590

دورهمی بهانهٔ بی‌بی‌سی برای اختلاف‌افکنی

هم رسانی

   تصویری از برنامه دورهمی

اخیراً در برنامه دورهمی مهران مدیری که از شبکه تسنیم سیما پخش می‌شود به نادرستی شوخی با طلحه و زبیر از صحابه پیامبر اسلام و از شخصیت‌های مورداحترام برادران اهل سنت صورت گرفت که با واکنش برخی از جوامع اهل سنت و فراکسیون اهل سنت مجلس شورای اسلامی صورت گرفت.
هرچند برداشت‌هایی که از سخن مدیری در این برنامه شده است به نظر نادرست است اما نباید فضا را به سمتی برد که این‌گونه برداشت‌ها از یک شوخی بشود و تبدیل به فضایی برای تقابل‌های مذهبی ایجاد کند. با مشاهده کلیپ کامل صحبت‌های آقای مدیری، می‌توان فهمید که قصد وی توهین مستقیم به طلحه و زبیر یا زیر سؤال بردنشان نیست. در سیاق حکایتی برای نشان دادن پدیده دورویی و تظاهر در جامعه ایران، گفته می‌شود که شخص در امتحان گزینش خلاف آنچه هست رفتار می‌کند و در پاسخ به هر سؤالی تلاش می‌کند خود را دین‌دار نشان دهد و در پاسخ به سؤال مخترع هواپیما می‌گوید طلحه و زبیر و آنان را لعنت می‌کند. اگرچه ذکر نام این دو صحابی ازآنجایی‌که شائبه‌های مذهبی ایجاد می‌کند به این شیوه پسندیده نیست و اشتباهی واضح به شمار می‌رود، اما از سوی دیگر آشکار است که مقصود توهین و زیر سؤال بردن آن دو نیست و تنها ذکر مثالی است برای نشان دادن دورویی برخی از مردم در جامعه.
اما دراین‌بین بی‌بی‌سی فارسی که گویا از هر بهانه‌ای برای دامن زدن به اختلافات مذهبی استفاده می‌کند و اساساً این ترفند شیوه‌ای رسانه‌ای برای این شبکه است از این فرصت هم سعی کرد به نحو احسن استفاده کند و این مسئله یعنی شوخی یک مجری کم‌اطلاع را به پا نظام گذاشته و هر چه بیشتر به اختلافات مذهبی دامن بزند.
بی‌بی‌سی بااینکه رهبر جمهوری اسلامی ایران آیت‌الله خامنه‌ای فتوایی مینی بر حرام بودن به مقدسات اهل سنت دارند سعی می‌کند این مسئله را به دامنه مسئولان نظام بکشاند و این‌گونه می‌نویسد: «پیش‌ازاین برخی از چهره‌های سیاسی نزدیک به آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، همچون علی سعیدی نماینده آیت‌الله خامنه ای در سپاه منتقدان رهبر ایران و کسانی که از ولی‌فقیه اطاعت کامل ندارند را با این دو شخصیت مقایسه کرده بودند.» این در حالی است اختلاف‌نظر بین شیعه و سنی بر سر شخصیت این دو نفر صرفاً یک اختلاف تاریخی است؛ اما بی‌بی‌سی با زیرکی سعی می‌کند آن را به دامنه اعتقادات کشانده و از آن بهره ببرد. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل