578

بی‌بی‌سی فارسی و جنبه‌های پنهان فایل صوتی آیت‌الله منتظری

هم رسانی

   بی‌بی‌سی فارسی و جنبه‌های پنهان فایل صوتی آیت‌الله منتظری

در پازلی که بی‌بی‌سی فارسی برای مخاطب ایرانی چیده است حوادث روابط پیچیده‌ای با یکدیگر دارند و درنهایت عینک خاصی را بر چشم مخاطب قرار می‌دهد. در این یادداشت به سه جنبه پنهان این رویداد خبری که بی‌بی‌سی فارسی در تلاش برای القا آن است پرداخته‌شده است: تشویق اهل سنت به اعتراض به اعدام گروه توحید و جهاد، تخریب چهره آیت‌الله رئیسی و درنهایت ادامه پروژه تخریب امام خمینی(ره).
سیاست‌های خبری که صادق صبا آن‌ها را "ادیتوریال پالسی" می‌خواند معمولاً چندوجهی هستند و جنبه‌های مختلفی دارند.
به نظر میاید آنچه "انتشار فایل صوتی آیت‌الله منتظری درباره اعدام‌های سال 1367" از سوی بی‌بی‌سی فارسی مطرح شد جنبه‌های پنهانی هم داشته باشد.
جنبه اول این ماجرا تأثیر گزاری بر اهل سنت مقیم ایران است. اخیراً جمعی از اعضای گروه "توحید و جهاد" به جرم انجام عملیات تروریستی اعدام شدند. بی‌بی‌سی فارسی یک برنامه "صفحه 2 آخر هفته" را به این اختصاص داد و تلاش کرد تا قوه قضائیه را به بی‌عدالتی متهم کرده و اعتماد به این قوه را مخدوش کند(رجوع کنید به یادداشت"تئاتری برای قوه قضائیه"). این سیاست خبری در سایت بی‌بی‌سی هم نمود دارد. در مقاله "از محاربه تا مجازات شیعه‌گری‌ای" که به قلم "آسیه امینی" نوشته‌شده است نیز همین معنی تداعی شده است. حالا انتشار فایل صوتی آیت‌الله منتظری نیز دقیقاً به دلیل آنکه شامل تخریب قوه قضائیه بود موردتوجه بی‌بی‌سی قرار گرفت و حجم زیادی از اخبار و تحلیل‌های بی‌بی‌سی به آن اختصاص یافت تا اتهامات مطرح‌شده در آن برجسته شود و اهل سنت ایران را در ادامه برنامه‌های قبلی، بیش‌ازپیش نسبت به قوه قضائیه بی‌اعتماد کند.
جنبه دوم مربوط به تخریب شخصیت آیت‌الله ابراهیم رئیسی است که به‌زعم بی‌بی‌سی فارسی ممکن است جانشین رهبری شود. در مقاله‌ای در سایت بی‌بی‌سی تحت عنوان " ابراهیم رئیسی؛ در فهرست نامزدهای رهبری " که به قلم "مرتضی کاظمیان منتشرشده است، وی دارای "همسویی معنادار با تندروها و امنیتی‌های سپاه پاسداران" توصیف‌شده است و ادعاشده است:
"کارنامه و پیشینه‌ وی در تثبیت و تداوم جمهوری اسلامی، او را در فهرست مدعیان اصلی رهبری نظام ولایت‌فقیهی برجسته می‌کند".
دقیقاً در راستای همین تخریب است که فایل صوتی آیت‌الله منتظری، مورداستفاده بی‌بی‌سی قرار می‌گیرد و بی‌بی‌سی مدعی می‌شود که آیت‌الله رئیسی در جلسه حضورداشته و همچنین وی را متهم می‌کند که در اعدام‌های تابستان 67 تصمیم‌گیرنده بوده است. اسم او یک‌بار در اول برنامه و یک‌بار در آخر برنامه تکرار می‌شود. درحالی‌که در محتویات فایل صوتی اسمی از آیت‌الله رئیسی شنیده نمی‌شود.
مقاله "انتشار جلسه منتظری و 'هیئت مرگ'، کورسویی به روشن شدن حقیقت" نوشته مریم حسین‌خواه، که در سایت بی‌بی‌سی فارسی منتشر می‌شود نیز با عکس آیت‌الله رئیسی شروع می‌شود.
جنبه سوم این ماجرا در تخریب شخصیت امام خمینی است که در تمام این سال‌ها در بی‌بی‌سی فارسی تداوم داشته است. در این برنامه ابتدا از زبان فرداد فرحزاد در سرخط خبرها سپس در لید خبر و بعد از زبان آیت‌الله منتظری در اصل فایل صوتی و درنهایت از زبان حسین باستانی تحلیل‌گر سرسپرده بی‌بی‌سی صفات "خون‌ریز" و "سفاک" را تکرار می‌کند.
آنچه در برنامه پرگار در دی‌ماه 1389 رخ داد که در آن اکبر گنجی درباره امام خمینی گفت "هیچ کافری این را نمی‌گوید" تا اختصاص دادن برنامه نوبت شما و صفحه دو به "جک‌های مطرح‌شده درباره آیت‌الله خمینی" در تابستان 1393، و اتهام‌نامه امام خمینی به روسای جمهور آمریکا در چند ماه قبل، نیز ذیل پروژه "تخریب" قابل دسته‌بندی است. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل