629

چرا بی‌بی‌سی تلاش می‌کند اهل سنت را به داعش گره بزند؟

هم رسانی

   تصویری از گروهک تروریستی داعش

نگاهی به نحوه پوشش بی‌بی‌سی فارسی از حوادث عراق نشان می‌دهد، سیاست این شبکه عبارت است از گره زدن اهل سنت با داعش و ترساندن آن‌ها از شکست داعش در عراق به دلیل اینکه باعث قدرت گرفتن بیشتر شیعیان خواهد شد و اهل سنت را به حاشیه خواهد راند.
تهاجم نظامی آمریکا به عراق علاوه بر فجایع انسانی که برای مردم منطقه بار آورد، برای مهاجمان نیز پیامدهای گزافی داشت. زیرا علاوه بر اینکه هزینه‌های لجستیک این جنگ بسیار هنگفت بود، سیاست‌های منطقه‌ای مهاجمان محقق نشد و حتی رقیب استراتژیک مهاجمان یعنی کشور ایران نیز به‌شدت تقویت شد.
اما کار در اینجا خاتمه نیافت و با تلاش دول غربی و متحدان منطقه‌ای داعش در عراق ظهور کرد که چالشی بزرگ بود که نه‌تنها نفوذ ایران را در عراق را به چالش می‌کشید بلکه آن را تبدیل به نقطه‌ضعف می‌کرد زیرا حالا کشور همسایه غربی ایران دچار هرج‌ومرج و جنگ داخلی شده و شاخص امنیت ملی ایران افت می‌کرد.
بی‌بی‌سی شرایط را این‌گونه توصیف می‌کرد:
" درحالی‌که نیمی از عراق تبدیل به فعال‌ترین جبهه افراط‌گرایان شده دولت عراق تشکیل‌شده حیدر عبادی اولین گام‌ها را برای حل بحرانی سیاسی برداشته که ماه‌هاست گریبان دولت و پارلمان عراق را گرفته و بیش از هرزمانی کشور درخطر تجزیه قرار دارد "
اما ماجراها به نحو دیگری جلو رفت و نه‌تنها عراق تجزیه نشد بلکه شهرهایی مثل الرمادی و فلوجه آزاد شدند درحالی‌که ایرانی‌ها و شبه‌نظامیان شیعه عراقی در این پیروزی نقش چشمگیری داشتند.
در این زمان بی‌بی‌سی(گزارش نفیسه کوهنورد) به آمرلی رفت و افراد محلی یافت که اظهار می‌داشتند:
" درست که ایران کمک کرده، اما این کمک نباید دیگر شکل مداخله در امور عراق را بگیرد! نباید فقط طرف یک گروه بایستد، ممنون از کمک، اما ما نمی‌خواهیم کسی بینمان تفرقه بیندازد، از این بچه بپرسید، می‌گوید نمی‌خواهد! اگر دخالت نکنند ما خودمان مشکلی باهم نداریم اما نه ایران و نه امریکا نه ترکیه و انگلیس و اسرائیل نباید در امور عراق دخالت کنند."
یا در مورد دیگر:
" عبدالخالق همه این‌ها را از چشم همسایه می‌بیند: مشکل ما ایران است! پشت حمایت از نیروهای شیعه ایران است! همین ایران است که به این شیعه‌ها این‌قدر قدرت می‌دهد که با ما این‌طور رفتار کنند وگرنه ما قبلاً با نیروهای شیعه مشکلی نداشتیم ایران از این کار هدفی دارد"
مشابه این تحلیل نیز بعد از آزادسازی فلوجه از زبان کارشناس بی‌بی‌سی بیان شد:
" اما یک نکته هست که از یک آواره عرب شنیدم که می‌تواند خیلی معنادار باشد و آن‌هم این است که با یا مهدی نمی‌شود عمر را نجات داد! "
با عنایت به موارد بالا، به نظر میاید تلاش می‌شود تا به سنی مذهبان چه در ایران و چه در عراق، القا شود که این پیروزی شما نیست و نه‌تنها از این پیروزی‌ها نباید خوشحال باشید بلکه باید احساس خطر کنید. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل