ایران اینترنشنال
69

توهین بی بی سی فارسی به مردم ایران – ایران قبلا از "مذاکره کردن" نا توان بود!

3 سال قبل

هم رسانی

بی بی سی فارسی پس از مذاکرات هسته ای و توافقات بوجود آمده میان ایران و کشور های پنج به علاوه یک ، بار ها از ابعاد مختلف به این موضوع پرداخته ( و حتی بیش از رسانه های داخلی!) و حتی ضمن آن گاهی در کمال ناباوری، به صورت ضمنی به ایران و ایرانی توهین می کند. آخرین مورد آن متنی است که تحت عنوان " امکان گشایش‌ در عرصه سیاست ایران پس از توافق هسته ‌ای" روی سایت بی بی سی فارسی منتشر شده است.
بی بی سی پرشین گزارش می دهد:

بی بی سی فارسی مطلبی تحت عنوان "امکان گشایش‌ در عرصه سیاست ایران پس از توافق هسته ‌ای" روی صفحه اصلی سایت خود قرار داد. مطلبی که با نگرشی ظاهرا "امیدوار" به آینده ی سیاسی ایران نگاه می کند (شامل سیاست های داخلی و سیاست های خارجی و مناسبات دیپلماسی) . اما وقتی دقیق تر به مطلب یاد شده نگاه می کنیم، در لابلای سطوری که ظاهرا به تمجید از گروه مذاکره کننده می پردازد، اتهامات جدی به مسئولین و مردم وارد ساخته که غیر هدفمند نخواهد بود.

در این مطلب به طور تیتر وار، سه عنوان و سه بُعد برای دستاوردهای توافقات هسته ای ایران ذکر شده:
1- اولین موردی که از آن به عنوان دستاوردهای هسته ای ایران یاد شده، "پذیرش و جا افتادن گفتگو به عنوان گزینه برتر حل اختلاف" است. بی بی سی فارسی در توضیح این تیتر معتقد است جمهوری اسلامی ایران اکنون و پس از حدود چهار دهه به اهمیت، تاثیر و جایگاه مذاکرات پی برده؛ و در نیمه ی پنهان این ادعای بی بی سی فارسی این موضوع نهفته است که قبلا و پیش از مذاکرات هسته ای، جمهوری اسلامی ایران بر وجود امکان مذاکره و گفتگو واقف نبوده، گویی همواره این ایران بوده که میز مذاکره را ترک کرده است؛ حال اگر حتی به آرشیو خبر های مربوط به مذاکرات اخیر نگاه کنیم خواهیم دید کدام کشور ها همواره روند مذاکرات را با "ترک مذاکرات" تهدید کرده اند. از طرف دیگر رسانه دولتی انگلیس، مذاکره ایران با کشور های پنج به علاوه یک را "مذاکره ی ایران با قدرت های جهان" نام گذاری می کند. حال اگر نگاهی واقع بینانه داشته باشیم، این دیدگاه دقیقا همان دیدگاهی است که تمام دنیا را شامل همین چند کشور می داند و گاهی به هر بهانه ای سعی می کند جهان را در چند کشور خلاصه کند و نمونه ی آن را قبلا در جنگ کمتر از ده کشور از صد و نود و شش کشور دیده ایم که از آن به عنوان "جنگ جهانی" اول و دوم در تاریخ می نویسند حال با دیدی واقع بینانه یاد آور می شویم که "تمام جهان" با بیش از صد و نود کشورش در کمتر از ده کشور خلاصه نخواهد بود و چنین دیدگاهی صرفا در نگاه "از بالا به پایین" وجود دارد که این دیدگاه مطالبق میل و ذائقه ی کشور های استعمارگر است.

همچنین بی بی سی فارسی در ادامه توضیحات خود ذیل " پذیرش و جا افتادن گفتگو به عنوان گزینه برتر حل اختلاف"، به انتخابات مجلس اشاره می کند و می نویسد: "...با نزدیک شدن زمان انتخابات مجلس، دور از انتظار نخواهد بود که جامعه و بخصوص نسل جوان ایران از دست‌اندرکاران نظام و منتقدان متنوع آن توقع داشته باشند که در حل اختلافات داخلی نیز از الگوی گفتگوی سازنده همراه با تعامل و پیگیری بهره بگیرند..." ؛ حال اگر تدقیق بیشتر صورت گیر، این بخش صراحتا توهینی جدید از رسانه ی دولتی انگلیس به مردم ایران است زیرا ادعا می کند تا پیش از زمان توافقات هسته ای هرگز در داخل ایران "مذاکره و گفتگو" صورت نگرفته و پس از توافقات هسته ای، پنجره ای نو در دیدگاه های مردم و مسئولین باز شده است. بی بی سی فارسی معتقد است قبلا ایرانی ها از مذاکره و گفتگو در عرصه ی سیاسی نا توان بوده اند و در این توصیف از عبارت "بلوکه بودن تعاملات سیاسی متمدنانه" استفاده می کند.

این مطلب ادامه دارد...
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

حسین باستانی از اعضای اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی و از حقوق بگیران سرویس جاسوسی انگلیس از جمله افرادی است که همواره در نوشتن مقاله های تخریبی علیه جمهوری اسلامی یکی از فعال ترین افراد محسوب می گردد.

9 روز قبل