698

بی‌بی‌سی به جنگ عید بزرگ قربان می‌رود

هم رسانی

   بی‌بی‌سی به جنگ عید بزرگ قربان می‌رود

این اصلاً مسئله‌ی تازه‌ای نیست که رسانه‌ی مغرض بی‌بی‌سی فارسی به نبرد با عقاید مسلمانان جهان می‌پردازد.این بار بی‌بی‌سی فارسی در بخش‌نامه‌ای از لندن به عید بزرگ مسلمانان یعنی عید قربان می‌تازد.
علیزاده طوسی در این یادداشت که "قربانت بروم، فدایت بشوم" نام دارد می کوشد تا با تفسیر کردن فرهنگ قربان صدقه رفتن ایرانی ها و تعارفاتی که میان ما ایرانیان رد و بدل می شود، بحث را به بحث قربانی کردن و تاریخچه ی ان بکشاند و با این مقدمه بحث را آغاز می کند:
"فکر نمی کنم در هیچ جای دنیا، به هیچ زبانی، به اندازۀ ایران و به زبان فارسی، این قدر مردم «قربان» همدیگر بروند"
او در ادامه به فرهنگ و آداب قربانی کردن در ادیان ابتدایی و قدیم اشاره می کند و آن را به سخره می گیرد و در ادامه ی این موضع توهین آمیز به داستان قربانی کردن حضرت اسماعیل علیه السلام توسط ابراهیم خلیل الله علیه السلام می‌پردازد او می نویسد:
"همه این را می دانند که پیش از خدای ابراهیم خداهای دیگری بودند که خوششان می آمد انسان براشان قربانی کنند. خدای ابراهیم بود که فرشته اش برای قربانی گوسفند مهیّا کرد، و البتّه حالا شتر هم قربانی می کنند، ولی دیگر انسان نه! انسان را شکنجه می کنند، می کشند، به دار می آویزند، تیرباران می کنند، ولی قربانی نمی کنند. پس ما هم بیاییم عادت کنیم که به هیچ معنایی، قربان همدیگر نرویم."
در این پاراگراف می توانیم به وضوح به لحن توهین آمیز نویسنده نسبت به فرهنگ قربانی کردن در آیین ابراهیمی پی ببریم. یعنی همان قربانی کردنی که یکی از مناسک حج مسلمانان جهان می باشد.
در جایی دیگر از این یادداشت مغرضانه نویسنده می کوشد تا مفاهیم دینی شیعه را زیر سوال ببرد:
"خدایی که روح و قانون عالم هستی است، نه کسی را مبارک آفریده است، نه نامبارک. اگر من آدمی بخواهم خودم را گوسفندوار قربان کسی بکنم، به خودم مربوط است.از اوّل ظهور آدمیزاد تا حالا هرکس که از رحم یک مادر به دنیا آمده باشد، نه جسمش، که گندیدنی است، مبارک بوده است، نه خاک پایش که خاک پای همه است، و به هیچ دلیلی و برای هیچ خیر و خاصیتی قابلیت آن را ندارد که کسی قربانش بشود."
ما اگر به ادعیه های شیعیان مراجعه کنیم مشاهده خواهیم کرد که در خیلی از مناجات ها و دعاها ما جانمان و پدر و مادرمان را فدای اهل بیت (ع) می کنیم برای مثال در جای جای دعای ندبه ما به قربان امام عصر (عج) می رویم.در جایی که می خوانیم:
"بنفسی انت..."یا در قسمت های دیگر دعا می گوییم:" بِأَبِي أَنْتَ وَ أُمِّي وَ نَفْسِي لَكَ الْوِقَاءُ وَ الْحِمَى" یعنی "پدر و مادر و جانم فردايت شود، برايت سپر و حصار باشم"
پس به سادگی می توان این نکته را دریافت که بی‌بی‌سی سعی دارد به طرز نامحسوسی اداب و ادعیه مذهبی مسلمانان و مناسک حج را به سخره بگیرد تا در ذهن مخاطبانش این مسائل معنوی کمرنگ و بی مفهوم شود و یا حداقل شبهه و سوال ایجاد شود.


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل