593

نظرات آیت‌الله منتظری در مورد استعمار انگلیس

هم رسانی

   کاریکاتوری با موضوع "انگلیس، استعمار پیر"

این روزها که اظهارات آیت‌الله منتظری دستمایه جنجال بی‌بی‌سی فارسی قرارگرفته است، خوب است به دیدگاه‌های آیت‌الله منتظری درباره دولت متبوع بی‌بی‌سی فارسی (دولت حاکم بر بریتانیا) توجه کنیم. اظهاراتی که بی‌بی‌سی همیشه پنهان می‌کند.
این روزها که فایل صوتی آیت‌الله منتظری درباره حوادث سال 67 دستمایه جنجال بی‌بی‌سی فارسی شده است، در بخشی از فایل از زبان وی گفته می‌شود که حوادث آن سال به انقلاب و اسلام و ایران ضربه میزند. اما در کتاب خاطرات وی خطرات دیگری برای اسلام و ایران وجود دارد که عامل برخی از آن‌ها استعمار انگلیس است.
گفتنی است آیت‌الله منتظری، به‌وضوح درباره استعمار انگلیس و کشور انگلیس دیدگاهی منفی دارد.
او در کتاب خاطرات خود(جلد اول صفحه 82) بیان می‌کند از اینکه یکی از مأموران سفارت انگلیس که خود را به لباس روحانیان درآورده است به حاجی نوری مراجعه کرده و از او احادیثی برای تحریف قران طلب می‌کرده است. دراین‌باره آیت‌الله منتظری بیان می‌کند: "اساس دین ما قران است،اگر بنا شود قران تحریف‌شده باشد همه‌چیز فرومی‌ریزد، سیاست انگلیس می‌خواهد اختلاف درست کند و قرآن را از سندیت بیندازد"
وی درباره این اختلاف‌افکنی در صفحات بعد کتاب اظهار می‌دارد:
"در زمان حکومت عثمانی که حکومت مقتدر و مهمی بوده و انگلیسی‌ها می‌خواسته‌اند آن را متلاشی کنند و آخر هم در جنگ جهانی اول آن را متلاشی کرده‌اند،در کنار سفارت عثمانی(سفارت ترکیه) در تهران مسجدی بوده، در این مسجد یک شیخی هرروز صبح روضه حضرت زهرا (س) و اینکه خلیفه دوم در را به پهلوی حضرت زهرا زد و ... می‌خوانده، یک کسی می‌گوید من گفتم اینکه این شیخ هرروز این روضه را در اینجا می‌خواند یک‌چیزی باید باشد، آمدم و به او گفتم شیخنا، شما روضه دیگری بلد نیستید که بخوانید، هرروز صبح این روضه را می‌خوانید؟ گفت چرا، گفتم پس چرا هرروز این روضه را می‌خوانید؟ گفت من یک بانی دارم روزی 5 ریال به من می‌دهد می‌گوید این روضه را در این مسجد بخوان، من هم می‌خوانم! گفتم می‌شود این بانی را به من معرفی کنی؟ گفت بله یک دکاندار در همین خیابان است.آن شخص می‌رود با آن دکاندار رفاقت می‌کند. بعد می‌گوید شما چطور شده که هرروز در این مسجد روضه حضرت زهرا میگویی بخوانند؟ می‌گوید یک کسی روزی 2 تومان به من می‌دهد، من 15 ریال آن را برمی‌دارم، 5 ريال را می‌دهیم این شیخ روضه بخواند. بعد تعقیب می‌کند بانی این روضه چه کسی است. معلوم می‌شود روزی 25 تومان از سفارت انگلیس می‌دهند که صبح‌ها روضه حضرت زهرا(س) در این مسجد که در کنار سفارت عثمانی است خوانده شود و بازار جنگ شیعه و سنی هرروز گرم باشد"
او در ادامه به استعمار انگلیس اشاره می‌کند و اینکه هنوز این کشورها تلاش می‌کنند که فریب دهند:
"بالاخره باید توجه کنیم که استعمار آمریکا و انگلیس هنوز نمرده‌اند و هرروز ممکن است با یک روش سر ما را کلاه بگذارند"
او توصیه می‌کند:
"در نوشتن و گفتن آقایان باید دقت کنند و به‌صرف اینکه کسی آمد و چیزی گفت، نباید تحریک شوند... یا اگر می‌خواهند چیزی بنویسند به شکلی بنویسند که به مبانی و یا جایی لطمه نزند و یا مورد سو استفاده قرار نگیرد"
وی درجایی دیگر (صفحه 216) درباره استعمار انگلیس بیان می‌کند:
"انگلیسی‌ها وقتی می‌خواستند هندوستان را فتح کنند، هر دسته‌ای از مردم را به چیزی مشغول کردند تا به فکر استقلال کشورشان نیفتند"
وی در جلد دوم خاطراتش صفحه 109 درباره رابطه با انگلیس بیان می‌کند:
"تفاوتی بین آمریکا و انگلیس نیست، اگر ملاک و معیار قطع رابطه با کشوری، خوی استکباری و استعماری باشد، نمی‌توان میان این دو کشور تفاوتی قائل شد، و آمریکا را شیطان بزرگ نامید و انگلیس را تبرئه کرد، حال‌آنکه انگلیس سابقه استعماری‌اش بیشتر از آمریکا است و هنوز هم ادامه دارد. در همین مسئله حمله به عراق نیز انگلیس شرکت دارد بنابراین نمی‌توان میان ارتباط با آمریکا و انگلیس تفاوتی قائل شد"
آنچه باعث تأسف است، اینکه امروز خود کلام آیت‌الله منتظری دستمایه اختلاف‌افکنی بی‌بی‌سی فارسی، رسانه استعماری انگلیس قرارگرفته است. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل