767

ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات و تلاش بی‌بی‌سی برای ایجاد اختلاف

هم رسانی

   تصویری از صندوق های انتخاباتی

اخیراً حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل 110 قانون اساسی سیاست‌های کلی «انتخابات» را که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین‌شده است، ابلاغ کردند.
ابلاغ این سیاست‌ها که درواقع یک گام دیگر در راستای رسیدن به جامعه و نظام مطلوب هست در فضای رسانه‌ای بازتاب‌های متفاوتی داشت. اما شاید بازتاب آن در رانه انگلیسی بی‌بی‌سی کمی تعجب‌برانگیز و یا بهتر است بگوییم با اغماض باشد.
بی‌بی‌سی فارسی در واکنش به ابلاغ این سیاست‌ها از سوی رهبری در یادداشتی تحت عنوان "بین سطور 'سیاست‌های کلی نظام' در مورد انتخابات ایران" به قلم "حسین باستانی" تحلیل‌گر ارشد این شبکه، به‌جای پرداختن به محتوای آن سعی کرده است که تفاوت‌های نگاه رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام و یا بهتر است بگوییم شخص آقای هاشمی رفسنجانی در خصوص این سیاست‌ها را به‌عنوان اختلافات اساسی درون نظام جلوه دهد.
نکته‌ای که بی‌بی‌سی سعی می‌کند آن را نادیده بگیرد انجام مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام در راستای تدوین این سیاست‌ها بوده است اما بی‌بی‌سی به دنبال این است که برای مجمع تشخیص مصلحت نظام نقشی فراتر از یک مشاور تعریف کند و جایگاه این مجمع و رئیس آن را در سطح رهبری بالا می‌برد تا بتواند اختلاف‌نظر در خصوص این سیاست‌ها را بزرگنمایی کندو برای نمونه این شبکه در بخشی از یادداشت خود این‌گونه می‌آورد:
"آیت‌الله خامنه‌ای، با تغییر بخش‌هایی از مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد انتخابات، سیاست‌های کلان انتخاباتی جمهوری اسلامی ایران را برای اجرا ابلاغ کرده است.
بررسی موارد حذف و اضافه‌شده از سوی آقای خامنه‌ای در این متن، احتمالاً جنبه‌های قابل‌تأملی از اختلاف دیدگاه‌های جاری در رأس حکومت ایران را در ارتباط با انتخابات، توضیح می‌دهد." مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل