639

لبخند بی‌بی‌سی به تحریم داخلی سپاه

هم رسانی

   گروه کاری اقدام مالی (FATF)

اعلام خبر پیوستن ایران به کارگروه اقدام مالی و اجرای تعهدات این سازمان که با عنوان سیاست‌های استاندارد پولی- بانکی شناخته می‌شوند، موجی از نارضایتی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و کارشناسان و خبرگان کشور را به همراه داشته است. به‌موجب این توافق، ایران برای خروج از لیست سیاه کشورهای غیر همکار FATF باید کلیه اطلاعات اقتصادی و مالی خود را برای راستی آزمایی درباره عدم‌حمایت مالی از تروریسم و همچنین مقابله با پول‌شویی در اختیار این مجموعه قرار دهد.
به همین منظور در اقدامی که اخیراً رسانه‌ای شد، تعدادی از بانک‌های داخلی اقدام به تحریم نهادهای انقلابی به دلیل وجود نام آن‌ها در لیست تحریم‌های بین‌المللی نمودند.
در همین راستا شبکه بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی مفصل به این موضوع پرداخت و سعی کرد که این‌گونه جلوه دهد که حمایت‌های ایران و به‌ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از گروه‌های تروریستی را عامل اصلی این تحریم‌ها و درنهایت مجبور بودن دولت برای پیوستن به این قرارداد. این شبکه این‌گونه بیان می‌کند که ایران برای برقراری ارتباطات مالی‌اش چاره‌ای جز پیوستن به این گروه ندارد در غیر این صورت تبادلات مالی ایران با جهان غرب برگزار نمی‌شود. بی‌بی‌سی همچنین تلاش می‌کند که اعتراضاتی که در فضای داخلی نسبت به این قرارداد را بیان‌شده را نوعی جنگ زرگری در داخل نظام تعریف کند و دلیل این امر را هم عدم موضع‌گیری مسئولین سپاه بیان می‌کند. به نظر بی‌بی‌سی به‌نوعی به دنبال داغ کردن دعوا بر سر این موضوع هست به همین جهت عدم موضع‌گیری سپاه کمی برایش ناراحت‌کننده است.
اما نکته‌ای که بی‌بی‌سی سعی می‌کند به‌راحتی از کنار آن بگذرد و به مخاطب خود اطلاعاتی ندهد این است که آیا واقعاً ایران از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کند؟ یعنی حمایت ایران از گروه‌هایی همچون حزب‌الله و حماس به‌عنوان مصداق حمایت از تروریسم هست؟ که اگر این‌گونه باشد پس حمایت کشورهای غربی و برخی کشورهای منطقه‌ای همچون عربستان و ترکیه و قطر از داعش و جبهه النصره را با چه عنوانی باید معرفی کرد. این هم از آن دوگانه‌هایی است که همیشه بی‌بی‌سی فارسی برای مخاطب خودپاسخی ندارد. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل