737

تکرار تلاش‌ها برای پنهان سازی واقعیت در حلب

هم رسانی

   تصویر منتشر شده از بیمارستان شرق حلب پس از حمله ...

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی با انتشار گزارشی بار دیگر با متهم کردن دولت سوریه به بمباران مناطق غیر نظامی حلب، تلاش نمود تا واقعیت‌ها در این منطقه را از دید مخاطبین خود دور نگاه دارد ...

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس با انتشار گزارشی در وبسایت خود، بار دیگر دولت سوریه را به بمباران مناطقه غیر نظامی و اینبار حمله به بزرگ‌ترین بیمارستان حلب متهم کرده و تلاش نموده است تا از این بهانه در این جهت بهره برداری کند که آن چه واقعیت‌های جاری در این منطقه است را از دید مخاطبین خود کخفی نگاه دارد.

بی بی سی فارسی در گزارشی که با تیتر «اصابت 'بمب‌های بشکه‌ای' به بیمارستانی در شرق حلب»، منتشر کرده است، این گونه می‌نویسد: «بر اساس گزارش‌ها دست کم "دو بمب بشکه‌ای" به یک بیمارستان دیگر در بخش شرقی حلب که در کنترل شورشیان مخالف دولت سوریه است، اصابت کرده است.

وزارت خارجه فرانسه این حمله را محکوم کرده و شماری هم در استانبول ترکیه و لندن در اعتراض به کشتار غیرنظامیان تظاهرات کرده‌اند.

اسماعیل عبدالله، از نیروهای امدادی گروه "کلاه سفیدها" در گفت‌وگویی با بی‌بی‌سی فارسی وضعیت شرق حلب را "اسفناک" توصیف کرد و توضیح داد که ۱۲۰ نیروی این گروه توانایی رسیدگی به آسیب‌دیدگان را ندارند.

این بیمارستان که بزرگ‌ترین مرکز درمانی حلب شرقی توصیف شده، به همراه یک مرکز درمانی دیگر در همین منطقه در چهارشنبه گذشته، ۲۸ سپتامبر، هدف بمباران قرار گرفته بود.

به گفته یکی از مقام‌های سازمان پزشکان آمریکایی سوری‌تبار که مدیریت این بیمارستان را بر عهده دارد، "دو بمب بشکه‌ای امروز به بیمارستان 'ام ۱۰ ' اصابت کرده و گزارش‌هایی هم مبنی بر استفاده از بمب‌های خوشه‌ای منتشر شده است."

به گفته این سازمان این دو بیمارستان، یعنی "ام ۱۰" و "ام ۲" در نتیجه این بمباران‌ها خراب شده و در حال حاضر تنها شش بیمارستان در بخش شرقی شهر حلب قابل استفاده است.

گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه هم از حمله هوایی به بیمارستانی صحرایی در حلب و کشته شدن یک نفر خبر داده است.

بمباران‌های اخیر شهر حلب از جمله خونبارترین حملاتی است که در پنج سال اخیر در سوریه اتفاق افتاده است. محاصره شهر و حملات پیاپی مخصوصاً به تاسیسات باعث کمبود مواد غذایی و آب شده است.

سازمان ملل اعلام کرده دست کم ۴۰۰ غیرنظامی از جمله شماری کودک در هفته جاری و در نتیجه حملات نیروهای دولت سوریه و روسیه در حلب کشته شدند. »

اما همانطور که در بالا اشاره ای کوتاه به آن شد، بی بی سی خود نیز در همین گزارش اذعان داشته است که این بیمارستان که مدعی شده است حمله به آن صورت گرفته، در بخش شرقی حلب، در اختیار تروریست‌ها و به ویژه القاعده و یا به قول خود این شبکهٔ انگلیسی، در اختیار شورشیان مخالف دولت سوریه قرار داشته است؛ با این وجود اگر حمله ای نیز به این بیمارستان انجام گرفته است، حمله به مردم غیر نظامی نبوده، بلکه حمله به تروریست‌های نظامی بوده است که از این فضا برای مخفی شدن و به عنوان پناهگاهی برای خود بهره برداری کرده‌اند.

بعلاوه، شواهدی بدست آمده و رسانه‌های مختلف آن را بازتاب داده‌اند که نشان می‌دهد حمله به این بیمارستان نیز صحنه سازی و بازی القاعده و تروریست‌ها مستقر در این بیمارستان است.

تصاویری که توسط این تروریست‌ها از این حمله منتشر شده است تا مجروحانی با حالت‌هایی بسیار مصنوعی را به نمایش در آورده است و یا پزشکان و پرستارانی را نشان می‌دهد که به مداوای افرادی می‌پردازند که هیچ گونه اثر جراحتی بر روی بدنشان وجود ندارد.

البته انتشار این تصاویر که مملو از تناقض است تنها دلیل بر صحنه سازی بودن این حمله توسط تروریست‌های القاعده نبوده، بلکه رسوایی در یکی از برنامه‌های شبکه خبری الجزیره نیز آن را اثبات می‌کند؛ جایی که در یکی از گزارش‌های مستقیم این شبکهٔ عربی از بیمارستان مذکور، اعضای این گروه که متوجه روشن بودن دوربین و پخش تصاویر خود نبودند، کاملاً عادی، به گفتگو با هم و شوخی و خنده می‌پرداختند که هیچ گونه اثری در جراحت و حمله به این مکان را نشان نمی‌دهد.

در همین راستا، دولت سوریه و متحد آن‌ها در دولت روسیه، شدیداً هر گونه حمله به این بیمارستان توسط جنگنده‌های خود را تکذیب کرده‌اند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل