ایران اینترنشنال
56

وقیحانه ترین تبلیغات "همجنس بازی" در بی بی سی فارسی!

3 سال قبل

هم رسانی

سایت بی بی سی فارسی در اقدامی بی سابقه به تحلیل "هم جنس بازی" از بعد دینی پرداخته؛ تا قبل از این بار ها اخبار مربوط به هم جنس بازان در بی بی سی فارسی پوشش می شد؛ اما اکنون بی بی سی فارسی پا را از این فراتر نهاده و به توجیه مذهبی و تبلیغ "هم جنس بازی" پرداخته است.
بی بی سی پرشین گزارش می دهد:

در پی آزاد شدن ازدواج همجنس بازان در تمام ایالت های آمریکا، سایت بی بی سی فارسی به کرات خبرهای مربوط به آن را پوشش داده و سعی در توجیه این ناهنجار اجتماعی – دینی داشته. تلاشی که اصطلاحا در راستای شکستن قبح گناه است؛ به این صورت که ناهنجار یا بزه (خواه اجتماعی، دینی یا فرهنگی و...) ابتدا باید طرح شود، خبرهای مربوطه تا چند مدت (و البته مدت زمانی نه چندان طولانی) صرفا به صورت نقلی پوشش داده شده و سعی می شود کمتر مورد اظهار نظر قرار گیرد؛ و در مرحله آخر به ارائه نقد، اظهار نظر و نتیجه گیری پرداخته می شود. دقیقا این پروسه در بی بی سی فارسی در رابطه با مسئله ازدواج هم جنس بازان دنبال شد تا به هدف قبح شکنی در این زمینه دست پیدا کنند.

اکنون که بی بی سی فارسی به مرحله ارائه اظهار نظر رسیده و رفتار شنیع هم جنس بازی را "کاملا طبیعی" معرفی می کند، برای توجیه خود در اقدامی وقیحانه دست به سمت ادیان و علی الخصوص اسلام یازیده و با ادله ی نا مربوط و نا مرتبط و با آوردن مثال های بی ربط و قیاس های مع الفارق سعی در توجیه هم جنس بازی (یا همان ضد رفتاری که در اسلام از آن به عنوان لواط یاد می شود) داشته و حتی پا از این فراتر می نهد که معتقد است در اسلام می توان لواط را در "قرائت" هایی متفاوت مشروع دانست. بگذریم از این که هرگز چنین موضوعی جز با نفرت (نه فقط از سوی افراد متدین بلکه از سوی هر انسان سالمی) پاسخ داده نخواهد شد اما این مساله بسیار جای تامل دارد که بی بی سی در صدد این است که از بعد اسلام مغلطه کرده و امر را بر مخاطب مشتبه سازد و و به مخاطب این طور القا کند که "ممکن است در ادیان الهی "هم جنس بازی" را مشروع دانست".

البته که رد ادعای بی اساس بی بی سی فارسی زیاد هم دشوار نیست؛ در قرآن بارها از عذاب لواط گران (هم جنس بازان) به صراحت سخن به میان آمده و استخراج نظر دین اسلام در این خصوص به راحتی ممکن است. اما سوال این است که چرا بی بی سی فارسی تلاش می کند "همجنس بازی" را از جنبه ی ادیان – و علی الخصوص از جنبه ی اسلام- توجیه کند؟

ممکن است یک دلیل آن این باشد که قبح ناهنجار به وجود آمده، برای قشر مذهبی – که آحاد جامعه ی فارسی زبان و جامعه ی هدف بی بی سی فارسی را تشکیل می دهد – شکسته شود. زیرا قدر مسلم آن است که افراد متدین با پشتوانه دینی - و البته توجهاتی که در ادیان به بنیان خانواده های سالم و مهم ترین نهادهای موفق در تربیت انسان های سالم (یعنی خانواده) - هرگز "همجنس بازی" را بر نخواهند تابید و با این مساله کنار نخواهند آمد؛ و بی بی سی فارسی هدف خود را همین افراد متدین قرار داده که کم کم قبح قضیه نزد این افراد شکسته شود.

در ثانی اقلیت افرادی ممکن است در جامعه هدف بی بی سی فارسی وجود داشته باشند که پایبندی خاصی به ادیان الهی ندارد؛ – یعنی در کشورهای فارسی زبان که اکثر جمعیت آن ها را مسلمانان و سایر ادیان الهی مانند مسیحیان یا کلیمیان تشکیل می دهند اقلیت هایی زندگی می کنند که پایبند به دین و مذهب نیستند – همین افرادی که پایبندی جدی به دینی ندارند، باز زمانی که در حالت شک و قضاوت قرار دارند، اگر احساس کنند یک رفتاری – مانند "هم جنس بازی" که قبلا فارغ از مباحث مذهبی "ناپسند" بوده – و الان ظاهرا کشف جدیدی در ادیان رخ داده و مقبول واقع شده (!)، در قبول همان رفتاری که قبلا "بد" می دانستند، کمتر مقاومت می کنند؛ شاید برای این افراد کشف صحت ادعای دروغین رسانه ای مثل بی بی سی فارسی چندان مقدور نباشد و اصلا درصدد سنجش میزان صحت آن نباشند، و صرفا از طریق این رسانه بشنوند که فلان دین "هم جنس بازی" را مقبول می شمارد و این بر نظرشان تاثیر گذار باشد.

فرآیند حساسیت زدایی در بی بی سی فارسی در جنبه های وسیعی پیگیری می شود و این از بدو شروع به فعالیت تلویزیون بی بی سی فارسی در دستور کار قرار گرفته است. نمونه هایی از برنامه هایی با هدف حساسیت زدایی در بی بی سی فارسی را حتی در برنامه هایی مانند آموزش آشپزی می بینیم که به آموزش طبخ غذاهایی با گوشت خوک یا اضافه کردن مشروبات الکلی به غذا می پردازد. 

"هم جنس بازی" نه فقط در جوامع دینی و مذهبی بلکه در تمام جوامع انسانی- حتی اگر پایبندی های خاصی به مذهب ندارند- مساله ای ناپسند شمرده شده و به عنوان ناهنجار شناخته می شود؛ زیرا در ازدواجی ابتر، سترون و بدور از انسانیت و خارج از تمدن و عقلائیت انسانی، هیچ حاصلی نیست و نتیجه ی آن جز به اضمحلال رفتن بنیادهای مهم خانواده هیچ نخواهد بود. حتی در آمریکا به رغم تصویب قوانین مربوط به ازدواج رسمی هم جنس بازان، کماکان اعتراض می شود و البته برای دفاتر ثبت ازدواج این حق را قائل شده اند که در صورت عدم تمایل، از ثبت ازدواج هم جنس بازان خودداری کنند.

غرب در دهه های اخیر با سرعت زیادی رو به ترویج بی بند و باری برده و البته همین برنامه را در کشورهای مذهبی دنبال می کند. اگرچه غرب با رواج بی بند و باری به دستاوردی جز افزایش کودکان بی سرپرست! و تاسیس یتیم خانه ها و خانه های کودکان بی سرپرست نرسیده، اما اکنون در روندی لاک پشتی به دنبال بازیابی زندگی های سنتی و بازتشکیل کانون های گرم خانوادگی برآمده است. رد پای این مساله را در فیلم ها و سریال هایی که به مصرف داخل کشورهای غربی می رسد می توان یافت. اما آن چه در بی بی سی و رسانه های غربی، برای سایر نقاط دنیا - از جمله ایران و کشورهای فارسی زبان- در حال انتقال است، زدودن سنت، قوانین انسانی، سست کردن بنیان های خانواده، رواج بی بند و باری و دین زدایی است تا در بلند مدت، داشته های مثبت اجتماعی در این جوامع از دست بروند. حال آن که در کنار انتشار اخباری مربوط به تصویب قوانین ازدواج رسمی هم جنس بازان، به انعکاس تظاهرات و مخالفت هایی که در این خصوص انجام شده نمی پردازد؛ این خود بیش از هر چیز اهداف بی بی سی فارسی را نشان می دهد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

در تازه ترین قسمت پخش شده برنامه پرگار، دومین قسمت برنامه ای در خصوص مناظره های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با دعوت از عبدالکریم سروش و فرخ نگهدار بر روی آنتن شبکه ماهواره ای بی‌بی‌سی فارسی رفت.

11 روز قبل