6239

خشم بی‌بی‌سی فارسی از برگزاری کنگره گرامیداشت نقش ایران در فروپاشی داعش

هم رسانی

   بدون شرح

به گزارش برخی رسانه ها کنگره گرامیداشت نقش ایران در فروپاشی داعش با شعار "خون ما یکی است" (دمنا واحد) در شرق بغداد برگزار شد.
میزبان این کنگره نیروهای حشد شعبی بودند و شماری از مقامات امنیتی، نظامی و سیاسی ایران و عراق در آن حضور یافتند. عادل عبدالمهدی، نخست وزیر و برهم صالح، رئیس جمهوری عراق نیز به این کنگره پیام فرستاده بودند.

از چند روز پیشتر پوسترهای مربوط به این بزرگداشت در سطح شهر نصب شده بود. این کنگره چهارشنبه چهارم اردیبهشت، در تقریباً پنجمین سالگرد روزی برگزار شد که آیت الله سیستانی، بزرگترین مرجع شیعیان عراق، فتوای جهاد کفائی با داعش را صادر کرد و پس از آن، حشد شعبی شکل گرفت. تاریخ صدور این فتوا چهاردهم شعبان بود.

ابومهدی مهندس نایب رئیس حشد شعبی در سخنرانی‌اش در این کنگره گفت: "جمهوری اسلامی به‌سرعت خواسته ما را اجابت کرد و انبارهای سلاحش را به روی ما گشود و در زمانی که ما با سلاح‌ها و هواپیماهای‌مان بدون مهمات مانده بودیم، هواپیماهای سوخوی ایران و موشک‌های این کشور تحول بزرگی در جنگ آفریدند".

هادی عامری رئیس سازمان بدر و ائتلاف "سازندگی" در مجلس عراق نیز در سخنرانی‌اش در این کنگره خواستار آن شد که روزی که آیت الله سیستانی در آن فتوای جهاد کفائی صادر کرد به عنوان روز ملی در عراق ثبت شود تا نسل در نسل این روز را گرامی بدارند. او تاکید کرد "هنگامی که در جنگ با داعش همه فقط به تماشا نشسته بودند، ایران عراق را یاری داد و انبارهای سلاحش را به روی این کشور گشود".
انعکاس این قدردانی در حالی بود که شبکه ماهواره¬ای فارسی زبان بی‌بی‌سی فارسی که همواره به دنبال اختلاف افکنی بین دو کشور همسایه ایران و عراق است نتوانست خشم خود را پنهان کند و در واکنش به این خبر در وب سایت خود نوشت: "ورود شبه‌نظامیان شیعی حشد شعبی به استان‌های خوزستان و لرستان، با انتقادهایی در میان شهروندان و فعالان سیاسی ایران همراه شد. هر چند، مقامات حشد شعبی اعلام کردند هدفشان امدادرسانی به سیل‌زدگان است، اما منتقدان حضور یک نیروی نظامی رسمی خارجی را در ایران، نقض قانون اساسی و خطری در آینده تلقی کردند".

در ادامه این رسانه نزدیک به جریان برانداز بهایی مدعی شد گدر آن سوی مرز هم وضعیت مشابهی در جریان است. در یکی دو سال گذشته، شماری از شهروندان عراقی بارها نسبت به حضور و نفوذ نیروهای ایرانی در عراق انتقاد و اعتراض کرد‌ه‌اند و حتی در جریان قطع برق به برخی از دفاتر حشد شعبی هجوم بردند".

در نهایت بی‌بی‌سی فارسی بابرجسته کردن نگاه برخی جریان های تندرو و ملی گرای عراقی به سرکردگی مقتدی صدر می¬نویسد: "مقتدی صدر همین چند روز پیش نیز از حضور حشد شعبی در جریان بحران سیل در ایران انتقاد کرده بود". در مجموع به نظر می رسد که وحدت و همبستگی دو کشور و ملت ایران و عراق به هیچ عنوان مطلوب سیاست های تفرقه افکنانه انگلستان و رسانه حکومتی این کشور نیست.


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل