720

تحقیقات علمی جدید بهانه تبلیغات همجنس بازی برای بی‌بی‌سی

هم رسانی

   نمایی از نماد همنجس گرایان

براي نخستين باریک مطالعه نشان مي‌دهد که تخمک مادينه ممکن است براي خلق فرزند موردنیاز نباشد. دانشمندان دانشگاه بس در انگلستان تکنيکي را ابداع کرده‌اند که براي بارور کردن جنين به‌جای تخمک از اسپرم استفاده مي‌کند، و اين تکنيک براي تولد بچه موش‌هاي سالم نتيجه‌بخش بوده است. نویسنده ارشد مطالعه دکتر توني پري از دپارتمان بيولوژي و بيوشيمي بس و همکارانش يافته‌هاي خود را در نشریه نيچر کميونيکيشن منتشر کرده‌اند.
در نظرگاه مرسوم، لقاح وقتي امکان‌پذير مي‌شود که يک اسپرم به يک تخمک مادينه مي‌رسد. وقتي اين اتفاق مي‌افتد، تخمک اسپرم را "برنامه‌ريزي مجدد" مي‌کند، که در کوران آن انواع تغييرات کروموزومي‌ و DNA بروز مي‌کند که اسپرم را قادر مي‌سازند سلول‌هاي خاصي را تقسيم و توليد کند تا نقشه يک ارگانيسم ريخته شود – فرآيندي که به نام تاتيپاتنسي شناخته مي‌شود.
از زمان شناخته شدن فرآيند لقاح در اواخر دهه ١٨٢٠ ميلادي، دانشمندان ديرزماني بر اين باور بوده‌اند که فقط يک تخمک توانايي برنامه‌ريزي مجدد اسپرم باهدف تحريک رشد جنين را دارد.
مطالعات پيشين نشان داده‌اند که مي‌توان با "نيرنگ" يک تخمک نابارور را به شکل جنين درآورد، که آنچه از آن پديد مي‌آيد بکرزايي ناميده مي‌شود. درهرحال، ازآنجاکه اين جنين‌ها فاقد اسپرم هستند، که براي رشد نقش کليدي دارد، آن‌ها بيش از چند روز زنده نمي‌مانند.
اکنون دکتر پري و همکارانش آشکار کرده‌اند که در موش‌ها، تزريق اسپرم به داخل بکرزايي مي‌تواند محرک رشد کامل جنين باشد که منجر به تولد فرزند سالم مي‌شود.
این تحقیقات علمی باعث شد که بی بی سی فارسی در گزارشی مفصل به آن بپردازد. این شبکه در گزارش خود ابتدا به‌گونه‌ای وانمود می‌کند که دارد یک بحث علمی را پی می‌گیرد اما در اواسط این بحث بی بی سی ابراز امیدواری می‌کند که این تحقیقات باعث شود که مردان بتوانند در آینده از یکدیگر باردار شوند و دیگری نیازی به جنس مخالف نباشد. بی بی سی هرچند سابقه طولانی در حمایت از همجنس بازان دارد اما به نظر در این مورد که این شبکه به بهانه یک بحث علمی سعی می‌کند هم‌جنس‌بازی را شیرین برای مخاطب خود جلوه دهد نشان از سیاست پیچیده این شبکه دارد. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل