633

نگرانی برای یمن، بدون توجه به تفاوت متجاوز و قربانی!

هم رسانی

   نگرانی های ظاهری بی بی سی برای مردم یمن ...

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی در گزارشی به آمار سازمان ملل متحد در خصوص قربانیان جنگ یمن پرداخته است، در حالی که باز هم هیچ اشاره ای به تفاوت‌های متجاوز و قربانی در این حقیقت تلخ، نداشته است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان دولتی انگلیس در گزارشی که اخیراً در خصوص تحولات کشور یمن منتشر کرده است، در شرایطی به بازتاب آماری می‌پردازد که سازمان ملل متحد از تعداد قربانیان جنگ و درگیری در یمن اعلام نموده که باز هم همانند گذشته در این گزارش هیچ اشاره ای به واقعیت‌هایی غیر قابل انکار مانند تفاوت‌های بین دو طرف متجاوز و قربانی جنگ نداشته است.

بی بی سی فارسی با استفاده از تیتر «سازمان ملل: جنگ یمن تاکنون ده هزارکشته بر جای گذاشته است»، می‌نویسد: «سازمان ملل متحد می‌گوید از زمان آغاز جنگ داخلی یمن در هجده ماه پیش تاکنون ده هزار نفر از مردم این کشور جان خود را ازدست داده‌اند.

جیمی مک گولدریک، هماهنگ کننده کمک‌های انسانی به یمن در صنعا گفت که این آمار بر اساس اطلاعات بدست آمده از منابع پزشکی تهیه شده است.

نیروهای وفادار به عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن با نیروهای حوثی در حال جنگ هستند.

ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی از حملات هوایی برای مقابله با این نیروها استفاده می‌کند.

جیمی مک گولدریک در سخنان خود همچنین به طرفین درگیر در جنگ داخلی یمن هشدار داد که برای جفاظت از جان شهروندان و جلوگیری از ویرانی بناهای مورد استفاده شهروندان یمن از هیچ کوششی دریغ نکنند. »

بی بی سی در ادامه، نه تنها هیچ اشاره ای به متجاوز اصلی این جریان نداشته، بلکه پای ایران را نیز به میدان باز کرفته و عنوان می‌کند: «گفت‌وگوها میان نیروهای حوثی که مورد حمایت ایران است و دولت عبدربه منصور هادی که از حمایت عربستان سعودی برخوردار است، چند روز پیش پس از سه ماه مذاکره، بدون نتیجه پایان یافت.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا چند روز پیش گفت که ارسال مهمات و تسلیحات نظامی از سوی ایران به یمن نه تنها تهدیدی برای عربستان سعودی بلکه برای آمریکا هم تهدید محسوب می‌شود.

اوایل سال ۲۰۱۵ حوثی‌ها صنعا را تصرف کردند. به دنبال این رویداد، عبدربه منصور هادی که مورد حمایت جامعه بین المللی بود از یمن خارج شد. »

اما آگه قرار باشد با نگاهی واقع بینانه و بی طرفانه به این موضوع نگاه کنیم، یقیناً بایستی تمامی ابعاد را مورد توجه قرار داده و آن را بیان کرد و این زمانی است که نمی‌توان با سکوت از کنار این حقیقت که عربستان سعودی و متحدانش، عامل اصلی جنایات، کشتار و ویرانی‌های مشاهده شده در یمن هستند، عبور کرد.

آمار منتشر شده توسط سازمان ملل تنها در خصوص کودکام قربانی تجاوزات عربستان سعودی به این کشور، نشان می‌دهد که تنها در یک سال اخیر بر اثر این تجاوزات به یمن بیش از ۷۸۵ کودک یمنی جان خود را از دست داده و بیش از ۱۱۶۸ کودک یمنی نیز مجروح شده‌اند.

استفان دوجاریک، سخنگوی دبیر کل سازمان ملل نیز در همین رابطه اذعان نموده است که " تنها در یک سال گذشته ۱۰ هزار کودک یمنی قربانی بیماری‌های قابل پیشگیری شده‌اند. "

در همین رابطه حتی سازمان ملل تا آستانهٔ وارد کردن نام عربستان به لیست کشورهای جایتکار علیه کودکان پیش رفت اما به اذعان خود بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، به دلیل تهدیدهای آل سعود مبنی بر لغو کمک‌های مالی این کشور به سازمان ملل، دست از این کار برداشته است.

بعلاوه، نهادهای حقوق بشری و وابسته به سازمان ملل متحد و البته کارشناسان مختلف با توجه به شواهد موجود، تأکید کرده‌اند که کشورهای مختلف متحد عربستان، از جمله دو کشور غربی ایالات متحدهٔ آمریکا و انگلیس نقش بسزایی در جنایات روی داده در یمن و وضعیت بحرانی حقوق بشر در این کشور ایفا نموده‌اند.

با این وجود، ما همچنان شاهد این هستیم که رسانه‌های وابسته به دولت‌های غربی مانند بی بی سی، باز هم بی توجه به واقعیت تلاش می‌کنند تا گاهی با انتشار خبر و گزارشی این چنینی، بدون اشاره به طرف مقصد و متجاوز این درگیری‌ها، ضمن حفظ ظاهر بی طرف خود، مخاطبانشان را نیز در خصوص آل سعود به بی راهه بکشانند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل