561

بهره برداری بی بی سی از یک کلاهبردار

هم رسانی

   فرد معروف به "ابوحر" که بی بی سی وی را فرمانده مقاومت معرفی کرده است ...

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی در پی انتشار خبر بازداشت فردی که با عنوان و لباس مدافعین حرم در کشورمان به کلاهبرداری اقدام کرده بود، با گزارشی به این موضوع واکنش نشان داده و وی را معاون گردان‌های امام علی (ع) معرفی کرده است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی در یکی از گزارش‌های اخیر خود، با بهره برداری از خبر بازداشت فردی در ایران به اتهام کلاهبرداری از طریق سوءاستفاده از لباس و عنوان مدافعین حرم، تلاش نمود تا ضمن واکنش به این خبر و انتشار آن، این کلاهبردار را معاون یکی از مهم‌ترین گردان‌های نیروهای مقاومت در مبارزه با داعش معرفی کند.

بی بی سی فارسی در این گزارش که با تیتر «دادستانی مشهد: 'ابو حر' به ظن کلاهبرداری و اخاذی دستگیر شد» منتشر کرده است، می‌نویسد: «معاون دادستان مشهد خبر داده که فردی در مشهد به ظن دست داشتن در "سایتی جعلی با غصب عنوان سپاه پاسداران" و "کلاهبرداری و اخاذی" از طریق ثبت نام داوطلبان برای اعزام به سوریه و عراق دستگیر شده است.

روزنامه خراسان به نقل از این مقام قضایی نوشته که این فرد که به "ابو حر" شهرت دارد، "با گرفتن مشخصات کامل افراد و سواستفاده از این اطلاعات اقدام به کلاهبرداری و اخاذی" می‌کرد. »

این شبکهٔ وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در بخش‌های دیگر گزارش خود برای اثبات جایگاه خیالی این متهم در ذهن مخاطبینش تلاش کرده و عنوان می‌کند: «در تصاویر که از "ابوحر" در شبکه‌های اجتماعی از جمله صفحه اینستاگرم منسوب به او منتشر شده، او با لباس نظامی در منطقه‌ای جنگی دیده می‌شود.

در بسیاری از این تصاویر او که مردی حدوداً سی ساله است با ریشی انبوه در کنار "ابوعزرائیل، از فرماندهان حشد الشعبی در عراق دیده می‌شود.

ابو حر در حسابش در اینستاگرم خود را "مدافع حرم" و "مبارز علیه داعش" (گروه موسوم به دولت اسلامی) نامیده است. در برخی از ویدئوهایی که منتشر کرده او در کنار تعدادی از شبه نظامیان شیعه عراق دیده می‌شود، از جمله هنگام عملیات بیرون راندن نیروهای داعش از فلوجه و شادمانی نیروهای شیعه پس از آزادی فلوجه. »

بی بی سی در ادامه نیز آورده است: «ویدئوهایی از او در سایت "باشگاه خبرنگاران جوان" وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران منتشر شده که او را "معاون گردان‌های امام علی" شاخه نظامی حشد الشعبی معرفی می‌کند.

او در ویدئوهای منتشر شده بر روی سایت باشگاه خبرنگاران با لباس نظامی وضعیت منطقه جنگی که احتمالاً در عراق است را تعریف می‌کند و در ویدئوی دیگری عنوان "مدافع حرم" را توضیح می‌دهد. »

این در حالی است که با توجه به اسناد به دست آمده، تمامی این تصاویر منتشر شده از وی در کنار نیروهای مقاومت مانند سفر "ابوعزرائیل" به شهر مشهد، روشی برای جلب اعتماد مردم و زمینه سازی برای ادامهٔ کلاهبرداری ها توسط این افراد بوده است.

در این خصوص همان طور که خبرگزاری‌های مختلف منتشر کرده‌اند، "قاضی حیدری"، معاون دادستان مشهد و سرپرست مجتمع قضایی انقلاب اسلامی مشهد در گفتگویی خبری در این رابطه تأکید کرده است که «استعلام از سپاه پاسداران مشخص کرد که این افراد به هیچ عنوان به آن سوی مرز به عنوان مستشار نظامی اعزام نشده‌اند و آن‌ها از سندهای مجعول استفاده کرده‌اند.»

این مقام قضائی کشورمان در این گفتگو با تأکید بر این که بازداشت این افراد در پی پیگیری‌ها و رصد وبسایتی جعلی صورت گرفته است که با استفاده غیر قانونی از عنوان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از مردم برای حضور در جمع مدافعین حرم ثبت نام کرده است، حقیقت ماجرا را این گونه شرح می‌دهد: «ماموران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هنگام رصد سایت‌ها و فضاهای مجازی به اطلاعاتی دست یافتند که نشان می‌داد سایتی جعلی با غصب عنوان سپاه پاسداران اقدام به ثبت نام برای اعزام به سوریه و عراق می‌کند. رصدهای اطلاعاتی با صدور دستورات ویژه قضایی در این باره آغاز و مشخص شد جاعلان این سایت با گرفتن مشخصات کامل افراد و سوءاستفاده از این اطلاعات اقدام به کلاهبرداری و اخاذی می‌کنند. ادامه تحقیقات نشان داد این افراد با پوشیدن لباس‌هایی شبیه مدافعان حرم و خاطره گویی های دروغین از صحنه‌های جنگ در کشورهای همسایه سعی دارند اعتماد جوانان را به خود جلب کنند. این مقام قضایی با اشاره به این که 4 تن از این افراد در مشهد دستگیر شدند تصریح کرد: برخی از آنان با "یاوه گویی" سعی می‌کردند نام "خاطره گویی" بر آن بنهند و از عواطف و احساسات پاک جوانان سوءاستفاده کنند.»

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل