای حزب دموکرات آمریکا دراین‌باره توسط بی‌بی‌سی قابل‌توجه است.
این سخنان که در برنامه صفحه 2 با موضوع انتخابات آمریکا پخش می‌شد، سندرز می‌گفت : " وال‌استریت و آمریکای تحت سلطه‌ی شرکت‌های بزرگ و رسانه‌های تحت نفوذ کمپانی‌ها و کارزارهایشان، آن‌قدر قدرتمندند که تنها راه تغییر یک انقلاب سیاسی است.... شما با شرکت‌هایی روبه‌رو هستید که میلیون‌ها دلار سود می‌کنند اما درآمدشان را به بهشت‌های مالیاتی مثل جزایر کیمن و برمودا منتقل می‌کنند و هیچ مالیاتی به دولت نمی‌دهند هیچ مالیاتی ...".
این سخنان در حالی توسط بی‌بی‌سی بیان می‌شود که خود شبکه نیز یک رسانه بزرگ است. بی‌بی‌سی از قديمي‌ترين (1922) و شايد بزرگ‌ترین سازمان‎هاي رسانه‌اي دنياست كه به 32 زبان دنيا برنامه پخش مي‌كند.هشت كانال تلويزيوني سراسر دارد، 10 ايستگاه راديويي سراسر دارد، 40 ايستگاه راديويي محلي و يك وب‌سايت بسيار بزرگ به نام bbc.co.uk.
به گواه اسناد مجلس انگلیس، بی‌بی‌سی اصلی‌ترین ابزار قدرت نرم این کشور است (The principal vehicles for the UK's 'soft power') و به گفته صادق صبا(مدیر سابق بی‌بی‌سی فارسی) تلاش کارکنان بی‌بی‌سی اجرای کامل سیاست‌های ادیتوریال است (سیاست‌هایی که از سوی نهادهای بالادستی ابلاغ می‌شوند یکی از این نهادهای بالادستی، بی‌بی‌سی تراست می‌باشد، که نهاد تصمیم‌ساز 12 عضوي حاكم بر بی‌بی‌سی است و خطوط استراتژيك آن را تعيين مي‌كند. اختيار عملياتي سازي "منشور- توافق‌نامه" به بی‌بی‌سی تراست واگذارشده است).
جالب‌تر آنکه همین اخیراً با افشای اسناد موساک فونسکا مشخص شد که خانواده بلندپایه‌ترین مقامات دولت انگلیس نیز از کشور پاناما برای فرار مالیاتی استفاده می‌کرده است. دیوید کامرون، اعتراف کرده بخشی از سهام صندوق سرمایه‌گذاری برون‌مرزی پدرش متعلق به وی بوده و او قبل از رسیدن به سمت نخست‌وزیری آن را ۳۰ هزار پوند فروخته است. بخشی از این اسناد که رسانه‌های انگلیس(غیر از بی‌بی‌سی فارسی) در روزهای افشای اسناد به آن پرداخته‌اند، اقدامات غیرقانونی «یان کامرون»، پدر نخست‌وزیر سابق انگلیس برای تملک ثروت را موردتوجه قرار می‌دهد. آقای «یان کامرون» که شش سال پیش فوت کرده، مطابق اطلاعات به‌دست‌آمده از اسناد پاناما، صاحب صندوقی به نام «هلدینگ بلیرمور» بوده است. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

یک سال قبل