637

بی بی سی و آغاز بهره برداری از جانشین "احمد شهید"

هم رسانی

   عاصیه جهانگیر، گزارشگر ویژه حقوق بشری جدید سازمان ملل در امور ایران ...

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی در گزارشی از انتخاب یک وکیل زن پاکستانی به عنوان جانشین "احمد شهید" در سمت گزارشگر ویژه حقوق بشر در قبال ایران خبر داده است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان وابسته به دولت انگلیس در گزارشی که اخیراً بر روی وبسایت خود منتشر کرده است، ضمن پرداختن به پایان دوران مأموریت "احمد شهید" به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشری سازمان ملل متحد در قبال جمهوری اسلامی ایران، از انتصاب یک وکیل زن پاکستانی به عنوان جانشین وی خبر داده است.

بی بی سی فارسی در این گزارش با اعلام خبری مبنی بر اینکه «عاصمه جهانگیر، به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران معرفی می‌شود»، می‌نویسد: «با پایان دوران مأموریت احمد شهید به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، عاصمه جهانگیر، فعال پاکستانی حقوق بشر به عنوان جایگزین آقای شهید معرفی می‌شود.

خانم جهانگیر از رهبران "جنبش وکلا" در پاکستان بود. او در سال ۱۹۸۳ در دوره ژنرال ضیاءالحق به زندان افتاد.

عاصمه جهانگیر در سال ۲۰۰۷ نیز تحت حبس خانگی قرار گرفت.

این فعال حقوق بشر بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰ به عنوان گزارشگر ویژه آزادی مذهب و عقیده سازمان ملل فعالیت می‌کرد و بارها به نقض حقوق بهاییان به ایران انتقاد کرده است.

احمد شهید، وزیر خارجه پیشین مالدیو، از سال ۲۰۱۱ توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل به عنوان گزارشگر ویژه ایران انتخاب شد.

او از آن پس بر مبنای مصاحبه‌هایی با فعالان سیاسی، روزنامه‌نگاران و نزدیکان قربانیان خشونت‌های سیاسی، گزارش‌های ادواری از وضعیت حقوق بشر در ایران ارائه می‌داد. درخواست‌های احمد شهید برای سفر به ایران در دوران فعالیتش به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر به نتیجه نرسید.

حکومت ایران مکرراً اتهام نقض حقوق بشر را رد می‌کند و می‌گوید این اتهام‌ها در پی انگیزه‌های سیاسی طرح می‌شوند. »

اما در ابتدا باید به این نکته توجه داشت که در شرایطی سازمان ملل متحد سال‌هاست برای جمهوری اسلامی ایران، گزارشگر ویژهٔ حقوق بشری منصوب می‌کند که این گویای رفتار جهت دارو ناعادلانهٔ این سازمان به ظاهر بین المللی تحت نفوذ برخی کشورهای غربی و عربی مانند ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی است.

ما در شرایطی شاهد این موضوع بوده‌ایم که در طول همهٔ این سال‌ها، سازمان ملل هیچ گاه در خصوص کشورهایی که آشکارا حقوق بشر را نقض می‌کنند، از جمله خود عربستان سعودی که همچنان همانند عهد باستان سر انسان‌ها را جدا می‌کند و ...، گزارشگر ویژه حقوق بشری منصوب نکرده است.

اما در خصوص جانشین "احمد شهید"، نیز باید به این نکته توجه کرد که با نگاهی سطحی به سوابق فعالیتی و اعتقادی خانم "عاصمه جهانگیر" می‌توان فهمید که وی می‌تواند برای ادامهٔ مسیر ضد ایرانی قبلی در حوزهٔ گزارشات حقوق بشری مناسب باشد.

ما در سوابق این وکیل حقوق بشری پاکستانی چندین بار بازداشت در این کشور را در برهه‌های زمانی مختلف مشاهده می‌کنیم که در بسیاری از این موارد، یکی از دلایل پر تکرار و مشابه، اعتراضات جدی و شدید "عاصمه جهانگیر" در خصوص اجرای قوانین بر پایهٔ شرع اسلام بوده است که نشان می‌دهد شخصیت این فرد با اسلام و قوانین اسلامی در تضاد است.

و داستان وقتی جالب تر می‌شود که می دانیم یکی از پرکاربردترین مضوعات در گزارش‌های ضد ایرانی "احمد شهید" در طول سال‌های فعالیت خود، مخالفت با قوانین اسلامی در ایران و مباحثی مانند قصاص برخی مجرمین بوده است که با توجه به شخصیت آشکار ضد حکومت اسلامی‌اش، بیش از پیش در این مسیر می‌تواند برای غرب بهانه سازی کند.

این عنصر جدید مطرح شده در مسیر سیاه نمایی علیه ایران، از سال‌ها پیش خود را برای تصدی این سمت آماده کرده و شباهت‌های بسیاری دیگری نیز با "احمد شهید" دارد؛ "جهانگیر" در خصوص بهائیت نیز اعتقاداتی هم مسیر با دشمنان غربی ایران داشته و بارها با وجود نداشتن جایگاه رسمی، به وضعیت بهائیان در ایران اعتراض کرده و کشورمان را به نقض حقوق آن‌ها متهم کرده است که این نوع واکنش‌ها را می‌توان از سال 2005 میلادی مشاهده نمود و شاید همین سابقه نیز باعث شد تا به عنوان اولین و بهترین شخص برای جانشینی "احمد شهید" شناخته شود.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل