76

طعم تلخ "بمب هسته ای" زیر دندان بشریت

3 سال قبل

هم رسانی

پس از گذشت بیش از هفت دهه از جنایت آمریکا در ژاپن با بمب های هسته ای، رسانه های خبری مختلف با یادآوری انفجار نابخردانه ی آمریکا حملات هسته ای آمریکا را محکوم کردند به غیر از یک رسانه؛ رسانه ای که حتی به اندازه، حجم و چگونگی ساز و کار بمب هسته ای در هفتاد سالقبل اشاره کرد، اما ماحصل آن همه تلاش...؟
بی بی سی پرشین گزارش می دهد:
بی بی سی فارسی در سایت خود به مناسبت هفتادمین سالگرد فاجعه ی ناکازاکی و هیروشیما مطلبی منتشر کرد تحت عنوان "هفتادمین سالگرد انفجار ناگازاکی؛ چرا 'فت‌من' خمره‌ای شکل بود" ؛ مطلبی در تحلیل و تفسیر چگونگی عمکرد بمبی که هزاران را انسان را در کسری از زمان نابود کرد؛ داستان به کشته شدن هزاران نفر در آن زمان ختم نمی شود، چرا که هنوز اثرات آن به جاست و نسل های دیگری نیز منتظر پیامد های آن هستند!

سایت بی بی سی فارسی در مطلب یاد شده می نویسد:"... نام این بمب از یکی از شخصیت‌ های رمان «شاهین مالت» نوشته دشیل همت، نویسنده آمریکایی داستان‌های پلیسی گرفته شد. رابرت سربر، یکی از شاگردان رابرت اوپنهایمر، پدر بمب اتمی، این نام را برای آن انتخاب کرد. فت ‌من در مقایسه با بمبی که در هیروشیما منفجر شد، گردتر، قطورتر و ویران گرتر بود. این بمب، خمره ای یا تخم مرغی شکل بود و ۳ متر و ۳۰ سانتیمتر طول داشت. قطر آن یک و نیم متر و وزن آن نزدیک به ۵۰۰۰ کیلوگرم بود و نزدیک به ۶ کیلوگرم پلوتونیوم در آن به کار رفته بود..." همان طور که مشاهده می شود، صحبت از توضیح و توصیف بمب است؛ بعد از هفت دهه پرداختن به جزئیات و ویژگی های ظاهری بمب اتمی چه سودی خواهد داشت؟ آیا این نوعی فرافکنی یا دور ساختن اذهان عمومی از اصل ماجراست؟

البته در این مطلب به تعداد آماری کشته شده گان نیز اشاره ای نمی شود؛ هر چه از ارائه ی آمار دقیق تلفات خود داری شده، در مقابل باز مباحث علمی تشریح شده اند که چرا بمب تخم مرغی شکل بود و چطور عمل کرد! بی بی سی حتی به صورت گذرا نیز از ارائه ی آمار کشته شده گان "فاجعه ی بزرگ" در ژاپن گریزان است و تمایلی به پرداختن به آن ندارد؛ اما در کمال تعجب بی بی سی فارسی معتقد است این بمب های اتمی از مهم ترین دلایل اتمام جنگ جهانی بوده اند و به نوعی مسبب خیر و برکاتی نظیر پایان دادن به جنگ جهانی هستند! اولا "جنگ جهانی" عبارتی جعلی ست و این لقب صرفا توسط کشور های سلطه گر رواج یافته به طرزی که از جنگ مابین پنج یا شش کشور به علاوه ی هم دستانشان، تحت عنوان "جنگ جهانی" یاد می شود؛ در حالی که جهان با حدود دویست کشور چیزی بسیار فراتر از پنج یا شش کشور است؛ در ثانی دانستن چگونگی عملکرد بمب چه منفعتی قرار است به خواننده برساند؟ آن چه باید تمام مردم دنیا از آن مطلع باشند، اندازه و وزن بمب هسته ای خراب شده بر سر مردم بی گناه نیست ، بلکه آن چه برای مردم دانستنی است "چرائی" حمله ی اتمی آمریکا به ژاپن است و اصلا مطلع شدن از عمق فاجعه ی به بار آمده است. اما سوال مهمی وجود دارد و آن این که : بی بی سی فارسی - به عنوان زبان گویای وزارت امور خارجه انگلیس - چرا در حمایت از جنایت هفتاد سال قبل آمریکا بر آمده و قصد دارد ذهن مردم و مخاطبین را از نتایج ویران کننده ی بمب های هسته ای منحرف سازد؟ مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

ارتباطات میان یکی از کارشناسان فعال شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی با سرویس امنیتی انگلیس کاملا مشهود و معنادار است.

8 ساعت قبل