ایران اینترنشنال
63

بی بی سی فارسی و حمایت از شخصی که با "صدام" هم پیمان شد

3 سال قبل

هم رسانی

سایت بی بی سی فارسی در گزارشی به نوشته ی "جواد خادم" (وزیر مسکن و شهرسازی کابینه ی 37 روزه شاپور بختیار) به چگونگی نحوه ی فرار "شاپور بختیار" از ایران می پردازد و البته در کنار تعاریف غیر واقعی، به نقش "موساد" در کمک رسانی به "بختیار" نیز اشاره می کند.
بی بی سی پرشین گزارش می دهد:

در سایت بی بی سی فارسی مطلبی تحت عنوان "پرواز 'مرغ طوفان'؛ جزئیاتی از ماجرای خروج بختیار از ایران" منتشر شده است. متنی که توسط "جواد خادم" ( وزیر مسکن و شهرسازی در کابینه شاپور بختیار) نوشته و توسط در بی بی سی فارسی منتشر گشته.

این مطلب بیشتر رنگ و بوی روایی دارد؛ بصورت خاطره وار به توضیح چگونگی خروج "شاپور بختیار" از ایران می پردازد و در مورد ویژگی ها و محسنات (!) بختیار توصیفاتی ارائه می دهد.

"جواد خادم" در این مطلب این طور بیان می کند که بختیار ترسی از محاکمه شدن نداشته و شجاعت بختیار در مقابل تبعات احتمالی محاکمه شدنش را با شخصیتی همچون "مصدق" مقایسه می کند و در این رابطه می نویسد:«...شاپور بختیارمصدق‌ وار از محاکمه و زندانی شدن نمی‌ترسید...»؛ اکنون مجال و محل مقایسه دو چهره ی متضادی همچون "شاپور بختیار" و "محمد مصدق" نیست اما نام دستاوردی همچون "ملی شدن صنعت نفت" با "مصدق" اجین شده و در دستیابی به این مهم چه تلاش ها و سختی هایی که "مصدق" در برابر آن ایستادگی کرده؛ ودر زندگی نامه ی "شاپور بختیار" همین بس که "بختیار" شخصا یکی از مشوقان "صدام" در حمله به ایران بوده است. اگر فرض بر این باشد که بختیار این همکاری با صدام را در راستای عناد با حکومت جمهوری اسلامی انجام داده، در مورد کشته شدن هزاران هزار فرزند ایران و جوانانی که برای حفظ آب و خاک مملکت جان دادند، چه توضیحی خواهد داشت؟

در تایید این موضوع که "شاپور بختیار" با "صدام" جهت حمله به ایران همکاری داشته برگ هایی از تاریخ را تورق می کنیم؛ در جریان تسخیر لانه جاسوسی در آبان 58 توسط دانشجویان خط امام اسنادی کشف شد مبنی بر این که بختیار از سال 1340 با سازمان سیا در ارتباط بوده؛ و همچنین اسنادی بدست آمد که خبر از چندین بار سفر محرمانه و مخفی به مصر و برای رایزنی با شاه داشته و همچنین سفرهایی به عراق جهت اتحاد با "صدام" در راستای حمله به ایران؛ حمله به کشور و میهن هموطنان خودش! واقعا باید پرسید "با توجیهی؟؟!"

از دیگر گروه هایی که با اهداف براندازی جمهوری اسلامی ایران، رو به وطن و هم وطن خود اسلحه کشیده اند، مجاهدین خلق بودند. اما "شاپور بختیار" را در تاریخ معاصر می توان اولین کسی دانست که یک جریان اپوزیسون راه اندازی کرد وقصد کشتن هم وطنان خود را داشت و در همین راستا به رئیس جمهور وقت عراق برای حمله به ایران مشورت داد و هم پیمان شد.

در سال ۲۰۱۰ آرشیو ملی انگلیس اسنادی را از سال‌های ۱۹۷۹ و ۱۹۸۰ میلادی منتشر کرد که در آنها از دیدار بختیار با جولیان ایمری معاون وزیر امور خارجه انگلیس سخن گفته شده است. در این دیدار که یک ماه پیش از حمله عرق به ایران انجام شد، بختیار از ایمری خواست برای جلب حمایت حکومت صدام حسین از تلاش وی برای سرنگونی جمهوری اسلامی در ایران میانجی گری کند.

"شاپور بختیار" بر این عقیده بود که پس از انقلاب، ارتش ایران تضعیف شده و اقتدار لازم را ندارد و نتیجتا در مقابل حملات ارتش های مهاجم توانایی دفاع نخواهد داشت. البته همین مشورت های غلط "شاپور بختیار" برای "صدام" بخشی از عامل اشتباه عراق در حمله به ایران شد که جز شهادت مردم هیچ گونه عوایدی متوجه "بختیار" و "صدام" نکرد.

در گزارش بی بی سی فارسی در مورد نحوه خروج "بختیار" از ایران می خوانیم:"... برای موساد تهیه پاسپورت فرانسوی (برای خروج پنهانی بختیار) ساده بود، حتی احتیاجی نبود که دولت فرانسه بداند پاسپورت برای چه شخصی است. موساد به دنبال فرصت مناسبی برای تاریخ خروج بود..." و نهایتا بخیار به کمک سازمان اطلاعاتی خارجی رژیم صهیونیستی از کشور خارج می شود و به فرانسه می گریزد.

موساد سازمان اطلاعات و وظایف ویژه رژیم صهیونیستی اسرائیل است که به صورت مخفیانه فعالیت داشته و اهداف رژیم اسرائیل را تامین می کند. این که به گفته "جواد خادم"، برای خروج بختیار از ایران، "موساد" کمک رسانده، خود نشانگر این است که "بختیار" منافع و اهداف رژیم اسرائیل را تامین می کرده در غیر این صورت هیچ دلیلی برای کمک رسانی "موساد" وجود نداشت.

تنفر مردم ایران در سال های ابتدایی انقلاب، در شعارهایی که علیه بختیار سر داده اند کاملا مشهود است:"بختیار، بختیار، منقل و وافور و بیار" ؛ اما اکنون بی بی سی فارسی با گذشت زمان و اندکی تغییر نسل، به دنبال ساخت چهره ای موجه و قهرمان از شخصی "معتاد" است که علیه هم وطنان خودش در رفتاری خائنانه با "صدام" هم پیمان شده و جنگ افروزی کرده.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

«فرهاد میثمی» زندانی زندان اوین که چند روز پیش وزیر خارجه‌ی آمریکا از او حمایت کرده بود، در نامه‌ای به وزارت خارجه آمریکا به ترامپ و دولت او تودهنی زد و نوشت: «از امثال جنابان ترامپ، پمپئو، بولتون خواهشمندم اشک تمساح حقوق بشری‌شان را جای دیگری بریزند.»

13 روز قبل