729

رسوايي استفاده از بمب‌های هوشمند انگليس در يمن

هم رسانی

   رسوايي استفاده از بمب‌های هوشمند انگليس در يمن

برخلاف آنچه بی‌بی‌سی فارسي ادعا می‌کند، فروش سلاح‌های انگليسي به عربستان در اين كشور دردسرساز شده است.
روزنامۀ آبزرور در مطلبی به نقلم "جیمی دوارد" نوشت: کارخانه‌های رایتون در انگلیس و اسکاتلند بمب‌های هوشمندی تولید می‌کنند که "قابلیت خود را در همۀ نبردهای بزرگ ثابت کرده‌اند".

آبزرور خاطرنشان کرد که رایتون، بزرگ‌ترین کارخانه‌های تولید موشک و بمب در دنیا هستند.
به نوشتۀ این روزنامه، عربستان سعودی یکی از کشورهایی است که از این بمب‌ها استفاده می‌کند، و از بزرگ‌ترین مشتری‌های تسلیحاتی انگلیس به شمار می‌آید.

انگلیس سال 2015 با فروش 3.5 میلیارد پوند سلاح به عربستان موافقت کرد.

این روزنامۀ انگلیسی اذعان کرد که دلیل خریدهای گستردۀ تسلیحاتی عربستان از انگلیس، حمله به یمن است، و کارشناسان سازمان دیده‌بان حقوق بشر در اوایل سال 2016 محل دو انفجار بسیار بزرگ را در یمن بررسی کردند که درنتیجه حملات ائتلاف عربستان سعودی بود. در این دو حمله تعداد بسیاری از شهروندان یمنی کشته شدند.

اما موضوع قابل‌توجه این است که کارشناسان این سازمان در محل این دو انفجار بزرگ، باقیمانده‌های تسلیحات ساخت انگلیس را یافتند.

نویسندۀ این مطلب، همچنین از اقدام انگلیس درفروش سلاح به کشورهایی خبر داد که پرونده‌های سیاهی درزمینهٔ نقض حقوق بشر دارند. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل