777

بی‌بی‌سی همچنان نگران رأی آوری ترامپ

هم رسانی

   تصویری از نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا

اخیراً بی‌بی‌سی فارسی در یادداشتی تحت عنوان "چرا باوجود نظرسنجی‌ها ترامپ هنوز شانس پیروزی در انتخابات آمریکا را دارد؟" نگرانی خود را از احتمال رأی آوریترامپ در انتخابات 20 روز آینده آمریکا ابراز کرده است. این در حالی است که پس از انتشار اسنادی مبتنی بر روابط غیراخلاقی ترامپ با زنان و انتشار صوتی از نگاه وی به زنان رأی وی در نظرسنجی کاهش چشمگیری داشته است. تا جایی که سی ان ان شانس پیروزی کلینتون را ۹۰ درصد و پایگاه ۵۳۸ که نظرسنجی‌ها را تجزیه‌وتحلیل می‌کند ۸۶ درصد برآورد می‌کند.
بی‌بی‌سی باآنکه در نظرسنجی‌ها آرای کلینتون بر ترامپ می‌چربد اما نگران آرای الکترال هست. و همچنین این شبکه این نظرسنجی‌ها را با نظرسنجی‌های رفراندوم حضور و یا عدم حضور انگلیس در اتحادیه اروپا مقایسه می‌کند و این‌گونه می‌آورد: "چند روز مانده به رأی‌گیری، خانم جوانی بنام جو کاکس، نماینده مجلس، به ضرب گلوله و چاقو کشته شد. وی از طرفداران پروپاقرص ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا بود. متهم به قتل، در دادگاه نام خود را "مرگ بر خائنین، آزادی برای بریتانیا" اعلام کرد.
با مرگ خانم کاکس صدای طرفداران ماندن در اتحادیه اروپا بالاتر گرفت. مطبوعات هم که تحت تأثیر این وضعیت قرارگرفته بودند بیشتر منعکس‌کننده نظرات جناح "ماندن" بودند. تا روز قبل از رأی‌گیری اکثریت قاطع نظرسنجی‌ها دلالت بر "ماندن" می‌کرد. درواقع همین امر باعث شد که وقتی بریتانیا و اروپا بارأی "خروج" روبرو شدند حالت ناباوری ایجاد شود.
جان کوهن، رئیس بخش تحقیقات یک موسسه نظرسنجی به شبکه سی ان بی سی گفت که بعد از سوءقصد به خانم کاکس صدای طرفداران ماندن به‌شدت بالا گرفت و "در آن‌چنان فضائی مشکل کسی می‌توانست ابراز عقیده (مخالف) کند." در چنان محیطی، طبیعتاً افرادی بودند (و نتیجه رفراندوم نشان می‌دهد که تعدادشان هم کم نبوده) که نظر خود را در نظرسنجی پنهان می‌کردند چون فضای حاکم، پذیرای فکر "خروج" نبود و حتی ممکن بود به‌نوعی حمایت از تفکر قاتل خانم کاکس محسوب شود."
در پایان نکته‌ای که به نظر وجود دارد این است که آن‌قدر پرونده هر یک از کاندیداهای آمریکا چه به حیث اخلاقی و چه به حیث مسائل دیگر سنگین است که به این راحتی که بی‌بی‌سی به دنبال حمایت از یکی از آن‌ها است نمی‌توان حمایت کرد. اما بازهم مثل همیشه طرح این مسائل در بی‌بی‌سی خالی باقی می‌ماند. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل