6238

افکار پشت پرده بی‌بی‌سی فارسی در خصوص ادعای اولین بوکسر زن ایرانی

هم رسانی

   افکار بی بی سی فارسی در مورد حجاب

به دنبال جوسازی های گسترده بی‌بی‌سی فارسی و معرفی صدف خادم به عنوان اولین بوکسور ایرانی، مهدی خرم در مطلبی پرده از پشت پرده این دروغ رسانه ای برداشته است که در ادامه مروری خواهیم داشت به این مطلب او.
با وجود اینکه اساساً علاقه به نوشتن درباره ورزش ندارم، به درخواست‌های مکرر دوستان در روزهای اخیر درباره صدف خادم می نویسم. قاعدتاً با توجه به اینکه بوکسور، مربی بوکس و فعال در فدراسیون بودم، مطلعم. -آیا صدف خادم اولین بوکسور زن ایرانی بود؟ +خیر. اولین، تینا آخوندتبار بود.

آخوندتبار که بازیگر موفقی نبود، از 96 تلاش کرد در ایران و تایلند تمرین کرد. در چین روی رینگ رفت و اولین مسابقه را باخت. در نتیجه عنوان «اولین بوکسور زن ایرانی» متعلق به تینا آخوندتبار است -چرا دیده نشد؟ +خوب نقش «قربانی سیستم» را بازی نکرد.

آخوندتبار با حجاب روی رینگ رفت؛ مسئله‌ای که نشان می‌دهد اساساً محدودیتی برای بوکس با حجاب وجود نداشت. او به همان دلیلی مورد توجه قرار نگرفت که شما امروز نمی دانید اعضای تیم ملی جودو زنان که با حجاب مسابقه می‌دهند، چه کسانی هستند!

بوکس در بعضی کشورهای اسلامی بین زنان در حال رایج شدن است. در ایران هم هیچ منافاتی ندارد و از سانشو که گراپلینگ دارد، میزان درگیری اش کمتر و حساسیت نسبت به آن کمتر است. بنابراین منعی برای مسابقه بوکس زنان وجود ندارد. حتی امسال دوره مربیگری بوکس زنان در ایران داشتیم!

بعضی برندها مثل نایک اساساً پوشش اسلامی برای بوکس زنان طراحی کرده اند. بنابراین اساسا مسابقه بوکس در دنیا نیز پذیرفته شده است. از قضا هر یک ذره پوشش به نفع بوکسور است اما خوشبختانه انجمن بین المللی فدراسیون های بوکس AIBA ایرادی نگرفته و نقض بازی منصفانه در نظر نگرفته است.

خانم صدف خادم می‌توانست با پوشش نایک و با صبر در مسابقات رسمی آسیایی یا جهانی از طرف ایران شرکت کند. قطعاً در آن صورت خیلی کمتر دیده می شد و بدون شک (با توجه به دانشی که از بوکس دارم) شانسموفقیتش بسیار اندک بود و همان دور اول حذف می شد. عملکردش را در همین مسابقه باشگاهی دیدیم .

حالا سوای این بحث حجاب، آیا صدف خادم در یک مسابقه رسمی انجمن فدراسیون های جهانی بوکس AIBA شرکت کرد؟ پاسخ منفی است. این فقط یک مسابقه «فرمالیته» برای به دست آوردن عنوان اولین بوکسور زن ایرانی بود که البته قبلاً تینا آخوندتبار این را به دست آورده است!

بدترین نوع مواجهه به حقوق زنان، تبدیل کردن این مطالبات به ابزاری برای کسب (شهرت، مقبولیت، ثروت، موقعیت) است. سواد رسانه ای یعنی آلت دست یک دختربچه نشویم که صرفاً قصد دارد خودش را قربانی سیستم در مسیر رسیدن به حقوق زنان جا بزند. تعداد اینها هم هر روز در حال بیشتر شدن است.

در نهایت از آقای مهیار منشی پور که ورزشکار و مربی و انسان خیلی خوبی است و در بعضی حوادث مثل زلزله بم آمد و کمک کرد، بعید بود وارد چنین بازی شود.

امیدوارم بی‌بی‌سی، رادیو فردا و دیگران دست کم عنوان «اولین بوکسور زن ایرانی» را اصلاح کنند که سوابق خبری به وضوح نشان می دهد خلاف واقع است.

می گویند: «دروغگو کم حافظه می شود». این خانم صدف خادم وقتی ایران بود در یک گفت و گو به صراحت تاکید کرد اولین بوکسور زن ایرانی «نیست». فکر میکنم اذعان خود ایشان برای رد ادعای مطرح شده، کفایت کند.


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل