ایران اینترنشنال
67

تعجب رسانه های غربی از شعار "مرگ بر آمریکا"

3 سال قبل

هم رسانی

برخی رسانه های غربی از سر دادن شعار "مرگ بر آمریکا" متعجب شده اند؛ حال این که خود نیز می دانند دلایل سر دادن این شعار چیست.
در اولین نماز جمعه تهران پس از به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای برخی رسانه های غربی از شنیدن شعار های "مرگ بر آمریکا" ابراز ناراحتی کرده اند. برخی رسانه های غربی احتمال این را می دادند که پس از توافقات هسته ای میان ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک دیگر شعار "مرگ بر آمریکا" توسط مردم سر داده نشود.

پیش از این بی بی سی فارسی نیز در گزارشی از دیدار دانشجویان و رهبر معظم انقلاب، و از روحیه استکبار ستیزی و توصیه های آیت اله خامنه ای به دانشجویان در زمینه های "مبارزه با سلطه جویان و استکبار ستیزی" ، متعجبانه انتقاد کرده بود.

در حالی که مردم ایران بارها و بارها در مراسم‌ های مختلف مذهبی و ملی، در مذمت و نکوهش سیاستهای دولت آمریکا علیه ایرانیها شعار "مرگ بر آمریکا" سر داده‌ اند، برخی خبرگزاری های غربی در گزارشات خود، از سردادن این شعار در نماز جمعه امروز تهران انتقاد کردند.

موضوع شعار "مرگ بر آمریکا" و دلایل این شعار بطور کلی به سیاست های استکباری آمریکا باز می گردد. حمایت ها و مراودات آمریکا با رژیم صهیونیستی و در روا داشتن ظلم به مردم بی گناه فلسطین، حمله به افغانستان و عراق، بمب شیمیایی در ژاپن و حمله به ویتنام، کشتار بی رحمانه غیر نظامیان ایران و حمله به هواپیمای مسافربری ایران در خلیج فارس، حمایت از گروه های تروریستی و شخصیت های تروریست مانند طالبان، داعش و قبلا "عبدالمالک ریگی" و... همگی از مصادیق و دلایل شعار "مرگ بر آمریکا" هستند. مواردی که به عنوان جنایات آمریکا ذکر شد تنها بخش کوچکی از اقدامات سلطه جویانه آمریکا به حساب می آید.

برخی رسانه های غربی مانند بی بی سی فارسی معتقد اند پس از مذاکرات هسته ای و توافقات انجام شده دیگر نباید از ایرانیان انتظار شعار علیه آمریکا را داشت. حال اگر یادآوری شود، سبقه ی این شعار به قبل از موضوعات هسته ای باز می گردد. پس نباید انتظار داشت با "توافقات هسته ای" این شعار لغو شود؛ و سردادن این شعار پایان گیرد زیرا دلیل سردادن این شعار "تحریم و مناقشات و توافقات بر سر مسائل هسته ای" نبوده و با حل مسائل هسته ای نباید منتظر لغو شعار "مرگ بر آمریکا" بود.

همچنین آسوشیتدپرس نیز در گزارش خود از نماز جمعه تهران آورده است که : " علی رغم توافق هسته ‌ای، شعارهای ضد آمریکایی در پایتخت ایران طنین انداز شد... با وجود توافق هسته ‌ای تاریخی ایران با قدرت های جهانی، در مراسم نماز جمعه با شعار های مکرر "مرگ بر آمریکا" وقفه ایجاد شد". آسوشیتدپرس در حالی این شعار را به عنوان "عامل وقفه" در نماز جمعه می داند که از اول انقلاب ایران در سال 1357 تا کنون، "شعار مرگ بر آمریکا" بخش لاینفک و جدا نشدنی نماز های جمعه ایران بوده است. این خبرگزاری ممکن است از روی بی اطلاعی شعار "مرگ بر آمریکا" در نماز های جمعه را به عنوان "عامل وقفه" بداند -(که احتمال آن بسیار ضعیف است)- و ممکن است با هدف ایجاد جوی جدید و برای به حاشیه بردن و ممانعت از شعار "مرگ بر آمریکا" به این صورت گزارش کرده باشد. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

«فرهاد میثمی» زندانی زندان اوین که چند روز پیش وزیر خارجه‌ی آمریکا از او حمایت کرده بود، در نامه‌ای به وزارت خارجه آمریکا به ترامپ و دولت او تودهنی زد و نوشت: «از امثال جنابان ترامپ، پمپئو، بولتون خواهشمندم اشک تمساح حقوق بشری‌شان را جای دیگری بریزند.»

13 روز قبل