66

بی بی سی فارسی با شادی مردم "شاد" نیست

3 سال قبل

هم رسانی

پس از اعلام نتایج مذاکرات هسته ای، سایت بی بی سی فارسی نیز به نوبه ی خود به پوشش اخبار مربوطه پرداخت. به عنوان مثال مطلبی تحت عنوان "واکنش ها به توافق ایران و قدرت ها بر سر برنامه هسته ای" روی تیتر اول سایت قرار داد و ذیل آن به اظهار نظرهای سران کشورهای دنیا در مورد نتیجه ی مذاکرات پرداخت.

بی بی سی پرشین گزارش می دهد:

این کاملا طبیعی است که نظرات و دیدگاه های کشورهای دنیا متفاوت باشد؛ و برخی کشورها توافقات انجام شده را مثبت بدانند و برخی منفی؛ از طرفی همچنین دور از انتظار نیست که برخی کشور ها با توجه به تعاریف خود از "خوب" و "بد" و از زاویه خود به این مساله نگاه کنند و اظهار نظر کنند. ممکن است برخی از کشور های دنیا ظاهرا وانمود کنند از حصول نتایج و اتفاق افتادن توافقات خوشحال هستند ولی در باطن ناراحت باشند؛ و برخی کشورها نیز بر عکس و این باز می گردد به این که استراتژی کشور ها چیست. قطعا نباید انتظار داشت همه نظر یکسانی داشته باشند. اما قدر مسلم این است که در حال حاضر قریب به اکثریت کشورهای دنیا حصول توافقات را مثبت ارزیابی می کنند.
هر چند بی بی سی فارسی در قیاس با تمام دنیا و جهان رسانه ای، در بعد کلان و بین المللی با وجود هزاران شبکه تلویزیونی، هزاران موج رادیویی، میلیون ها سایت و روزنامه و مجله و... در قیاس کلان یک رسانه ی نه چندان بزرگ به حساب می آید اما به نوبه ی خود، کار خود را انجام می دهد و هدف خود را دنبال می کند. در حالی که اغلب رسانه های دنیا توجهشان به مذاکرات هسته ای و نتایج مذاکرات هسته ای ایران بوده، بی بی سی فارسی نیز به نوبه ی خود و به اقتضای مخاطبین فارسی زبان و درجه اهمیت موضوع به پوشش خبری اتفاقات مربوط پرداخته است. حال این مهم است که بدانیم نظرات به چه صورت است و چه کسی موافق و خوشحال است و چه کسی ناراحت.اگر به سایت بی بی سی فارسی مراجعه کنید، اخبار، مطالب و اظهار نظرهای مربوط زیادی که منتشر شده را خواهید یافت و متوجه خواهید شد بی بی سی فارسی چه احساسی نسبت به توافقات دارد.به عنوان مثال در تیتر اول سایت بی بی سی فارسی مطلبی تحت عنوان "واکنش ها به توافق ایران و قدرت ها بر سر برنامه هسته ای" منتشر شده و بی بی سی فارسی به صورت خلاصه و تیتر وار اظهار نظراتی که راجع به توافقات انجام شده را منتشر کرده. هرچند که اکثر کشورهای دنیا به تبع از کشور های پنج بعلاوه یک نظر مثبتی دارند، اما اگر به بی بی سی فارسی نگاه کنید به این نتیجه نمی رسید! زیرا بیش از بیان خرسندی ها و اظهار نظرهای موافق، به انتشار اظهارات نا موافق پرداخته است. حتی اگر به چیدمان انتشار اظهار نظرات دقت کنید متوجه خواهید شد بی بی سی فارسی در این مطلب، واگو کردن اظهارات را با یک اظهار نظر منفی (از تند روهای آمریکایی) شروع کرده، و در انتهای مطلب نیز، نظر منفی وزیر خارجه کانادا را آورده که گفته : "راب نیکولسون، وزیر خارجه کانادا هم چنین اظهار نظر کرد: "ایران به دلیل جاه ‌طلبی‌ های هسته ‌ای رژیم، ادامه حمایتش از تروریسم، درخواست‌ های مکررش برای نابودی اسرائیل و بی ‌توجهی به حقوق ابتدایی بشر، همچنان یک تهدید جدی برای صلح و امنیت بین ‌المللی است."به قول معروف در این گزارش، بی بی سی فارسی "نظرات مثبت" را، با "نظرات منفی" کادو پیچ کرده به طوری که خواننده ابتدای خواندن مطلب را با "نظر منفی" آغاز کرده و با "نظر منفی" به پایان می برد. از نظر روانشناسی، بی بی سی فارسی با این شیوه این طور به مخاطب القا می کند که از اول تا آخر نظرات راجع به توافقات ایران منفی است؛ هر چند به صورت مستقیم این موضوع بیان نشده اما در ضمیر ناخودآگاه مخاطب چنین تاثیری گذاشته می شود. در صورتی که این گزارش می توانست با "نظر مثبت" آغاز شود و با "نظر مثبت" پایان گیرد.در قسمت دیگری از سایت و در صفحه ی اصلی، بی بی سی فارسی اقدام به انتشار دو تحلیل در مورد رهبر معظم انقلاب نموده؛ دقیقا پس از حصول توافقات هسته ای میان ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک، و پس از قدردانی رهبر معظم انقلاب از مجاهدات صادقانه تیم هسته‌ای ، نه فقط "قدردانی" رهبر جمهوری اسلامی ایران از تیم مذاکره کننده به صورت کامل پوشش خبری نشد، بلکه به یاد آوری اختلاس مالی رخ داده در سال های گذشته پرداخته! و در آن ذیل از رهبر معظم انقلاب انتقاد می کند؛ شادی مردم، توافقات هسته ای، تلاش تیم مذاکره کننده، قدردانی رهبر و تمام اخبار و اظهار نظرهای مثبت، در بی بی سی فارسی مورد تحلیل واقع نمی شوند، بلکه به نقد اختلاس می پردازد؛ و این ها همه کاملا واضح نشان می دهند بی بی سی فارسی با شادی مردم "شاد" نیست و به هر دری می زند تا کام مردم را تلخ کند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

ارتباطات میان یکی از کارشناسان فعال شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی با سرویس امنیتی انگلیس کاملا مشهود و معنادار است.

9 ساعت قبل