ایران اینترنشنال
560

دشمنی با ترامپ؟

4 سال قبل

هم رسانی

   دونالد ترامپ-نامزد جناح جمهوری‌خواه

اظهارات دونالد ترامپ درباره واقعیت‌های جامعه آمریکا، کابوس برخی رسانه‌ها شده است زیرا این اظهارات آنچه این رسانه‌ها در ذهن مخاطبان ترسیم کرده بودند مخدوش می‌کند. از سوی دیگر اقبال عمومی به این نامزد حزب جمهوری‌خواه گواه صداقت وی در اظهاراتش است.
هرچه به ماه نوامبر نزدیک می‌شویم انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در رسانه‌ها بیشتر مطرح می‌شود. این اتفاق نیز مانند هر اتفاق دیگر، محملی است که رسانه در آن تأویل‌های خاص خود را بر آن بار کنند.
اما ظهور پدیده‌ی ترامپ به‌عنوان نامزد جناح جمهوری‌خواه، برای برخی رسانه‌ها چالش‌برانگیز است.
ریشه این چالش را باید در اظهارات ترامپ جستجو کرد که برخی از آن‌ها کاملاً آنچه تاکنون رسانه در ذهن مخاطبان ترسیم کرده به هم می‌ریزد.
بی‌بی‌سی فارسی سال‌هاست که برای مخاطب فارسی‌زبان خود، آمریکا را یک بهشت جلوه داده است که همواره با سرعت نجومی در حال پیشرفت است. این شبکه همواره تلاش کرده است تا آنچه مخالفان سیاست‌های دول غربی درباره بحران‌های موجود در جوامع غربی ‌بیان می‌کردند، تخطئه کند.
اما اظهارات ترامپ روی دیگر سکه‌ای را آشکار می‌کند که بی‌بی‌سی همیشه از مخاطب فارسی‌زبانش پنهان کرده اما حالا ناچار است در حاشیه آن را منعکس کند:
" اگر به یکی از تجمعات آقای ترامپ بروید با نظری مشخص نسبت به آمریکا روبه‌رو می‌شوید – مردمی وطن‌دوست و سرافراز، اما نگران وضع اقتصادی و مشکوک به آینده. شعار "عظمت را به آمریکا بازگردانیم" آقای ترامپ تمام این دلواپسی‌ها را در برمی‌گیرد. کشور راه درست را گم‌کرده و عظمت خود را ازدست‌داده"
به‌علاوه بی‌بی‌سی که همواره تلاش می‌کرد ایران را مستأصل و آسیب‌دیده از تحریم‌ها نشان دهد حالا خود مجبور است اعتراف کند که تحریم‌های ایران، فقط باعث تضعیف اقتصاد ایران نشد بلکه اقتصاد خود امریکا را نیز تضعیف کرده است که این باعث توده‌ای شدن جامعه آمریکا شده و ترامپ را محبوب می‌کند: " بسیارند آمریکایی‌هایی از طبقه متوسط که بیش‌ازپیش کار می‌کنند و وضعشان از همیشه بدتر است. به‌طورکلی، شمار کسانی که خودشان را طبقه متوسط می‌نامند رو به کاهش است. در شش سال گذشته، چهارده میلیون فرصت شغلی تازه در آمریکا ایجادشده، اما با چه درآمدی؟ همین دستمزد پایین است که به سیاست‌مدارانی چون دونالد ترامپ فرصت عرض‌اندام می‌دهد"
البته بی‌بی‌سی تلاش می‌کند تا از پدیده ترامپ به فشار بر دولت ایران هم بپردازد:
" آقای روحانی و وزیر امور خارجه‌اش محمدجواد ظریف شاید باوجود بحران‌هایی که مخالفان داخلی‌شان در سیاست خارجی می‌آفرینند، توانسته باشند همچنان اعتماد نسبی دولتمردان آمریکایی را به خود جلب کنند، اما آینده آمریکا چه در دست هیلاری کلینتون باشد و چه دونالد ترامپ،‌ کار آن‌ها دیگر به این آسانی نخواهد بود و هر آنچه رشته‌اند می‌تواند با بحران‌هایی که موضع‌گیری‌ها و رفتارهای مخالفان داخلی‌شان در پی می‌آورد، یکسره پنبه شود. رهبران منطقه و غرب نیز چه‌بسا به این بیندیشند که بهتر است تا زمانی که تکلیف ادامه حیات دولت آقای روحانی مشخص نشده، برنامه‌هایشان را طوری بچینند که برای جانشین احتمالی او که می‌تواند از جناح تندرو باشد، آماده شوند"
تعبیرهایی که با آنچه در دو سال گذشته از چشم‌انداز رابطه ایران و غرب برای مخاطب فارسی‌زبان ترسیم کرده بود تفاوت اساسی دارد. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

یک سال قبل